شبکه اقتصادی آفتاب - بررسی روند معاملات شمش روی در بورس لندن طی هفته گذشته بازگشت روی به روند افزایشی قیمت
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ 7/20/2019 3:43:12 PM
Saturday, July 20, 2019

آفتاب مارکتس

بررسی روند معاملات شمش روی در بورس لندن طی هفته گذشته بازگشت روی به روند افزایشی قیمت

طی هفته‌ای که گذشت، قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن، مجدد وارد روند افزایشی شد، کاهش شاخص دلار آمریکا، افزایش تقاضا برای شمش روی، مثبت شدن آربیتاژ میان بورس شانگهای و لندن زمینه را برای رشد قیمت شمش روی فراهم کرد.

زمان انتشار: جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۳:۰۹


به گزارش آفتاب مارکتس به نقل از فلزات آنلاین : در نمودار 1 قیمت و موجودی شمش روی در بورس فلزات لندن آورده شده است. در هفته گذشته قیمت شمش روی با طی روندی نزولی در بورس فلزات لندن به کمترین میزان طی 22 ماه گذشته رسید اما این روند در هفته پیش ادامه نیافت و قیمت شمش روی طی روندی افزایشی مجدد به بالای 2 هزار و 500 دلار به‌ازای هر تن بازگشت.

در روز ابتدایی معاملات شمش روی در بورس فلزات لندن، قیمت شمش روی برابر 2 هزار و 382 دلار به‌ازای هر تن بود که طی روندی افزایشی به  2 هزار و 508 دلار به‌ازای هر تن رسید. طی این هفته قیمت شمش روی در بورس فزلات لندن نسبت به روز پایانی معاملات هفته پیش 6.3 درصد رشد داشت. تغییرات موجودی انبارها، تغییرات شاخص دلار آمریکا و آربیتراژ میان بورس لندن و شانگهای از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن طی هفته گذشته بود.  

شاخص دلار آمریکا طی هفته گذشته روند نزولی را طی کرد. در روز 14 آگوست شاخص دلار آمریکا در بیشترین میزان خود یعنی 96.61 واحد قرار داشت اما این روند افزایشی ادامه نداشت و در روزهای بعد شاخص دلار کاهش یافت به‌گونه‌ای که در روز پایانی معاملات هفته پیش یعنی جمعه 17 آگوست شاخص دلار آمریکا به 95.98 واحد رسید. روند نزولی شاخص دلار در هفته پیش نیز ادامه یافت و شاخص دلار از 95.79 واحد در روز ابتدایی هفته به 95.08 واحد در روز جمعه 24 آگوست رسید. این کاهش شاخص مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت شمش روی در هفته گذشته بود.

همچنین کاهش 11.8 درصدی موجودی روی انبارهای شانگهای و مثبت بودن آربیتراژ بورس لندن و شانگهای در هفته گذشته عاملی دیگر برای رشد قیمت شمش روی شد. در نمودار 1، قیمت شمش روی در بورس شانگهای نیز طی یک ماه اخیر آورده شده است. همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، اختلاف قیمت شمش روی در این 2 بازار بورسی طی 2 هفته اخیر بیشتر شده و همین امر زمینه را برای واردات شمش روی چین مهیا کرده و در بلند مدت می‌تواند زمینه رشد قیمت را در بورس فلزات لندن فراهم کند.

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، موجودی شمش روی در انبارهای بورس فلزات لندن طی هفته اخیر روند کاهشی داشت و از 251 هزار و 425 تن در روز پایانی معاملات در هفته پیش خود با 1.6 درصد کاهش به 247 هزار و 400 تن در روز جمعه 24 آگوست رسید.

دیدگاه ها و نظرات :