شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش هفتگی بورس کالا
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 4:57:09 PM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش هفتگی بورس کالا

افت محسوس تقاضای مس و آلومینیوم در تالار نقره ای

زمان انتشار: شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶:۴۶


معاملات این هفته بورس کالای ایران در حالی رقم خورد که حجم و ارزش معاملات با رشد 34 و 81 درصدی رو به رو شدند و ارزش ریالی بیش از 501 هزار و 116 تن کالا رقمی حدود 21 هزار و 8 میلیارد و 863 میلیون ریال به ثبت رسید.
به گزارش اختصاصی آفتاب مارکتس؛ در جریان معاملات این هفته در تالار نقره ای معامله گران بیشترین حجم معاملات را به خرید نقدی اختصاص دادند و بیش از 310 هزار و 568 تن کالا خریدند که این رقم با رشد حدود 76 درصدی نسبت به هفته پیش از آن رو به رو بود رشد حجم معاملات به صورت عمده مربوط به دادوستد محصولات فولادی و وکیوم باتوم بود. در بخش سلف نیز در حالی حدود 191 هزار تن کالا به فروش رسید که این رقم با کاهش حدود چهار درصدی نسبت به هفته پیش همراه شد.
طی این هفته بیش از 268 هزار تن کالا در بازار پتروشیمی و فرآورده های نفتی معامله شد که این میزان کالای فروخته شده ارزشی بیش از 10 هزار و 246 میلیارد ریال را رقم زد و حجم معاملات نقدی در مقایسه با معاملات سلف با افزایش همراه شد؛ بطوریکه از کل محصولات معامله شده در این بازار بیش از 23 هزار تن آن به صورت نقدی به فروش رسید و تنها 36 هزار تن کالا به صورت سلف فروخته شد. این رشد حجم معاملات نقدی در تالار مذکور ناشی از رشد 167 درصدی حجم معاملات وکیوم باتوم و لوب کات بود. 
در بازار محصولات فلزی نیز حدود 180 هزار تن کالا در حالی مورد معامله قرار گرفت که این رقم در مقایسه با هفته پیش از آن رشد 255 درصدی را شاهد بود. ارزش معاملات این بازار هم به حدود 9518 میلیارد و 646 میلیون ریال رشد کرد که این افزایش در بخش معاملات محصول مس و فولاد رقم خورد. رشد حجم و ارزش معاملات بازار فلزات بورس کالا طی هفته گذشته را می توان به ابلاغ دستورالعمل های جدید وزارت صمت برای برداشتن سقف رقابت قیمتی دو محصول مس و آلومینیوم و افزایش دامنه نوسان قیمت از 10 به 15 درصد نسبت داد.
در این بازار نیز عمده معاملات به صورت سلف انجام شد تا از کل کالاهای فروخته شده تنها حدود 25 هزار تن آن به صورت نقد و 154 تن مابقی به صورت سلف مورد معامله قرار گیرد.
بیش از نیمی از ارزش بازار کشاورزی در اختیار طلای سرخ
در بازار محصولات کشاورزی هم بالغ بر 52 هزار تن محصول به ارزش تقریبی 1192 میلیارد و 658 میلیون ریالی دادوستد شد که این ارقام به ترتیب نسبت به هفته پیش از آن با رشد 35 و 42 درصدی همراه شد.
افزایش حجم معاملات گندم و زعفران را می توان از دلایل اصلی این افزایش دانست و نکته جالب معاملات این هفته بازار مذکور اینکه محصول زعفران با 607 میلیارد و 909 میلیون ریال بیش از نیمی از ارزش بازار کشاورزی را به خود اختصاص داد.
افت محسوس تقاضای خرید مس و آلومینیوم در بازار
بررسی آمار معاملات محصولات شرکت های فعال در بازار سهام حاکی از آن است که محصولات شمش و بیلت آلومینیوم «فایرا» با آزاد شدن سقف قیمت ها در بورس عرضه شد و 5000 تن شمش و 500 تن بیلت مورد معامله قرار گرفت که این محصولات با رقابت خریداران تا 220 درصد برای شمش و 245 درصد برای بیلت افزایش قیمت را نسبت به قیمت های پایه اعلامی تجربه کردند و این در شرایطی بود که تحت تاثیر مصوبه آزادسازی سقف های رقابتی قیمت ها در بورس تقاضای این محصولات نسبت به هفته های پیش کاهش چشمگیری را تجربه کرد تا با واقعی شدن قیمت ها، معامله گران شاهد حذف واسطه ها از معاملات بورس باشند.
به دلیلی مشابه، انواع مس کاتد، کم عیار و مفتول «فملی» به حجمی نزدیک به 28 هزار تن در بازار عرضه شد که پس از ثبت تقاضای حدود 9400 تنی از سوی خریداران، بیش از 8400 تن از این محصولات در بازار مورد معامله قرار گرفت که از میان آنها مس مفتول با رقابت 55 درصدی روی قیمت پایه فروخته شد و مابقی محصولات به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.
«فخوز» هم پس از افزایش دامنه نوسان قیمت ها تا 15 درصد، 30 هزار تن شمش بلوم در بازار فروخت و با توجه به تقاضای 129 هزار تنی خریداران، این محصول در سقف قیمت مجاز به فروش رسید.
انواع ورق گرم و سرد، ورق گالوانیزه و ورق قلع اندود «فولاد» هم به حجمی بیش از 124 هزار تن روی میز فروش رفت و خریداران کل این عرضه ها را 15 درصد بالاتر از قیمت پایه خریدند و این در شرایطی بود که بیش از 186 هزار تن تقاضا در سامانه معاملات به ثبت رسید.
آهن اسفنجی «کگل» هم به حجم 10 هزار تن در بازار عرضه شد و کل آن به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.
کشف قیمت واقعی وکیوم باتوم در بورس
در بازار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیز «شپنا» عرضه کننده محصولاتی همچون وکیوم باتوم، گوگرد کلوخه، لوب کات سبک بود و 13 هزار تن انواع محصول را روی میز فروش گذاشت. در رابطه با عرضه های این مجتمع پالایشی باید گفت وکیوم باتوم 214 درصد بالاتر از قیمت های پایه قیمت خورد که این وضعیت نیز به دلیل باز شدن سقف رقابتی قیمت ها در این بازار بود.
«شبریز» هم عرضه کننده سلاپس واکس و گوگرد گرانوله بود که تنها سلاپس واکس این مجتمع به قیمت پایه و بدون رقابت خریداری شد.
54 هزار تن محصول «شتران» هم در بازار عرضه شد که شامل محصولاتی شامل وکیوم باتوم، گوگرد گرانوله، لوب کات سبک و سنگین بود و تنها برای وکیوم باتوم این پالایشگاه رقابت صورت گرفت و مابقی محصولات روی قیمت پایه به فروش رسید.
طی این هفته همچنین 4000 هزار تن وکیوم باتوم هم گروهی شیرازی پالایشی ها در بازار با رقابت 203 درصدی روی قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.
«شبندر» هم 53 هزار تن لوب کات سنگین و وکیوم باتوم در بازار فروخت که محصول وکیوم باتوم با رقابت خریداران مواجه شد و 179 درصد رشد قیمت را تجربه کرد.
پلی اتیلن های سبک و سنگین «شکبیر» هم به حجمی بیش از 5600 تن در بازار عرضه و معامله شد و معامله گران برای دو محصول EX3 و پلی اتیلن سبک خطی این مجتمه تا 5 درصد بالاتر از قیمت پایه با یکدیگر به رقابت پرداختند.
نزدیک به 15 هزار تن استایرن منومر پتروشیمی پارس هم در بازار عرضه شد و عمده آن به فروش رسید و در دو مرحله عرضه این محصول معامله گران شاهد رقابت 5 درصدی خریداران روی قیمت ها بودند.
انواع پلی اتیلن های سنگین پتروشیمی جم هم پس از عرضه در بازار به فروش رسید و دو گرید پلی اتیلن های سنگین تزریقی و لوله 5 درصد رشد قیمت را تجربه کردند.
این هفته معامله دو محصول اوره پریل و کریستال ملامین پتروشیمی خراسان هم روی میز فروش رفت و توسط متقاضیان خریداری شد. معامله گران اوره پریل را به قیمت پایه و محصول دیگر عرضه شده توسط این مجتمع را با رقابت 5 درصدی روی قیمت پایه خریدند.
«مارون» نیز به عنوان یکی از عرضه کنندگان این هفته در تالار نقره ای حاضر شد و بیش از 5800 تن محصول عرضه کرد که از این مقدار حدود 5760 تن انواع مواد پلیمری فروش رفت و برای محصولات پلی اتیلن سنگین بادی و پلی پروپیلن گرید نساجی این پتروشیمی رشد 5 درصدی قیمت های پایه اعلامی رقم خورد.
بیش از 5000 تن مواد پلیمری شازند نیز در حالی عرضه شد که خریداران روی اکثر آنها تا 5 درصد بالاتر از قیمت پایه با یکدیگر رقابت کردند.
1081 تن اسید استیک «شفن» هم در قالب سلف عرضه و معامله شد و با تقاضای خریداران این محصول 5 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. 
«شیران» هم 1000 تن الکیل بنزن خطی را 5 درصد بالاتر از قیمت پایه فروخت و این در شرایطی بود که حدود 3 برابر عرضه تقاضا در سامانه معاملات به ثبت رسید.
طی این هفته پتروشیمی کرمانشاه به عنوان دیگر فروشنده تالار نقره ای 1000 تن اوره گرانول روی میز فروش گذاشت و خریداران این محصول را 5 درصد بالاتر از قیمت پایه به صورت نقدی اعلامی خریدند.
نفت سپاهان هم به عنوان آخرین عرضه کننده این هفته در بازار پتروشیمی و فرآورده های نفتی تالار نقره ای روغن موتور عرضه کرد و با رقابت 2.5 برابری حجم تقاضا در مقابل عرضه انجام شده محصول خود را با رشد 26.5 درصدی قیمت پایه مورد معامله قرار داد.
«قزوین» تنها فروشنده بورسی شکر
«قزوین» هم تنها شرکت بورسی عرضه کننده شکر سفید در بازار محصولات کشاورزی بورس کالا بود و 150 تن محصول را 5 درصد بالاتر از قیمت پایه به فروش رساند.

دیدگاه ها و نظرات :