شبکه اقتصادی آفتاب - اهداف بزرگ در انتظار شاخص کل
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ 9/22/2019 9:11:54 AM
Sunday, September 22, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

اهداف بزرگ در انتظار شاخص کل

درحالی که از عمر بازار بورس تهران ۵۰ سال میگذرد اما هنوز جای زیادی برای رشد دارد و جوان است روند افزایش حجم و ارزش معاملات و شرکت های پذیرفته شده در بورس نوید روزهای بهتری از بازار سهام را میدهد

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱:۳۰


 

💢بازار صعودی میماند ؟

✔️با رکورد زنی شاخص کل بورس اوراق بهادار این سوال ذهن فعالین بازار را به خود مشغول کرده است که یکه تازی شاخص تا کجا ادامه خواهد داشت و هدف این موج صعودی که در بورس شروع شده است، کجاست؟

💢تاریخ تکرار میشود

✔️یکی از فلسفه های معروف تحلیل نموداری این است که تاریخ تکرار می شود و با تحلیل گذشته رفتار قیمت می توان برداشتی از آینده آن داشت. 

از همین رو اگر رفتار شاخص کل را در رالی های صعودی قبل مورد بررسی قرار دهیم  و اگر فرض را بر این بگذاریم که شاخص کل، رفتار گذشته خود را در امواج صعودی قبل تکرار خواهد کرد می توان هدف این موج صعودی را نیز برآورد کرد.
 
در تحلیل زیر از نمودار لگاریتمی شاخص کل در تایم فریم هفتگی استفاده شده است. 
همانطور که مشاهده می کنید دو موج صعودی در سمت چپ نمودار کامل شده است اگر فرض کنیم این موج صعودی نیز بخواهد رفتار خود را بار دیگر تکرار کند و به اندازه موجهای قبل حرکت کند همچنان روندی صعودی در انتظار بازار است.

 بررسی دقیق تر رفتار امواج نشان میدهد شاخص کل بورس تهران میتواند تا محدوده 300 هزار واحد به حرکت خود ادامه بدهد هر چند میدانیم در هر روند صعودی اصلاحات زمانی و قیمتی در انتظار خواهد بود.

دیدگاه ها و نظرات :