شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش بازار جهانی ۲۳ اوت
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 9:27:52 AM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش بازار جهانی ۲۳ اوت

زمان انتشار: پنج شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۳:۵۶


 

 

آنچه در این گزارش خواهیم خواند، شامل قسمت های زیر می باشد:

 

  • بورس نیویورک و دیگر نقاط جهان
  • بازار کامودیتی ها
  • بازار فارکس
  • بازار ارزهای رمز نگاری شده

 

بازار ارزهای رمزنگاری شده

 

طی یک ماه اخیر، ارزش بیت کوین بیش از 16 درصد، ریپل بیش از 28 درصد، اتریوم در حدود چهل درصد افت داشته است.


 

چین و عدم ثبات در سیاست های بازار کریپتو

دیروز دولت چین اعلام کرد که تمامی رخدادهای بلاک چین و کریپتوها در این کشور ممنوع است. این ممنوعیت در حالی اعلام شده است که قبل تر دولت چین، دولت های محلی را تشویق می کرد تا توسعه تکنولوژی بلاکچین را تسریع ببخشند و هزینه ای معادل 3 میلیارد دلار را بابت این توسعه در بخش بلاکچین اختصاص داده بود.

 

SEC باز هم بیتکوین را رد کرد

خبر مهم دیگر اینکه دیروز برای بار دوم طرح پیشنهادی ورود معاملات بیتکوین به بورس توسط SEC رد شد. علت رد شدن این طرح توسط سازمان، امکان دستکاری بالقوه بازار، فقدان ابزارهای سنتی تشخیص و بازدارندگی از تقلب و دستکاری و همچنین عدم موافقت بر سر نحوه نظارت بر بازار بیتکوین می باشد.

 

 

مجموع ارزش بازار کریپتوها نیز همچنان در کمترین حد تاریخی خود قرار دارد. امروز ارزش بازار به 206 میلیارد دلار رسیده است. جالب است بدانیم ارزش بازار کریپتوها در زمان اوج رونق خود به 813 میلیارد دلار رسیده بود.

 

 

ریسک اقتصادی ترکیه و بیت کوین!

 

 

طی ماه های اخیر لیر ترکیه دچار نوسانات ارزی زیادی شده است. اقتصاد ترکیه از مسایلی همچون بالا بودن بدهی خارجی، بالا بودن نرخ تورم و افزایش تعرفه های آلومینیوم و فولاد آمریکا بر واردات از ترکیه رنج می برد. اما این موضوع چه ارتباطی با بیت کوین و کریپتوها دارد؟

 

با افزایش ریسک نگه داری ارز در ترکیه، مردم این کشور به منظور حفظ ارزش ثروت تمایل بیشتری به خرید کریپتوها نشان دادند. همزمان با افت لیر، ارزش بیت کوین هم کاهش یافته است و باعث شده تا کریپتوها از نگاه خریداران جذاب تر شوند.

 

در اینفوگرافیک بالا درصد مالکیت انواع کریپتو افراد داخل منطقه را در سال ۲​۰​۱​۸​ نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنیم، امسال ترکیه ای ها بیشترین سهم مالکیت انواع کریپتو را به خود اختصاص دادند که این موضوع ناشی از نوسانات ارزی این کشور و افزایش نااطمینانی های اقتصادی بوده است. 

 

بورس نیویورک

وال استریت در طولانی ترین دوره بازار گاوی تاریخ!

 

 

وال استریت دیروز چهارشنبه با ثبت سه هزار و چهارصد و پنجاه و سومین روز، بلندترین دوره روند صعودی خود را به ثبت رساند و از سقف تاریخی روند صعودی قبلی که در سال 1990 بود گذر کرد. به طور سنتی، تا زمانی که بیش از بیست درصد در قیمت سهام ها شاهد افت نباشیم، یعنی در روند صعودی قرار داریم و این موضوع طی 3453 روز گذشته اتفاق افتاده است.

 

ترامپ طی توییت خود دیروز به آمریکایی ها تبریک گفت و این رونق بورس آمریکا را ناشی از سلامت و بهبود اقتصاد این کشور دانست.

پس از صحبت ها و انتقادها مستقیم ترامپ از پاول رییس فدرال رزرو شاهد افت ارزش دلار طی روزهای اخیر بودیم، چرا که سرمایه گذاران نگران این بودند که صحبت های ترامپ باعث شود تا نوبت افزایش نرخ بهره بعدی به تاخیر بافتد. دیشب طی جلسه ماه اوت فدرال رزرو چیزه دیگری را به نمایش گذاشت. طی جلسه دیشب شواهد حاکی بر افزایش احتمال نرخ بهره در ماه سپتامبر بود و برای همین خاطر شاهد تقویت مجدد ارزش دلار هستیم. اما پاول از مساله تجارت میان آمریکا و سایر کشورها، بازار مسکن آمریکا و بازارهای نوظهور ابراز نگرانی کرد و به عنوان اصلی ترین ریسک های اقتصاد آمریکا.برشمرد. در مجموع، به نظر نمی رسد که انتقادهای ترامپ از پاول بتواند بر روند افزایش نرخ بهره تاثیر بگذارد.

 

 

بازار فارکس

 

 

 

جلسه این ماه فدرال رزرو که دیشب برگزار شد حاکی از احتمال بالای افزایش نرخ بهره داشت و ارزش دلار که طی چند روز پیش پایین آمده بود، مجددا در برابر سایر ارزها تقویت شد. در حال حاضر تمرکز سرما گذاران بر جلسه بعدی فدرال رزرو خواهد بود که آیا این احتمال به واقعیت خواهد پیوست یا خیر. به نظر نمی رسد که انتقادهای ترامپ از پاول بتواند بر روند افزایش نرخ بهره تاثیر بگذارد و در ماه بعدی به احتمال زیاد شاهد افزایش نرخ بهره خواهیم بود.

 

 

بازار کامودیتی ها

مذاکراتی از نوع چینی

 

امروز قیمت مس با بیش از یک درصد افت باز هم به زیر 6000 سقوط کرده است و سایر فلزات اساسی شامل روی، سرب و آلومینیوم هم قرمز پوش هستند. قیمت هر انس طلا نیز در حدود 4 دلار افت داشته و در محدوده 1191 دلار در حال معامله می باشد.

 

 

گرچه آمریکا و چین از دیروز میان مذاکرات تجاری خود هستند و از دیروز یک هیئت نه نفره از پکن، به رهبری معاون بازرگانی وزیر وانگ شون، با مقامات ایالات متحده به ریاست معاون وزارت خزانه داری، دیوید مالپس، در واشنگتن در حال گفت و گو می باشند، اما ترامپ گفت که انتظار پیشرفت چندان زیادی در مذاکرات را ندارد. از طرفی از دیروز تعرفه های 16 میلیارد دلاری دیگر آمریکا روی کالاهای چینی اعمل و اجرایی شد که همین موضوع به همراه رشد و قوت مجدد ارزش ایندکس دلار از عوامل تضعیف کامودیتی ها می باشد. 

 

قیمت نفت برنت هم نسبت به دیروز بیش از نیم درصد افت را تجربه کرده است و قیمت نفت وست تگزاس با ۰.۵۹ درصد افت به ۶۷.۷ دلار به ازای هر بشکه رسیده است. این افت پس از افزایش قیمت طی پنج روز متوالی اتفاق افتاده است.

 

دیدگاه ها و نظرات :