شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش بازار جهانی ۲۴ اوت
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 9:22:39 AM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش بازار جهانی ۲۴ اوت

زمان انتشار: جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۳:۵۸


آنچه در این گزارش خواهیم خواند، شامل قسمت های زیر می باشد:

 

  • بورس نیویورک و دیگر نقاط جهان
  • بازار کامودیتی ها
  • بازار فارکس
  • بازار ارزهای رمز نگاری شده

 

 

بورس نیویورک

 

 

طی معاملات دیروز، شاخص های اصلی بازار با اندک کاهش همراه شدند. بازار منتظر تصمیم پاول است که امروز در نشست سالانه بانک های مرکزی جهان در جکسون هول سخنرانی خواهد کرد. می توان گفت پس از گذر بازار از سقف تاریخی قبلی و پر شدن ظرف شاخص های اخطاردهنده ای همچون شاخص وارن بافت، احتمال ریزش بازار بیش از هر دوره دیگریست. سخنرانی های پاول یکی از مهمترین سیگنال های بازار خواهد بود که روند آتی را مشخص خواهد کرد، به خصوص که مقامات آمریکایی و چینی به نشست دو روزه خود در زمینه اختلافات تجاری بدون پیشرفتی قابل توجه پایان داده اند. پس از اینکه این مذاکرات نتیجه ای را در بر نداشت، دور جدید تعرفه های آمریکا در روز 23 اوت آغاز شده است. وزارت بازرگانی چین هم بلافاصله اعلام کرد این کشور از آمریکا بابت اعمال تعرفه‌های گمرکی جدید روی ۱۶ میلیارد دلار از کالاهای چینی به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.

 

بازار فارکس

 

 

 

دلار آمریکا

گردهمایی اقتصادی جکسون هول

بازارها در انتظار سخنان جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو در نشسست سالانه بانک های مرکزی جهان در جکسون هول هستند. به احتمال زیاد پاول از این فرصت استفاده می کند تا مواضع خود در خصوص نرخ بهره امریکا را اعلام نماید. هر گونه تغییری در موضع وی در خصوص افزایش نرخ بهره شاخص دلار را با نوسان همراه خواهد ساخت. این سخنرانی به ویژه از آن جهت اهمیت دارد که هفته گذشته، دونالد ترامپ به سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا حمله کرده بود. مقامات آمریکایی و چینی به نشست دو روزه خود در زمینه اختلافات تجاری بدون پیشرفتی قابل توجه پایان داده اند و جنگ تجاری دو کشور با فعال شدن دور دیگری از تعرفه های 167 میلیارد دلاری علیه کالاهای یکدیگر به اوج خود رسیده است.

 

شاخص سفارشات کالاهای بادوام

  • یکی از شاخص هایی است که فدرال برای دنبال کردن روند بلندمدت سرمایه گذاری از آن استفاده می کند.
  • شاخص دلار همواره به آمار شاخص کالای بادوام واکنش نشان می دهد و بازار را با نوسان همراه می کند.
  • تغییر در ارزش کل سفارشات خرید جدید برای کالاهای بادوام را شاخص سفارشات کالاهای بادوام می گویند که هر ماه با تاخیر 26 روزه منتشر می شود و اگر اقلام حمل و نقل را از ان کسر کنیم به آمار هسته سفارشات کالاهای بادوام می رسیم. این شاخص یکی از شاخص های پیشرو میزان تولیدات است. چراکه سفارش گرفتن کارخانه یعنی افزایش فعالیت آن کارخانه برای تولید آن سفارش خواهد بود.
  • به طور متوسط جفت ارز یورو به دلار آمریکا طی 15 دقیقه اول بعد از انتشار خبر 12 پیپ و طی 4 ساعت اول 40 پیپ نوسان می کند.

 

دلار کانادا

ارزش دلار کانادا به بهترین حد خود طی دو هفته اخیر رسیده است. این تقویت ارزش به دلیل بهبود چشم انداز مذاکرات نفتا حاصل شده است و باعث شده تا سرمایه گذاران قیمت پایین تر حامل های انرژی و آمارهای اقتصادی نامطلوب از این اقتصاد را نادیده بگیرند.

مقامات مکزیکی اعلام کردند که در آینده ای نزدیک با آمریکا به توافق خواهند رسید و این موضوع باعث شده تا بسیاری از تحلیلگران به این باور برسند که روند مذاکرات و توافق سه کشور نیز تسریع خواهد یافت. از طرفی انتخابات میان دوره ای آمریکا نزدیک است و ترامپ برای اینکه نتیجه سیاست های خود را اعلام کند احتمال زیاد تا آن زمان مذاکرات را به نتیجه خواهد رساند.

نفتا برای اقتصاد کانادا بسیار حایز اهمیت است. قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یک سازمان منطقه‌ای است که در ۱۹۹۴ پایه‌ریزی شد. این سازمان اقتصادی سه عضو دارد که عبارتند از آمریکا، کانادا، و مکزیک است. هدف نفتا از بین بردن محدودیت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری بین سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک بوده است. جالب است بدانیم که مقصد بیش از 75 درصد از کشتی های حمل کالا کانادایی، امریکاست. هر سه کشور این موضوع را تایید کردند که از اکتبر مذاکرات برای از سرگیری این قرارداد مجددا آغاز خواهد شد.

 

 

بازار کامودیتی ها

 

نفت

 

امروز قیمت نفت برنت پس از افت اندک پنج شنبه، به 75 دلار به ازای هر بشکه بازگشته است. گزارش EIA نشان داد که طی هفته گذشته میزان ذخایر نفت آمریکا بیش از انتظارات کاهش داشته است. انتظار می رفت 1.6 میلیون بشکه در میزان ذخایر نفت خام آمریکا شاهد افت باشیم، اما افتی معادل 5.8 میلیون بشکه گزارش شد. همین موضوع باعث شد تا قیمت نفت جان تازه ای به خود بگیرد و به روند صعودی چند روز اخیر خود بازگردد.

 

 

شکر

قیمت شکر به کمترین حد ده سال اخیر رسیده است، اما احتمال ریزش بیشتر ارزش این ماده زیاد است!

 

طی یکسال اخیر، میزان عرضه جهانی شکر از کمبود به مازاد تبدیل شده است. امسال هند دومین تولیدکننده بزرگ شکر در جهان و همچنین تایلند چهارمین تولیدکننده، به رکورد تاریخی بیشترین تولید شکر دست یافته اند.

 

طبق تخمین سازمان غذا و کشاورزی ایالات متحده FAO، میزان تولیدات جهانی شکر در سال 2017-2018 به 187.6 میلیون تن خواهد رسید. این رقم یعنی رشد 11 درصد ی تولیدات شکر نسبت به سال قبل. انتظار می رود 17 میلیون مازاد عرضه طی امسال در بازار جهانی شکر ایجاد شود که این رقم رکود تاریخی برای بازار شکر خواهد بود.

 

ماجرا به افزایش عرضه ختم نمی شود! الگوی تغذیه جهانیان رو به سلامت می رود!

 

مردم اتحادیه اروپا، آمریکا و استرالیا به دنبال جایگزین های سالم تری نسبت به شکر هستند و از مصرف شکر خود کاسته اند. FAO تخمین می زند که تقاضای این مناطق رشد بسیار اندکی داشته باشد اما سایر مناطق جهان مصرف شکر با رشد خواهد بود.

 

در چین هم اوضاع همین است. مردم در حال یافتن محصولات جایگزین برای شکر هستند. تخمین زده میشود میزان تقاضای چینی ها برای امسال بدون تغییر و معادل 15.7 میلیون تن باقی بماند.

 

بازار ارزهای رمزنگاری شده

 

امروز لیدرهای بازار سبز پوش هستند. ای رشد علی رغم رد شدن برنامه پیشنهادی بیت کوین برای ورود به معاملات توسط SEC است. علت این امر این است که بازار از قبل این رد شدن را پیشخور کرده بود و سوپرایزی اتفاق نیافتاده بود.

 

بیشترین رشد را NEO با بیش از 3 درصد رشد به ثبت رسانده است. ارزش بیت کوین هم با بیش از یک و نیم درصد رشد روزانه به 6540 دلار بازگشته است.

 

ارزش بازار کریپتوها به 211 میلارد دلار بازگشته است و از کمترین حد دو هفته اخیر 15 درصد فاصله گرفته است. در تاریخ 14 اوت ارزش بازار تا 191 میلیارد دلار هم پایین آمده بود.

دیدگاه ها و نظرات :