شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش هفتگی بورس کالای ایران
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 5:45:09 AM
Tuesday, September 17, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش هفتگی بورس کالای ایران

رشد قیمت وکیوم باتوم پالایشی ها در پی رقابت خریداران

زمان انتشار: شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴:۲۸


طی معاملات هفته جاری در بورس کالای ایران معامله گران بیش از 473 هزار و 262 تن انواع کالا را به ارزشی بیش از 17 هزار و 922 میلیارد و 318 میلیون ریال را مورد معامله قرار دادند.
به گزارش اختصاصی آفتاب مارکتس؛ در جریان معاملات این هفته در تالار نقره ای حجم و ارزش معاملات به ترتیب با کاهش حدود 5 و 15 درصدی مواجه شدند که این کاهش ناشی از افت 48 درصدی حجم معاملات سلف بود. این در حالی است که حجم معاملات نقدی با رشد بیش از 20 درصدی نسبت به هفته پیش از آن همراه بود. 
نکته قابل توجه در معاملات این هفته بورس کالا کاهش تقاضای خریداران بود؛ بطوریکه در حالی که طی هفته های گذشته حجم تقاضا در بازار به چند برابر میزان عرضه ها می رسید، طی این هفته این نسبت کمتر از 2 برابر بود که می توان این موضوع را به باز شدن سقف قیمتی رقابت خریداران در بازارهای مختلف مربوط دانست.
در این هفته در بازار محصولات فلزی و صنعتی بیش از 79 هزار و 509 تن انواع کالا به ارزشی بیش از 3632 میلیارد و 706 میلیون ریال دادوستد شد که این متغیرها روندی کاهشی را نسبت به هفته پیش از آن تجربه کردند؛ بطوریکه حجم و ارزش معاملات به ترتیب با افت حدود 56 و 62 درصدی مواجه شد که این روند هم در بخش معاملات نقدی و هم در بخش معاملات سلف قابل مشاهده بود.
به این ترتیب، حجم معاملات سلف با کاهش نزدیک به 60 درصدی به 62 هزار تن محصول رسید و معاملات نقدی هم با معامله 17 هزار و 509 تنی کاهش 31 درصدی را تجربه کرد.
حجم تقاضای مس به نصف کاهش یافت
بررسی آمارهای موجود از معاملات هفته گذشته نشان دهنده آن است که این میزان کاهش در تمامی محصولات عرضه شده در بازار فلزات رقم خورده تا همگی محصولات در این روند سهیم باشند.
در بیان نکته جالب مهم در معاملات این بازار می توان به نسبت عرضه و تقاضا اشاره کرد؛ چراکه طی این هفته به دلیل باز شدن سقف قیمت رقابتی در خصوص محصولات فولادی، مس و آلومینیوم میزان تقاضا به شدت کاهش یافت تا برخلاف هفته های پیش از آن، تقاضا کمتر از میزان عرضه ها باشد. بطوریکه در مقابل حدود 134 هزار و 509 تن محصول آماده برای فروش در بازار، حدود 120 هزار و 328 تن تقاضا به ثبت رسید. البته در بخش محصولات فولادی همچنان تقاضا بالاتر از عرضه ها بود، اما حجم تقاضا نسبت به حجم کالای آماده برای فروش روی محصولات مسی به نصف کاهش یافته است.
در بازار محصولات پتروشیمی نیز معامله گران 350 هزار و 52 تن انواع کالا را خرید و فروش کردند و معامله این میزان کالا ارزشی بیش از 13 هزار و 534 میلیارد و 608 میلیون ریال را رقم زد. در نتیجه معامله این میزان کالا در بورس کالا، حجم و ارزش معاملات با افزایش حدود 30.5 و 32 درصدی همراه شد که تاثیر معاملات نقدی در این رشد بیش از معاملات سلف بود؛ چراکه در بخش معاملات نقدی معامله گران 35 درصد بیشتر از هفته گذشته کالا خرید و فروش کردند.
طی این هفته تقاضا برای وکیوم باتوم، مواد پلیمری و نیز گوگرد بیش از عرضه ها بود تا برخی متقاضیان دست خالی تالار را ترک کنند.
در بازار کشاورزی نیز 43 هزار و 444 تن انواع محصول به ارزش ریالی 736 میلیارد و 363 میلیون ریال خرید و فروش شد که این ارقام تحت تاثیر کاهش 58 درصدی حجم معاملات زعفران در تالار به ترتیب 17 و 38 درصد افت کرد.
آمار معاملات کالاهای تولیدی شرکت های فعال در بازار سهام حاکی از آن است که در بازار محصولات فلزی شمش بلوم «ارفع» با رقابت 15 درصدی خریداران مورد معامله قرار گرفت تا این شرکت بورسی در مقابل 28 هزار تن تقاضای موجود در بازار 5000 تن محصول خود را در بازار به فروش برساند.
در این هفته «ذوب» تنها محصول آرگون خود را به قیمت پایه در بازار فروخت، اما روی محصولاتی همچون تیرآهن 14 تا 18 و سبد میلگرد مخلوط این مجتمع فولادی معامله ای صورت نگرفت.
بیش از 5200 تن شمش بلوم و سبد میلگرد مخلوط «فخاس» هم در بازار عرضه شد و 5000 تن شمش بلوم آن با 15 درصد رشد قیمت پایه به فروش رسید.
«فخوز» هم در حالی برنامه عرضه تختال C را داشت که این عرضه به دلیل تغییر در دامنه نوسان رقابت قیمت پس از ابلاغ بورس انجام نشد تا فولاد خوزستان بدون معامله تالار را ترک کند.
«فملی» هم بیش از 24 هزار تن انواع محصولات مس را در بازار در حالی عرضه کرد که تنها حدود 6000 تن محصول در بازار معامله شد و این حجم پایین معامله نسبت به عرضه ها را می توان به بازشدن سقف رقابت قیمتی دانست که حجم تقاضای کاذب را که در هفته های پیش در بازار وجود داشت، از معاملات حذف کرد تا میزان تقاضا واقعی شود.
رقابت برای خرید وکیوم باتوم
در جریان معاملات این هفته در بورس کالا، «شپنا» 10 هزار تن وکیوم باتوم فروخت که با توجه به باز شدن دامنه رقابت قیمت فرآورده های نفت در تالار نقره ای، این محصول حدود 218 درصد بالاتر از قیمت پایه اعلامی به فروش رسید.
بیش از 10 هزار تن وکیوم باتوم و سلاپس واکس «شبریز» هم در بازار فروخته شد که وکیوم باتوم با 216 درصد رقابت قیمت مورد معامله قرار گرفت و محصول دیگر عرضه شده در تالار به قیمت پایه به فروش رسید.
«شتران» هم 32 هزار تن انواع وکیوم باتوم، لوب کات سنگین و گوگرد گرانوله در بازار عرضه کرد که خریداران تنها برای محصول وکیوم باتوم با یکدیگر تا 219 درصد بالاتر از قیمت پایه رقابت کردند و مابقی را به قیمت پایه معامله کردند.
حدود 650 تن قیر 250 و گوگرد کلوخه «شراز» نیز در حالی روی میز فروش رفت که 1250 تن از این محصولات در تالار مورد معامله قرار گرفت.
«شبندر» 56 هزار تن وکیوم باتوم و لوب کات سنگین در بازار عرضه کرد و کل آن را فروخت. در خصوص عرضه های این مجتمع نیز معامله گران شاهد رقابت خریداران تا 209 درصد قیمت پایه اعلامی بودند و لوب کات سنگین را نیز با یک درصد رشد قیمت نسبت به قیمت پایه اعلامی خریدند.
بیش از 5600 تن پلی اتیلن های سبک فیلم، سبک خطی و سنگین اکستروژن پتروشیمی امیرکبیر هم در تالار نقره ای عرضه و معامله شد که تنها پلی اتیلن سبک فیلم روی قیمت پایه به فروش رسید و دو محصول دیگر با رقابت 5 درصدی خریداران رو به رو شد.
خریداران همچنین 500 تن پلی وینیل کلراید «شپترو» را از عرضه کننده خریدند که این معامله روی قیمت پایه و بدون رقابت انجام شد.
بیش از 5200 تن محصول استایرن منومر پتروشیمی پارس هم در حالی عرضه شد که کل آن پس از رقابت 5 درصدی خریداران به فروش رسید.
پتروشیمی جم هم بیش از 4500 تن پلی اتیلن سنگین گرید لوله و تزریقی در بازار فروخت و معامله گران شاهد رقابت 5 درصدی روی قیمت پایه این دو محصول بودند.
محصولاتی همچون کریستال ملامین، آمونیاک مایع و گاز و اوره پریل پتروشیمی خراسان هم در بازار به حجمی حدود 2700 تن معامله شد که همه محصولات به جز کریستال ملامین روی قیمت پایه فروخته شدند؛ اما خریداران برای این محصول تا 5 درصد بالاتر از قیمت پایه با یکدیگر به رقابت پرداختند.
«شیراز» هم همانند هم گروهی خود حدود 1600 تن اوره پریل، آرگون، آمونیاک مایع و گاز و اسید نیتریک در بازار عرضه کرد که خریداران تنها 460 تن آن را خریدند تا مابقی محصولات در نبود تقاضا روی میز فروش باقی بماند.
1200 تن آونیاک مایع و اوره گرانول پتروشیمی کرمانشاه هم در بازار در حالی به فروش رسید که خریداران روی محصول اوره گرانول این مجتم پتروشیمی رقابت کردند و محصول دیگر این مجتمع بدون تغییر در قیمت پایه معامله شد.
«مارون» هم با عرضه حدود 6500 تن انواع مواد پلیمری به تالار بورس کالا آمد و بیش از 5200 تن آن را در بازار فروخت که از میان عرضه های این مجتمع پتروشیمی، 3 گرید مختلف از محصول پلی پروپیلن گرید نساجی و دی اتیلن گلایکول با رقابت 5 درصدی خریداران رو به رو شد.
بیش از 8100 تن انواع مواد پلیمری «شاراک» هم در حالی در تالار آماده فروش شد که عمده این محصولات با افزایش 5 درصدی در قیمت های پایه خریداری شدند.
همچنین در این هفته در تالار نقره ای 32 هزار و 800 تن انواع گریدهای قیر تولیدی مجتمع نفت پاسارگاد هم در حالی روی میز فروش گذاشته شد که حدود 25 هزار و 400 تن آن در بازار معامله شد و رقابتی روی آن محصولات مشاهده نشد.
در پایان این گزارش می افزاید، شرکت های فعال بورسی عرضه کننده محصولات کشاورزی در تالار نقره ای این هفته عرضه ای نداشتند؛ این در حالی است که طی هفته های گذشته شرکت های قندی بورسی از جمله قند قزوین عرضه کننده های شکر سفید در بورس کالا بودند. عدم عرضه قندی ها در حالی طی این هفته رقم خورد که طبق آخرین اخبار قیمت پایه شکر از حدود 2700 تومان به 3000 تومان افزایش یافته است.

 

دیدگاه ها و نظرات :