شبکه اقتصادی آفتاب - آتی سکه تعطیل شد.
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ 10/22/2019 7:46:22 AM
Tuesday, October 22, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

آتی سکه تعطیل شد.

بورس کالا در کنترل نوسانات بازارآتی سکه در طی ماه‌های اخیر، ناتوان بوده است

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳:۱۷


 بورس کالا امروز در اقدامی قابل پیش‌بینی، پس از ماه‌ها اعمال محدودیت و وضع تدریجی قوانین سخت‌گیرانه‌تر، در نهایت مورخ ۱۱ شهریور ۹۷ اعلام نمود که در اجرای بند ۱۰ اقدامات اجرایی ماده الحاقی دستورالعمل قراردادهای آتی، تصمیم به تسویه یکباره موقعیت‌های باز قراردادهای آتی سکه طلا و تعطیلی این بازار گرفت. هر چند که در مصاحبه‌ها و خبرهای منتشر شده از متولیان بورس کالا این طور شنیده می‌شود که تعطیلی آتی سکه در جهت حمایت از حقوق معامله‌گران این بازار و اقدام برای گسترش ابزارهای معاملاتی نوین در کالاهای صادرات محور، خصوصاً بعد از اجرای موفق معاملات آتی زعفران بوده است، اما آنچه در زیر پوست چنین اقدامی حس می‌شود این است که بورس کالا در کنترل نوسانات این بازار در طی ماه‌های اخیر، ناتوان بوده است و در نهایت، با چنین اقدامی، قصد در پاک کردن صورت مسئله داشته است. سوالاتی در اینجا مطرح است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم و پاسخ به این سوالات را به ذهن فعال خوانندگان محترم می‌سپاریم.
۱. نقش بورس کالا در کنترل نوسانات بازار چیست؟ آیا اساساً در کنترل نوسانات قیمت، مسئولیتی متوجه بورس کالا است؟
۲. تعطیلی آتی سکه به عنوان تنها فضایی که به صورت رسمی می‌توان ساز و کار کشف نرخ و نوسانات قیمت را در آن رصد کرد، چه کمکی به کنترل فضای ملتهب این روزهای بازارهای غیر رسمی خواهد نمود؟
۳. تعطیلی آتی سکه به عنوان تنها بازاری که در آن فروشنده بدون داشتن دارایی می‌توانسته است اقدام به فروش برای یک سررسید مشخص بنماید، آیا منجر به هدایت معامله‌گران به سمت خرید و افزایش قیمت نخواهد شد؟
۴. ایجاد ابزارهای نوین معاملاتی و اضافه نمودن کالاهای جدید در قراردادهای آتی، آیا منافاتی با ادامه موقت فعالیت آتی سکه می‌داشته است که قبل از ایجاد فضای مذکور، اقدام به تعطیلی نموده‌ایم؟
آنچه مبرهن است این است که در چند ماه اخیر، همواره وضع قوانین یکباره و کنترل‌های دستوری قیمت، بیشتر از آنکه منجر به برگشت آرامش به بازار بشود، نفتی بوده است بر آتش شعله‌ور فضای اقتصادی. مناسب آن بود که قبل از هدایت نقدینگی منجمد شده در بازار آتی سکه به سمت در خروج، فضای معاملاتی نوین را برای آن فراهم می‌نمودیم تا حضور یکباره این نقدینگی در بازار نقدی، شوک دیگری به قیمت‌ها ندهد. هر چند که در چند ماه اخیر، وضع قوانین محدود کننده در آتی سکه، کار را به جایی رسانده است که نه از تاک نشانی مانده است و نه از تاک‌نشان.

نوشته: مصطفی پازوکی

کلید واژه‌ها:
سکه تمام سکه پیش فروش سکه آتی سکه بازار سکه قیمت سکه بازار سکه و طلا فروش سکه آتی سکه تعطیل شد بازار طلا تعطیل شد تعطیل اسپرد آتی سکه اسپرد سررسید سکه نمودار اسپرد سررسیدهای آتی سکه بورس کالا بورس کالای ایران رینگ بورس کالا رینگ معاملات بورس کالا گزارش معاملات بورس کالای ایران بسته شدن معاملات آتی سکه در بورس کالا تعطیلی معاملات آتی سکه در بورس کالا پازوکی مصطفی پازوکی بازار بازار طلا و ارز بازار طلا بازار آتی بازار آتی سکه نوسانات علت نوسانات بازار آتی سکه دلیل نوسانات بازار آتی سکه دلیل تعطیلی بازار آتی سکه تاریخ تعطیلی بازار آتی سکه معاملات آتی سکه بازار نقدی سکه افزایش قیمت سکه اتفاقات بورس کالا رخدادهای مهم بورس کالا رخدادهای بازار آتی سکه رخدادهای مهم بازار آتی سکه اتفاقات مهم بازار آتی سکه چرخش نقدینگی نقدینگی سوق دادن نقدینگی هدایت نقدینگی سوق دادن نقدینگی از بورس کالا اختصاصی تحلیل اختصاصی گزارش اختصاصی آتی کالا سکه دی ماه سکه نقدی حراج سکه سررسید سکه تحلیل تحلیل سکه تحلیل اختصاصی بازار آتی سکه
دیدگاه ها و نظرات :