شبکه اقتصادی آفتاب - عضویت در شبکه‌های هرمی استخراج بیت‌کوین می‌تواند جرم باشد
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ 11/17/2018 5:44:53 AM
Saturday, November 17, 2018

آفتاب مارکتس

عضویت در شبکه‌های هرمی استخراج بیت‌کوین می‌تواند جرم باشد

عضویت کاربرانی که مالک رایانه یا بستر شبکه متصل به آن نیستند در شبکه‌های هرمی استخراج ارزهای دیجیتال، می‌تواند توام با جرایمی چون سوء استفاده از منابع عمومی یا خیانت در امانت نیز باشد.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳:۱۰


به گزارش آفتاب مارکتس به نقل از فناوری اطلاعات و ارتباطات باشگاه خبرنگاران پویا؛ مشاهدات اخیر حاکی از افزایش چشمگیر پیام‌های فریبنده‌ای است که در فضای مجازی برای ترغیب کاربران به نصب یا اجرای برنامه‌هایی با قابلیت استخراج رمزهای ارزپایه (عموما بیت‌کوین) منتشر می‌شوند.

این مجموعه‌ها نوعا از ساختار بازاریابی هرمی نیز استفاده می‌کنند تا از ارتباطات افراد برای افزایش گستره نفوذ خود بهره ببرند.

مطالعات نشان می‌دهند که ادعاها و وعده‌های مطرح شده در اغلب موارد کذب بوده و این ابزارها علاوه بر احتمال آسیب زدن به سخت‌افزار رایانه‌ها می‌توانند سرمنشأ مخاطرات جدی امنیتی باشند.

به این ترتیب به کاربران و مدیران به طور جدی از سوی مرکز ماهر توصیه شده که از عضویت در این شبکه‌ها پرهیز و ممانعت کنند.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که برخلاف ادعاهای مطرح شده، از منظر اقتصادی و با توجه به انرژی الکتریکی صرف شده، انجام این کار با استفاده از رایانه‌های معمول حتی در صورتیکه گرداننده شبکه هرمی و افراد بالا دست چیزی از عایدات طلب نکنند، اقتصادی نخواهد بود.

به همین دلیل در سطح جهان، انجام این امور به صورت قانونی (و نه با سرقت منابع دیگران) با تکیه بر سخت‌افزارهای خاص منظوره و با اتکا به پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته انجام می‌گیرد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که با بیشتر شدن بار محاسباتی پردازنده‌ها برای استخراج ارزهای رمزپایه در رایانه‌های معمول و افزایش مصرف توان، دمای سیستم افزایش خواهد یافت و این خود سبب کاهش دوام دستگاه و احیانا آسیب به آن می‌شود.

بنابراین حتی برای آزمایش نیز تصمیم به ورود به این شبکه‌های هرمی منطقی نیست.

همچنین اگر چه به دلیل تعدد این ابزارها فرصت تحلیل رفتاری همه آنها موجود نبوده است اما نکته نگران‌کننده اصلی در این خصوص این است که با تکیه بر هر یک از روش‌های معمول برای انجام این امور به صورت هرمی (اجرای برنامه‌های اجرایی ارایه شده یا نصب افزونه‌های معرفی شده در مرورگرهای وب) کاربر و شبکه میزبان او در معرض دسترسی فراهم آورنده این ابزارها یا سایر مهاجمین قرار می‌گیرند و این خود می‌تواند سرآغاز حملات جدی‌تر باشد.

درباره کاربرانی که مالک رایانه یا بستر شبکه متصل به آن نیستند، عضویت در این شبکه‌های هرمی می‌تواند توام با جرایمی چون سوء استفاده از منابع عمومی یا خیانت در امانت نیز باشد.

به این ترتیب به کاربران و مدیران، مجددا توصیه شده که از ورود به این شبکه‌ها و نصب ابزارهای مرتبط با آنها پرهیز و ممانعت جدی به عمل آورند.

دیدگاه ها و نظرات :