شبکه اقتصادی آفتاب - صدور ۵.۸ میلیارد دلار تولیدات معدنی، صنایع فلزی و غیرفلزی
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 5:50:37 PM
Monday, November 18, 2019

آفتاب مارکتس

صدور ۵.۸ میلیارد دلار تولیدات معدنی، صنایع فلزی و غیرفلزی

ارزش صدور تولیدات معدنی، صنایع فلزی و غیرفلزی در هشت ماه ۹۷ به ۵.۸ میلیارد دلار رسید.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰:۱۳


مسعود کمالی اردکانی مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام این خبر گفت: مواد معدنی و صنایع فلزی شامل سنگ آهن، فولاد،فلزات رنگین و لوله و پروفیل با 4.4 میلیارد دلار صادرات، بیش از 9 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین صادرات صنایع غیر فلزی شامل سیمان، کاشی، سنگ‌های تزئینی و دیگر اقلام این گروه نیز با 1.4 میلیارد دلار صادرات، رشد 16 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهند.

وی در عین حال به کل صادرات محصولات صنعتی و معدنی اشاره کرد و اظهار داشت: صادرات کالاهای صنعتی و معدنی شامل محصولات پتروشیمی (به غیر از میعانات گازی) طی 8 ماهه سال جاری به رقمی بیش از 22 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی رشد 23 درصدی را نشان می‌دهد.

کمالی اردکانی تصریح کرد: در مدت مذکور در گروه محصولات پتروشیمیایی، محصولات پتروشیمی با 10.3 میلیارد دلار و 32 درصد رشد، محصولات پایه نفتی شامل قیر و روغن‌های صنعتی با 1.8میلیارد دلار و 14 درصد رشد و محصولات شیمیایی و پلیمری نیز با حدود 1.4 میلیارد دلار صادرات، 40 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده اند.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی، ضمن اشاره به رشد صادرات محصولات لوازم خانگی اظهار داشت: صادرات لوازم خانگی انرژی بر و غیر انرژی بر به ارزش 360 میلیون دلار با 22 درصد رشد همراه بوده است.

بازارهای اصلی محصولات صنعتی عمدتاً کشورهای همسایه و به خصوص کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه است.

منبع: اکونا پرس

دیدگاه ها و نظرات :