شبکه اقتصادی آفتاب - تسهیل ورود ارز به کشور از یک ماه قبل/بانکها هم اسکناس دلار وارد می‌کنند
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ 7/20/2019 3:15:57 PM
Saturday, July 20, 2019

آفتاب مارکتس

تسهیل ورود ارز به کشور از یک ماه قبل/بانکها هم اسکناس دلار وارد می‌کنند

درحالی که روز گذشته رسانه‌ها از مکاتبه رئیس‌کل بانک مرکزی با وزیر کشور درخصوص ورود اسکناس خبر داده‌اند، از یک ماه قبل ورود ارزهای خارجی به کشور به‌میزان قابل توجهی تسهیل شده است.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲:۰۷


به گزارش آفتاب مارکتس به نقل از تسنیم، بعد از اعمال سیاست دوم ارزی و تعمیق بازار ثانویه، بسیاری از ناظران به‌دنبال وعده‌های مطرح‌شده انتظار کاهش قیمت ارز در بازار سوم یا بازار آزاد را داشتند این درحالی است که با وجود افزایش عرضه در بازار ثانویه قیمت در بازار آزاد افزایش یافته است. در حال حاضر با دستور العمل جدید بانک مرکزی در خصوص تأمین اسکناس مورد نیاز مسافران و دانشجویان تا حدودی قیمت ارز در بازار آزاد کاهش یافت.

این در حالی است که روز گذشته خبری در خصوص مکاتبه رئیس کل بانک مرکزی با وزیر کشور در خصوص تسهیل ورود ارزهای خارجی توسط بانکها، صرافان و اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر شد.

با انتشار این خبر قیمت ارز مجدداً در بازار آزاد روند کاهش خود را ادامه داد. از سوی دیگر پیگیریهای انجام‌شده در گمرکات هوایی کشور نشان می‌دهد از یک ماه پیش بر اساس مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی و ابلاغیه گمرک ایران، ورود ارز به کشور به‌صورت قابل توجهی تسهیل شده است.

بر این مبنا در ماههای اردیبهشت و خرداد بر اساس سیاست اول ارزی، برای ورود ارز به کشور علاوه بر ثبت اظهارنامه در سامانه گمرکی بایستی ارز ورودی برای کنترل و بررسی نزد شعبه ارزی فرودگاه نگه‌داری می‌شد و بعد از استعلام ارز به مسافر تحویل داده می‌شد، این در حالی است که از یک ماه قبل ورود ارز به کشور تسهیل شده و مانند سابق بحث کنترلهای مربوطه انجام نمی‌شود.

یک مقام گمرکی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم، در این خصوص می‌گوید، بعد از ابلاغیه جدید ورود ارز به‌صورت اسکناس سرعت گرفته و روزانه مسافران تا 200 هزار دلار ارز به کشور وارد می‌کنند.

هرچند این مقام مسئول عدد میانگین مشخصی برای ورود ارز مسافری و غیرمسافری از طریق فرودگاهها و مرزهای هوایی مطرح نکرد، اما تأکید کرد که اخیراً بانکها نیز به ورود اسکناس در حجمهای بالا اقدام کرده‌اند.

وی افزود، با توجه به آمارهای موجود میزان ورود اسکناس توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و نمایندگان بانکها سرعت قابل ملاحظه‌ای گرفته است.

*ورود روزانه 1میلیون دلار اسکناس ارز به کشور توسط نمایندگان بانکها

وی با بیان اینکه نمایندگان بانکها هر روز مبالغ بالایی مانند یک میلیون دلار اسکناس وارد می‌کنند، گفت: البته اخیراً ورود اسکناس در حجمهای بالا شدت بیشتری گرفته و (به‌نظر می‌رسد) اشخاص حقیقی مثل صرافها نیز رفته رفته به‌سمت ورود اسکناس در حجمهای بالا اقدام کرده‌اند.

 

دیدگاه ها و نظرات :