شبکه اقتصادی آفتاب - طراحی سامانه کشوری کسب و کار با فن آوری « بلاک چین» در مناطق آزاد
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ 9/22/2019 9:09:45 AM
Sunday, September 22, 2019

آفتاب مارکتس

طراحی سامانه کشوری کسب و کار با فن آوری « بلاک چین» در مناطق آزاد

معاون دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از استقرار سامانه کشوری کسب و کار موسوم به «سککوک» در مناطق آزاد خبر داد و گفت:این سامانه با فناوری "بلاک چین" طراحی شده تا بتوان با استفاده از ارز‌های مجازی، کشور را در معاملات بین المللی در دوران تحریم کمک کند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷:۲۴


اکبر افتخاری با اشاره به امضای تفاهمنامه استقرار سامانه سککوک در مناطق آزاد، اظهار کرد: رفع موانع تولید واحد‌ها و بنگاه‌های تولیدی مستقر در مناطق، کمک به حل مشکل تامین مالی و بهبود مدیریت زنجیره تامین تولید این واحد‌ها از مهم‌ترین اهداف دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است که استقرار این پلتفرم (سامانه)، تامین کننده این اهداف است.

وی تصریح کرد: سککوک یا همان سامانه کشوری کسب و کار با بکارگیری روش‌های نوین مدیریت زنجیره تامین، لجستیک و مالی و مبتنی بر بستر فناوری اطلاعات درصدد است از طریق ابزار‌های جاری نظام مالی کشور همانند برات الکترونیکی، معاملات بین بنگاهی را تسهیل و با اتصال به نهاد‌های اعتبار بخش مانند صندوق‌های ضمانتی و حمایتی و بانک‌های معتبر کشور، سبب تسریع در معاملات تجاری بر پایه معاملات اعتباری شود.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از عمده مشکلات جاری واحد‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کمبود نقدینگی، کاهش سرمایه در گردش، عدم ارتباط مناسب با نهاد‌های مالی، کاهش معاملات بین بنگاهی با توجه به کاهش اعتماد فی مابین طرفین و افزایش هزینه‌های دریافت تسهیلات است. سککوک در مناطق آزاد با هدف رفع این چالش‌ها و بهبود فضای معاملاتی بنگاه‌های اقتصادی و در نتیجه بهبود فضای تولید تهیه و مستقر شده است.

معاون دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بیان کرد: این پلتفرم (سامانه) نوین با شناسایی و ایجاد زنجیره‌های تولید تا مصرف، اقدام به ایجاد ساز و کار پرداخت اعتباری و مدت دار برای انجام معاملات تجاری در تمام بخش‌های زنجیره‌ای با استفاده از برات الکترونیک می‌کند. این فرآیند می‌تواند بین چندین بنگاه (معاملات B۲B) یا در معاملات با حضور مشتریان خرد و مصرف‌کنندگان (B۲C) انجام پذیرد.

افتخاری افزود: از سوی دیگر با به کارگیری ساز و کار‌های اعتبارسنجی در این پلتفرم که مخصوص واحد‌ها و بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طراحی شده است، اعتماد بنگاه‌ها به حضور در سککوک تامین شده است. همچنین امنیت معاملات انجام گرفته با بهره گیری از امضاء دیجیتال که با مباحث قانون تجارت و همچنین قانون تجارت الکترونیک تطبیق داده شده است تامین می‌گردد. از سوی دیگر، پتلفرم (سامانه) پیش رو با بهره گیری از فناوری «بلاک چین» طراحی شده تا بتواند با استفاده از ارز‌های مجازی، کشور و بنگاه‌های فعال را در معاملات بین المللی علی الخصوص در دوران تحریم کمک کند. 

وی با اشاره به راهبرد‌های بلندمدت معاونت تولید صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مقدمات تاسیسات اولین صندوق حمایت و ضمانت از سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و واحد‌های کسب و کار ویژه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام پذیرفته است تا در آینده نزدیک این صندوق به عنوان نهادی پشتیبان برای اعتبار بخشی به بنگاه‌های حاضر در پلتفرم (سامانه) نقش آفرینی کند.

وی ابراز امیدواری کرد با بکارگیری راهکار‌ها و ابزار‌های نوین مالی مستقر در این پلتفرم (سامانه) مقدمات رونق در واحد‌های تولیدی، کاهش بحران‌های ناشی از کمبود نقدینگی، توسعه اشتغال و در نهایت شکوفایی اقتصادی مناطق آزاد و به تبع آن کشور را ایجاد کنیم.

منبع: شمانیوز

دیدگاه ها و نظرات :