شبکه اقتصادی آفتاب - افزایش تقاضا برای کارتن در کشور به اوج خود رسیده است
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 10:02:01 AM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

افزایش تقاضا برای کارتن در کشور به اوج خود رسیده است

مدیر عامل شرکت کارتن ایران در گفتگو با خبرنگاران گفت : بسیاری از شرکت های تولیدی برای بسته بندی محصولات خود دچار مشکل شده اند

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷:۲۹


طی روز جاری در محل شرکت کارتن ایران نشست خبری با حضور مدیر عامل این شرکت و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد تا به بررسی تازه ترین خبر ها از این مجموعه پرداخته شود.

به گزارش آفتاب مارکتس ، در ابتدای این جلسه مدیر عامل شرکت کارتن ایران ، امیر حسین اسماعیل پور در  ابتدا وضعیت صنعت و مشکلاتی که طی سال جاری با آن مواجه بوده ایم را شرح داد و عنوان داشت : در سال 1396 در کشور میزان تولید کاغذ بسته بندی 850 هزار تن بوده که طی 6 ماهه نخست سال جاری این مقدار به 500 هزار تن رسیده است و اگر برای ماه های باقی مانده از سال نیز همین روش ادامه پیدا کند میزان تولید کاغذ بسته بندی بیش از سال گذشته خواهد بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد 74 کارخانه وجود دارد که میتوانند 2 میلیون و 125 هزار تن تولید داشته باشند اما تنها با 50 درصد ظرفیت خود فعالیت دارند که دلایل متعددی مانع از تولید به میزان تمام ظرفیت کارخانه ها می شود.

اسماعیل پور این موانع را این چنین توضیح داد: تامین آخال و خمیر مورد نیاز این کارخانه ها با مشکل مواجه است .

وی ادامه داد: تولید ورق کارتن در سال 96  به میزان 680 هزار تن بوده و طی 6 ماهه نخست سال جاری به 340 هزار تن رسیده و نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است که این دو آمار در کنار هم نشان می دهد که بخش گشمده ای در این بین وجود دارد. که دلیل این اختلاف صادرات بسیار زیادی بوده است که به کشورهای مختلفی از جمله گرجستان، آذربایجان، قطر، بحرین، آلمان ، اسپانیا، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، امارات، تایلندو... صورت گرفته است.

مدیر عامل کارتن ایران در خصوص دلیل افزایش قابل توجه میزان صادرات محصولات به کشورهای دیگر گفت: اختلاف قیمت دلار دلیل اصلی این افزایش صادرات می باشد. الان برای شرکتهای خارجی صرف دارد که کاغذ مورد نیاز خود را از ایران تامین کنند. به خودی خود افزایش میزان صادرات بد نیست اما مساله ای که مطرح است آن است که صادرات زمانی باید انجام شود که ابتدا نیاز داخلی کشور تامین شده باشد. متاسفانه در 6 ماهه نخست سال جاری شرکتهای کاغذ سازی نتوانستند نیاز داخلی شرکتهای کارتن ساز را تامین کنند و همیشه ما مجبور بودیم به دلیل آنکه کاغذ کمتری به دستمان می رسد تولید خود را کنترل شده انجام دهیم و سفارش مشتریانمان به طور کامل تامین نشده است.

وی افزود: بعضا دوستان از صادرات دفاع میکنند اما به این نکته توجه نمی شود که صادرات برخی کالاها مشکلات بسیار زیادی را برای مصرف کنندگان و صنایع ایجاد می کند. بیشترین نیاز و مصرف بسته بندی در صنایع پر مصرفی همچون شوینده ها، مواد خوراکی می باشد، که نیاز به کارتن این محصولات بعضا روی خط تولید مانده بودند به دلیل عدم دسترسی به کاغذ جهت تولید کارتن تامین نمیشود. بنابراین انجام صادرات این نوع کالاها بدون تامین نیاز داخلی منجر به ایجاد خسارت و زیان برای داخل کشور می گردد.

 

 

این مقام مسئول ادامه داد: حدود یک ماه قبل طی نامه ای با دستور وزارت صمت صادرات کاغذ منع شد اما متاسفانه با لابی هایی که صورت گرفت صادرات کاغذ بسته بندی و تیشو آزاد شد و از فهرست ممنوعیت صادرات حذف شد. با وجود آنکه آزاد شدن صادرات برای کشور ارز آوری دارد اما با این وجود شرکتهای بسیاری در داخل کشور به همین دلیل تحت فشار قرار گرفته اند که این موضوع در نهایت منجر به نوسان قیمت نهایی کالا ها برای عموم مردم میگردد که مسئولین باید به این نکته هم توجه ویژه داشته باشند.

اسماعیل پور گفت:طی کل سال گذشته 39 هزار تن صادرات کارتن انجام گرفته است که این مقدار در 6 ماهه نخست سال جاری به 32 هزار تن رسیده است که نشان دهنده افزایش صادرات کارتن در کنار کاغذ بسته بندی به کشورهای همسایه می باشد در حالی که نیاز داخل نیز در این زمینه تامین نشده است دلیل این موضوع نیز مقرون به صرفه بودن قیمت این کالاها برای کشورهایی همچون عراق می باشد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون حدود 10 هزار تن واردات کاغذ بسته بندی انجام شده که در مقابل حجم صادرات این محصول مقدار بسیار کمی می باشد. که به علت عدم تعلق ارز دولتی به واردات کاغذ ارز دولتی می باشد و با ارز آزاد تامین می شود و در نهایت برای تولید کشور معضلاتی ایجاد می کند. بازار روبروی ما بازار آزادی است که خریداران زیادی در آن حاضر هستند ولی تامین مواد اولیه برای تولید با مشکل مواجه است.

این مقام مسئول تاکید کرد: طی 5 ماهه ابتدایی سال جاری 216 هزار تن صادرات داشته ایم که نشان دهند حدود 40 تا 45 درصد تولید کشور، صادر شده است. حال اگر در هر حوزه ای این میزان از تولید صادر شود چه بلایی بر سر کشور و اقتصاد خواهد آمد؟

وی گفت: علت کاهش تولید کاغذ بسته بندی در سالهای گذشته مقدار آخال بوده است که جمع آوری آخال در کشور حدود 1 میلیون تن می باشد در حالی که ظرفیت کارخانه ها دو برابر این مقدار می باشد. بنابراین پیشنهاد شد که واردات آخال باید آزاد شود که یک از ماه قبل این مساله آزاد شد، البته شرکتها آخال را می بایست با ارز آزاد وارد کنند. نرخ کاغذ بازیافتی در آغاز سال 1100 تومان بوده که در حال حاضر نرخ آن به مبلغ 5 هزار تومان در هر کیلو رسیده است، اما به ازای هر کیلوگرم مبلغ 3200 تومان پرداخت می شود.

در ادامه این نشست ، امیرحسین اسماعیل پور در خصوص وضعیت شرکت کارتن ایران و آخرین اخبار داخلی این مجموعه گفت:‌ بر خلاف تصور بازار شرکت کارتن ایران تنها یک شرکت تولیدی نیست. در سال‌های گذشته استراتژی تناژ محور بوده و در حال حاضر استراتژی سود محور حاکم گردیده است ضمن کاهش آسیب‌ های احتمالی، بهینه سازی انرژی نسبت به کاهش نرخ استهلاک و همچنین وصول مطالبات شرکت اقدام شده که این امر سبب شده بعد از 17 تا 18 ماه این مجموعه در شهریور ماه به سود عملیاتی برسد.

وی ادامه داد: از ابتدای تاسیس این شرکت تا کنون، در سال جاری مهمترین اتفاقات در شرکت رقم خورده به این ترتیب که با یک قرارداد بلند مدت توانسته ایم با صنایع بالادستی جویین شویم و از ابتدای آبان تولیدات کاغذ سازی خودمان به بازار خواهد آمد و این مساله علاوه بر بهبود وضعیت شرکت به صنایهع پایین دستی نیز کمک خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت کارتن‌سازی ایران در خصوص عرضه محصولات در بورس کالا گفت: با وجود پذیرش ورق کاغذ در بورس کالا، به دلیل کمبود تولیدات و مواد اولیه امکان عرضه این کالا تا کنون در بورس فراهم نشد.

وی با اشاره به ایجاد به واحد مهندسی محصول عنوان داشت: انشالله در ابتدای آبان ماه سال جاری واحد مهندسی محصول شرکت راه اندازی خواهد شد. از این پس در این واحد محصولاتی تولید خواهد شد که مشتریان می توانند بر اساس نیازشان کالای مورد نظر را سفارش دهند. همچنین روی ترکیبات کاغذ نیز اقداماتی در حال انجام است تا ایمنی آن نسبت به آب و آتش افزایش پیدا کند.

وی بیان داشت: با توجه به رسوب مطالبات ۲۶ میلیارد تومانی این شرکت طی 20 سال گذشته، با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته ۱۳ میلیارد تومان از این رقم تاکنون وصول شده است.صادرات محصولات شرکت کارتن ایران نیز در سال مالی جاری بسیار اندک بوده که علت عمده این مساله تعهد فروش کارتن به شرکتهای داخلی، موانع موجود در زمینه نقل و انتقال پول و عدم بازگشت درآمد حاصل از صادرات به کشور می باشد.

این مقام مسئول در خصوص اصلاح ساختار نیروی انسانی شرکت عنوان داشت: تا کنون 18 نفر بازنشست شده اند و احتمالا تا پایان سال 12 نفر دیگر نیز به این آمار اضافه شوند.

مدیرعامل شرکت کارتن ایران خبر بسیار مهم دیگری را نیز به سهامداران خود داد و عنوان داشت: تا کنون شرکت کارتن ایران موفق شده است که کلیه بدهی بانکی و اقساط معوق خود را تسویه کند تا دیگر بدهی معوق نداشته باشد.

به گفته وی۸۰ درصد مشتریان کارتن‌سازی ایران شامل شرکت‌های معتبر بورسی از جمله در زمینه پالایش روغن، شوینده‌ها و شرکت‌های غذایی هستند.

وی درباره واگذاری سهام شرکت حریر خوزستان عنوان کرد: با توجه به سهم ۲۰ درصدی شرکت کارتن‌سازی ایران در شرکت حریر خوزستان و پافشاری برای تعیین تکلیف درآمد حاصل از فروش حق تقدم فروخته‌شده برای افزایش سرمایه در سال‌های گذشته؛ به نظر می‌رسد، در صورتی که سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی این دارایی را برای واگذاری آگهی کند، با توجه به اعلام قیمت پایه این سهم، حدود ۱۵ میلیارد تومان برای شرکت کارتن‌سازی ایران با سرمایه ۱۸ میلیارد تومانی منفعت داشته باشد .در تاریخ 25 مهر ماه سهام شرکت حریر خوزستان از طریق شستا برای فروش آگهیشده و بعد از این مزایده این دارایی "چکارن" تعیین تکلیف خواهد شد.

این مقام مسئول در خصوص واگذاری زمین یافت آباد عنوان داشت: تشریفات قانونی برای فروش این زمین که با شرکت سدید به صورت مشاع مالک آن هستیم، انجام شده و به زودی مجددا برای فروش آگهی خواهد شد. قیمت کارشناسی شده این زمین در اردیبهشت ماه با دلار 4 هزار تومانی انجام شده بود و با تفاوت قیمت در شرایط فعلی، به نظر می رسد این رقم بیشتر از قیمت  گذشته کارشناسی گردد.

وی در خصوص تجاری سازی گفت: شرکت کارتن ایران قصد دارد در بخشی از مجموعه، تجاری سازی انجام دهد. عمده اقدامات لازم در این زمینه تا کنون انجام شده و انشالله تا قبل اتمام سال جاری به پایان خواهد رسید.

اسماعیل پور گفت: ۷۰ درصد تولید شرکت را مواد اولیه تشکیل می‌دهد و برای پوشش ریسک تأمین کاغذ به سمت انعقاد قرارداد بلندمدت خرید کاغذ با تناژ ۹۰۰ تنی و با قیمت ۱۰ درصد کمتر از نرخ بازار حرکت کردیم، اما همچنان در میان رقبا جزو سه شرکت برتر هستیم.

مدیرعامل شرکت کارتن‌سازی ایران افزود: فرض کنید برای تولید هزار تن کارتن باید ۱۱۰۰ تن کاغذ خریداری شود. به‌طور متوسط اگر قیمت کاغذ کیلویی ۵۵۰۰ تومان در نظر گرفته شود، می‌بایست مبلغ ۶ میلیارد تومان برای خرید کاغذ صرف کرد، اما با توجه به افزایش نرخ فروش در بازار، درآمدی معادل با ۷.۲ میلیارد تومان حاصل می‌شود که متناسب با سرمایه ۱۸ میلیارد تومانی شرکت می‌توان منافع آن را برای شرکت اندازه‌گیری کرد.

اسماعیل‌پور افزود: در سه ماه اول امسال اگرچه در انتقال مشتریان بدحساب قبلی به مشتریان خوش‌حساب کنونی اندکی مشکل وجود داشت، اما به نظر می‌رسد با توجه به استراتژی سودمحور طی سه ماهه دوم امسال این مشکل برطرف و در نیمه دوم سال سود عملیاتی محقق شود.

وی تاکید کرد: باید وزارت صنعت همچون صنایع فولاد و پتروشیمی که مواد اولیه و برخوردار از ارزش افزوده خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند، برای شرکت‌های فعال در صنعت کاغذ نیز به منظور دریافت کاغذ از طریق این بستر و بر اساس تسهیم به نسبت، بتوانند مواد اولیه خود را دریافت کنند. هم اکنون خمیر ویرجین سفید فقط مشمول دریافت ارز دولتی است که مشمول شرکت‌های کارتن‌سازی نمی‌شود.

اسماعیل‌پور گفت:‌ تقاضا برای مقوا و بسته‌بندی آن‌چنان بالاست که به محض ورود کاغذ به کارخانه به‌طور مستقیم وارد خط تولید می‌شود، این در حالی است که به دلیل کمبود کاغذ اجازه استفاده از ظرفیت کامل تولید فراهم نمی‌شود.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اخباری که در رابطه با انتقال کارخانه کارتن ایران در بازار مطرح می باشد، گفت: شرکت کارتن ایران اصلا قصد جابجایی کارخانه را ندارد، چرا که با توجه به موقعیت مکانی این مجموعه جابجایی کارخانه صرفه اقتصادی ندارد.کارخانه با قوت سر جای خود باقی خواهد ماند و به کار خود ادامه خواهد داد. در اطراف محل کارخانه بیش از 100 شرکت فعالیت دارند که در حال حاضر با این شرکتها همکاری داریم و با توجه به بعد مسافت و کاهش هزینه حمل و نقل مکان فعلی کارخانه بسیار مناسب است.  همچنین اقداماتی که در رابطه با تجاری سازی و خرید تجهیزات جدید و دستگاه رنگ ساز ، کمپرس و هواساز  انجام شده، حکایت از حفظ موقعیت فعلی کارخانه کارتن ایران را دارد.

وی در خاتمه در رابطه با برنامه افزایش سرمایه شرکت عنوان داشت: در حال حاضر مجموعه کارتن ایران در نظر دارد تا به میزان 100 درصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به هیات مدیره شرکت پیشنهاد دهد تا بعد از تایید هیات مدیره اقدامات لازم صورت پذیرد که این امر از لحاظ نقدینگی کمک قابل توجهی به مجموعه خواهد کرد و همچنین باعث می گردد تا برنامه های دیگر چکارن با سرعت بیشتری پیش روند.

 

دیدگاه ها و نظرات :