شبکه اقتصادی آفتاب - نگاهی به وضعیت ذخایر معادن روی در جهان
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ 9/16/2019 5:31:30 AM
Monday, September 16, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

نگاهی به وضعیت ذخایر معادن روی در جهان

تحلیلی جامع از معادن و ذخایر مهم روی در دنیا

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۸:۲۱


بررسی وضعیت عرضه و تقاضای روی و پیش‌بینی قیمت آن

یکی از فلزات بسیار مهم و پرکاربرد در صنایع امروز جهان روی است. روی از جمله فلزاتی است که قابلیت بازیافت -آن هم برای چندین مرتبه- بدون از بین رفتن ویژگی‌های متالورژی را دارا است. علاوه بر این روی از طریق غبار کوره‌های قوس الکتریکی نیز قابل بازیافت است که این روش به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است.

در میان فلزات اساسی روی بهترین عملکرد را در سال 2016 به نمایش گذاشت. رالی قیمت روی توسط عرضه هدایت شد و رشد مناسب تقاضا با توجه به تقاضای فولاد گالوانیزه برای زیرساخت‌های محکم‌تر نیز به کمک آن شتافت.

در سال 2015 تولیدات معادن روی جهان –بدون احتساب چین- افت قابل ملاحظه‌ای داشته و این افت به کاهش چشمگیر 900 هزار تنی ظرفیت معادن روی جهان انجامیده است. بدین ترتیب در سال 2016 عرضه این فلز به شدت کاهش یافته است. اما معادنی که در جهت مدیریت عرضه، تولیداتشان را کاهش داده یا بسته شده‌اند تهدیدی برای روند بلندمدت قیمت این فلز محسوب می‌شوند.

سهم چین در توزیع عرضه معادن روی جهان بیش از سایرین و معادل 39 درصد است. پس از این کشور پرو (11 درصد)، اروپا (8 درصد)، استرالیا، ایالات متحده آمریکا و هند (هر کدام 6 درصد)، مکزیک (5 درصد)، کانادا (3 درصد) بیشترین سهم را در عرضه معادن روی دارند.

 

پروژه های منتخب معادن روی در جهان :

در تصویر زیر معادن بزرگ روی در جهان مشخص شده است که معدن بزرگ مهدی آباد یزد در ایران مورد توجه است

پیش‌بینی قیمت روی

قیمت روی در نوامبر 2017 حدود 11 درصد رشد کرد و این روند صعودی را در میان‌مدت ادامه داد. از ژانویه 2016 زمانی که قیمت روی کف 7 ساله‌اش را لمس کرد، شاهد تغییر جهت و رشد 68 درصدی آن بودیم. این رشد تند و تیز حاصل توافقی است که میان تولیدکنندگان این فلز حاصل شد. بر اساس این قرارداد تولیدکنندگان به دلیل پایین بودن قیمت، توافق کردند که عرضه را کاهش دهند. بسته شدن معادنی چون Century در استرالیا و Lisheen در ایرلند و کاهش تولید در Rampura Aghcha در هند، Antamin و Iscaycruz  در پرو و Glencore در چین بیشترین تاثیر را در کاهش عرضه داشتند.

متخصصان معتقدند امکان رشد این کسری نسبت به سال 2005 بیشتر است در حالی که رشد قیمت کمتر خواهد بود.

پیش‌بینی نهادهای بین‌المللی از تغییرات قیمت روی

 

بانک جهانی در گزارش پیش‌بینی کامودیتی‌ها قیمت هر تن روی را در سال 2018 حدود 3 هزار دلار پیش‌بینی کرده است. این نهاد معتقد است، ماکزیمم قیمت روی در سال 2018، حدود 3 هزار و 250 دلار است و پس از آن دوره افت قیمت فرا خواهد رسید.

گزارش IMF انتظارات مشابهی را نشان می‌دهد. این نهاد قیمت هر تن روی را در سال 2018، 2 هزار و 798 دلار پیش‌بینی کرده و روند قیمت این فلز را کاهشی و در سال‌های 2019 و 2020 به ترتیب 2683 و 2581 دلار پیش‌بینی کرده است.


پیش‌بینی بلومبرگ از قیمت روی در سال 2018 معادل 2472 و در سال 2019 معادل 2474 دلار در هر تن است

بدین ترتیب به نظر می‌رسد با توجه به احتمال افزایش عرضه در آینده به دلیل باز شدن برخی معادن بسته و اضافه شدن معادن جدید، چشم‌انداز سرمایه‌گذاران و نهادهای بین‌المللی نسبت به آینده، افت قیمت روی را به نمایش می‌گذارد.

دیدگاه ها و نظرات :