شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش بازار جهانی ۱۷ اوت
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ 10/22/2019 7:22:45 AM
Tuesday, October 22, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش بازار جهانی ۱۷ اوت

زمان انتشار: جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳:۱۸


آنچه در این گزارش خواهیم خواند، شامل قسمت های زیر می باشد:

 

  • بورس نیویورک و دیگر نقاط جهان
  • بازار کامودیتی ها
  • بازار فارکس
  • بازار ارزهای رمز نگاری شده

 

تمامی بازارها تحت تاثیر خبر مثبت تصمیم پکن برای اعزام هیاتی به واشنگتن برای حل مناقشات تجاری بین چین و آمریکا، افزایش یافته است اما فلزات همچنان به روند نزولی خود ادامه می دهند.

 

بورس نیویورک

 

 

تمامی بخش های اس اند پی 500 دیروز سبز پوش شدند.  شاخص داوجونز بهترین عملکرد روزانه خود را طی چهار ماه اخیر به ثبت رساند. دلیل اصلی رشد بورس های جهان خبر دیدار چینی ها و آمریکایی و مذاکره بر سر تعرفه ها و مسایل اقتصادی طی این ماه بود. همچنین گزارش بهتر از انتظار فصلی شرکت های بویینگ و والمارت باعث رشد شاخص های اصلی شد. بوئینگ یکی از بزرگترین سهام های اس اند پی، شرکت چند ملیتی بود که در میان آسیب پذیر ترین سهام های در اختلافات تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان قرار داشت. حال با این خبر مذاکره میان دو کشور، سهام این شرکت نیز جان تازه ای به خود گرفته است. هر یک دلار تغییر در سهام این شرکت منجر به تغییر 6.8 واحدی شاخص داوجونز می شود.

 

سایر بازار ها (ترکیه)

 

 

همانطور که در متن گزارش های قبلی به طور مفصل توضیح دادیم، ترکیه به دنبال راه حلی برای بحران پیش آمده است و تا اینجا موفق عمل کرده است. دیروز همانند روند سه روز اخیر شاهد برگشت ارزش لیر و تقویت آن در برابر دلار آمریکا بودیم. این موضوع باعث شده تا نگرانی های بحران ترکیه اندکی کمرنگ شود. مقام‌های قطر از قصد خود برای یک سرمایه‌گذاری اقتصادی در ترکیه به ارزش ۱۵ میلیارد دلار خبر دادند. این سرمایه‌گذاری قرار است در بخش بازار مالی و بانکی ترکیه انجام شود. مقام‌های دوحه این تصمیم را پس از دیدار روز چهارشنبه ۲۴ مرداد امیر قطر از آنکارا، پایتخت ترکیه اعلام کردند. سفر شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، پادشاه قطر به آنکارا گامی در جهت تقویت موضع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه قلمداد می‌شود که مانع از تضعیف لیر شده است.

 

بازار کامودیتی ها

 

نفت

قیمت نفت برنت در پی تصمیم پکن برای اعزام هیاتی به واشنگتن برای حل مناقشات تجاری بین چین و آمریکا، در حال حمایت شدن است. بهبود چشم انداز تقاضای نفت خام در جهان علت رشد قیمت نفت خام می باشد. قیمت نفت برنت در حدود 71 دلار در حال معامله می باشد.

 

طلا

اما طلا زیاد هم به اخبارهای چند روز اخیر واکنش مثبت نشان نداده و همچنان نسبت به تقاضای جهانی بدبین است و نشان از این دارد که هنوز سرمایه گذاران نسبت به کاهش ریسک های اقتصادی خوش بین نیستند. طی هفته اخیر لیر ترکیه بیش از ده درصد از افت اخیر خود را جبران کرد و ارزش لیر ترکیه در برابر دلار امریکا تقویت شد. از طرفی خبر مذاکره چینی ها با آمریکایی ها بر سر تعرفه های تجاری نیز آمد ولی خبری از بهبود قیمت طلا به چشم نخورد. طلا هم اکنون در محدوده 1174 دلار به ازای هر انس در حال معامله می باشد.

 

 

 

بازار فارکس

 

 

 

پوند و شاخص خرده فروشی

گرچه شاخص خرده فروشی بریتانیا تحلیلگران را سورپرایز کرد و از 0.5 درصد ماه قبل به 0.7 درصد در ماه جولای رسید و پیش بینی می شد این رقم 0.2 گزارش شود، اما پوند همچننان در کمترین محدوده ارزشی چهارده ماه اخیر به سر می برد. نااطمینانی ها پیرامون برکسیت بیش از این رقم ها بر سر پوند بریتانیا سنگینی می کند.

 

یورو به دلار آمریکا

جفت ارز یورو به دلار آمریکا تحت تاثیر خبر مثبت در پی تصمیم پکن برای اعزام هیاتی به واشنگتن برای حل مناقشات تجاری بین چین و آمریکا افزایش یافته است و این خبر باعث شده تا یورو از کمترین ارزش چهارده ماه اخیر خود فاصله بگیرد.

 

در میان آمارهای اقتصادی آمریکا، شروع ساخت خانه های جدید رشد کمتر از یک درصد ی داشت، این یعنی به زودی با کمبود خانه و در نتیجه افزایش نرخ اجاره خواهیم بود. نرخ سالانه شروع خانه های جدید به 1.17 میلیون در ماه قبلی رسیده که پیش بینی می شد به 1.27 میلیون برسد.

 

بازار ارزهای رمزنگاری شده

بعد از افت شدید هفته اخیر، نشانه های برگشت بازار کریپتوها به چشم می خورد

 

آه کیو دون، شهردار بوسان، دومین شهر بزرگ کره جنوبی پس از سئول، اعلام کرده است که دولت منطقه ای بوسان بر ساختن "دهکده کریپتو" بعدی جهان در کره جنوبی متمرکز شده است. این کار با الهام از موفقیت شهر زوگ سوئیس انجام خواهد شد.

شهردار آه تاکید کرد که زوگ در حال حاضر بیش از 2500 پروژه بلاکچینی دارد و طی دو سال گذشته بیش از 11،000 کار مرتبط با بلاکچین تولید کرده است. این نشان می دهد که بوسان هم می تواند صنعت کریپتو با قوانین و سیاست های دوستانه ایجاد کند.

 

 

در بین لیدرهای بازار، امروز NEO با بیش از 5.6 درصد رشد در صدر جدول قرار دارد و اتریوم کلاسیک بدترین عملکرد را به ثبت رسانده است. بیت کوین سه درصد، اتریوم 4.5 درصد و ریپل 3.7 دصد رشد داشته است.

 

 

حجم معاملات امروز معادل 13.6 میلیارد دلار می باشد که نسبت به روز قبل (13 میلیارد) رشد کرده است. امروز ارزش کل بازار کریپتو به 210 میلیارد دلار رسیده است و همچنان در کمترین سطح تاریخی 2018 می باشد.

 

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات :