شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش هفتگی بورس کالای ایران
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 4:56:31 PM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش هفتگی بورس کالای ایران

شمش آلومینیوم «فایرا» کیلویی ۲۳ هزار تومان فروخته شد/ «فخوز» صدرنشین تالار نقره ای

زمان انتشار: شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۹:۱۲


در جریان معاملات هفته گذشته بورس کالا؛
در جریان معاملات هفته گذشته در بورس کالای ایران معامله گران بیش از 270 هزار تن انواع کالا را به ارزشی بیش از 15 هزار و 310 میلیارد ریال خرید و فروش کردند.
به گزارش اختصاصی آفتاب مارکتس؛ این معاملات در حالی در تالار نقره ای انجام شد که این ارقام از نظر حجمی 45 درصد و از نظر ریالی 39 درصد نسبت به هفته پیش از آن کاهش داشته است. کاهشی که هم در بخش معاملات نقدی و هم در بخش معاملات سلف به ثبت رسید.
طی هفته گذشته در بازار فلزات بیش از 73 هزار تن کالا اعم از مس، کنسانتره، فولاد و آلومینیوم معامله شد و ارزشی بیش از 4641 میلیارد ریال را در پی داشت. در این بازه زمانی کاهش 59 درصدی حجم معاملات محصولات فولادی عمده ترین دلیل افت حجم و ارزش معاملات کل بازار محصولات فلزی بود. بطوریکه حجم و ارزش این بازار به ترتیب کاهش حدود 60 و 50 درصدی را تجربه کرد.
در بازار پتروشیمی هم ارزشی بیش از 10 هزار و 189 میلیارد ریال رقم خورد و حدود 153 هزار تن کالا مورد معامله قرار گرفت. در این بازار نیز معامله گران شاهد کاهش حدود 29 درصدی حجم و ارزش معاملات بودند و محصولاتی همچون قیر و پلیمری ها بیشترین تاثیر را در این کاهش اعمال کردند.
همچنین حدود 42 هزار تن محصول کشاورزی در تالار نقره ای خرید و فروش شد و ارزش ریالی 410 میلیارد ریالی را به ثبت رساند. در این هفته تنها نزدیک به 40 هزار تن گندم و 1800 تن در شکر معامله شد که کاهش حدود 50 هزار تنی حجم معاملات محصول گندم اصلی ترین دلیل پایین آمدن حجم و ارزش معاملات این بازار بود.
هر کیلو شمش آلومینیوم «فایرا» 23 هزار تومان قیمت خورد
بررسی آمار معاملات محصولات عرضه شده در تالار نقره ای  توسط شرکت های فعال در بازار سهام حاکی از آن است که «ذوب» طی معاملات هفته گذشته 19 هزار و 420 تن سبد میلگرد 14 تا 18، بنزن، سبد میلگرد مخلوط و آرگون عرضه کرد و حجم عمده آن را فروخت.
فولاد خراسان با عرضه 14 هزار و 840 تن شمش بلوم و سبد میلگرد دیگر عرضه کننده فعال این هفته در بورس کالا بود و توانست شمش بلوم را تا قیمت هر کیلو 35 هزار و 800 در بالاترین سطح بفروشد. این در حالی بود که قیمت پایه آن حدود 34 هزار و 623 ریال اعلام شده بود تا خریداران این محصول را 3 درصد بالاتر از قیمت پایه خریداری کنند. سبد میلگرد این مجتمع فولادی نیز 6 درصد بالاتر از قیمت پایه معامله شد و قیمت پایانی میانگین موزون آن به کیلویی 38 هزار و 355 ریال رسید.
«فخوز» صدرنشین حجم و ارزش معاملات هفتگی
25 هزار تن شمش بلوم «فخوز» هم به قیمت هر کیلو 35 هزار و 209 ریال معامله شد و با فروش 877.5 میلیارد ریال از این کالا، بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در بین شرکت های فعال در بازار سهام رقم زد. همچنین «کاوه» 5 هزار تن از همین محصول را به قیمت هر کیلو 35 هزار و 149 ریال معامله کرد.
«فملی» هم با بیش از 24 هزار تن انواع مس در تالار نقره ای حاضر شد و در شرایطی که تقاضای خریداران کمتر از عرضه های انجام شده بود، تنها کمتر از 2200 تن محصول را فروخت و مابقی محصولات روی میز فروش ماند. در میان محصولات عرضه شده این مجتمع مس کاتد به قیمت پایه معامله شد و مس مفتول و کنسانتره فلزات گرانبها با رقابت خریداران همراه شد.
1500 تن شمش آلومینیوم ایرالکو در حالی روی میز فروش رفت که این میزان عرضه با تقاضای 2980 تنی رو به رو شد و پس از رقابت خریداران تا 27 درصد بالاتر از قیمت پایه به فروش رسید. به این ترتیب، هر کیلو شمش آلومینیوم به قیمت میانگین حدود 23 هزار تومان معامله شد.
«کگل» هم در حالی 10 هزار تن آهن اسنفجی را در تالار عرضه کرد که در نبود تقاضا این مجتمع هفته خود را بدون معامله به پایان رساند.
طبق آمارهای ثبت شده از معاملات این هفته در تالار نقره ای، پتروشیمی امیرکبیر هم با حجم 5630 تنی انواع پلی اتیلن های سبک خطی، سنگین اکستروژن و سبک فیلم به تالار آمد و کل آن به فروش رسید. خریداران برای این محصولات با یکدیگر به رقابت پرداختند؛ بطوریکه پلی اتیلن سبک خطی با 127 درصد رشد قیمت نسبت به قیمت های پایه معامله شد. برای خرید دو محصول دیگر نیز به ترتیب تا 67 و 91 درصد رقابت شد.
«شپترو» هم 800 تن پلی وینیل کلراید s70 عرضه کرد و در حالی که تقاضای 1300 تنی برای خرید این محصولات به ثبت رسید، این معامله با رقابت 155 درصدی خریداران رو به رو شد.
معامله گران طی معاملات این هفته شاهد رقابت 21 درصدی روی قیمت پایه محصول استایرن منومر پتروشیمی پارس بودند تا 5016 تن از این کالا مورد معامله قرار گیرد.
حدود 3750 تن انواع مواد پلیمری پتروشیمی تبریز هم در حالی روی میز فروش رفت که نزدیک به 3720 تن آن پس از رقابت خریداران به فروش رسید.
4554 تن انواع پلی اتیلن های سبک و سنگین «جم» نیز در بازار عرضه و کل آن معامله شد. در این محصولات نیز معامله گران روی قیمت های پایه با هم رقابت کردند.
پتروشیمی خراسان هم به عنوان عرضه کننده این هفته در تالار نقره ای 2518 تن انواع آمونیاک مایع و گازی اوره پریل روی میز فروش برد که از میان آنها محصول آمونیاک گازی خریدار نداشت و مابقی محصولات عرضه شده نیز به قیمت های پایه مورد معامله قرار گرفتند.
پتروشیمی شیراز هم دو محصول آرگون و اسید نیتریک را در بازار عرضه کرد و تنها موفق به فروش 300 تن اسید نیتریک شد؛ 200 تن آرگون تولیدی این مجتمع نیز در حالی که خریداری برای آن حاضر نشد، روی دست این مجتمع پتروشیمی ماند.
 9064 تن انواع پلی اتیلن های پتروشیمی مارون هم در بازار به فروش رسید و عمده این محصولات با رقابت خریداران روبه رو شد.
معامله 1180 تن اوره گرانول و آمونیاک مایع مجتمع صنایع پتروشیمی کرمانشاه هم در حالی انجام شد که محصول اوره گرانول تا 47 درصد بالاتر از قیمت پایه هم قیمت خورد و محصول دیگر بدون رقابت خریداران به فروش رسید.
در جریان معاملات این هفته «شاراک» 16 کالای مختلف را در بورس عرضه کرد و بیش از 6500 تن محصول به تالار آورد. خریداران هم پس از رقابت روی قیمت پایه این کالاها حدود 6200 تن از این عرضه ها را خریدند.
«شغدیر» هم در حالی به تالار نقره ای آمد که 1500 تن پلی وینیل کلراید s65 فروخت و معامله گران در بالاترین سطح برای خرید هر کیلو از این کالا قیمت 106 هزار و 891 ریال را پرداختند تا نسبت به قیمت پایه رقابت 182 درصدی را برای این معامله ثبت کنند.
در جریان معاملات هفته گذشته پتروشیمی فناوران نیز با عرضه 900 تنی اسید استیک در تالار حاضر شد و این محصول را تا 64 درصد بالاتر از قیمت های پایه اعلامی به خریداران فروخت.

دیدگاه ها و نظرات :