شبکه اقتصادی آفتاب - قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ 12/9/2019 11:16:32 PM
Monday, December 9, 2019

آفتابی مارکتس

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۷/۰۹/۲۱

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۷۲ سنت، معادل ۱.۲ درصد افزایش به ۶۰ دلار و ۹۲ سنت رسید.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹:۳۵


به نقل از رویترز، در حالی که وضعیت در بازارهای مالی جهان اندکی ترمیم شده و انتظار می رود که کاهش تولید اوپک و متحدانش در سال 2019 موجب تثبیت توازن میان عرضه و تقاضا شود، قیمت نفت امروز بیش از یک درصد افزایش داشت.

اختلال ایجاد شده در صادرات نفت هند پس از تصرف بزرگترین میدان نفتی این کشور توسط یک گروه شبه نظامی نیز در رشد قیمت نفت موثر بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 72 سنت، معادل 1.2 درصد افزایش به 60 دلار و 92 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز 64 سنت، معادل 1.2 درصد رشد داشت و به 52 دلار و 29 سنت رسید.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که چین در حال خنثی کردن اختلافات تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان است، وضعیت بازارهای مالی در آسیا تقویت شد. با این وجود، تحلیلگران همچنان در مورد کند شدن رشد اقتصاد جهانی هشدار می دهند.

موسسه اکونومیست اینتلیجنس یونیت در جدیدترین چشم انداز خود نوشت: «اقتصاد جهان در سال های 2019 و 2020 با کاهش رشد مواجه خواهد شد، زیرا افزایش نرخ بهره و بالا رفتن نرخ تورم موجب محدود شدن مصرف در اقتصادهای بزرگ توسعه یافته خواهد شد و بلاتکلیفی موجود در بازار موجب تضعیف بازارهای نوظهور می گردد.»

در بازار نفت، تصمیم اوپک و برخی تولید کنندگان غیراوپکی از جمله روسیه در هفته گذشته مبنی بر کاهش 1.2 میلیون بشکه ای تولید موجب تقویت عوامل بنیادین شده است. بانک ای ان زد امروز در یادداشتی نوشت: «کاهش تولید اوپک بازار را به ثبات خواهد رساند.»

اما فریدون فشارکی، از موسسه اف جی ای گفت، کاهش تولید های اوپک گفت، کاهش تولید های اوپک و متحدانش احتمالا برای کاهش حجم ذخایر در بازه زمانی 3 ماهه نخست سال 2019 کافی نخواهد بود.

منبع: تسنیم

دیدگاه ها و نظرات :