شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش بازار جهانی ۱۶ اوت
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 9:48:57 AM
Sunday, October 20, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش بازار جهانی ۱۶ اوت

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲:۰۲


آنچه در این گزارش خواهیم خواند، شامل قسمت های زیر می باشد:

 

  • بورس نیویورک و دیگر نقاط جهان
  • بازار کامودیتی ها
  • بازار فارکس
  • بازار ارزهای رمز نگاری شده

 

بازار فارکس

 

 

یوآن چین همزمان با افت بورس شانگهای به کمترین ارزش خود از می ماه سال 2017 تاکنون رسید  و امروز با اندک رشد به کار خود ادامه می دهد.

آمارهای اقتصادی دیروز استرالیا میکس بود. از طرفی شاخص دستمزدها 0.6 درصد رشد داشت و طبق انتظارات افزایش یافت، اما از طرفی دیگر ضریب اطمینان مصرف کننده نسبت به ماه قبل 2.3 درصد افت داشت. امروز هم نرخ بیکاری بهتر از انتظار اعلام شد و 0.1 درصد کمتر از پیش بینی یعنی 5.3 درصد گزارش شد. پیش بینی می شود بانک فدرال استرالیا تا آخر امسال افزایش نرخ بهره دیگری را اعلام نکند.

یورو به کمترین ارزش سیزده ماه اخیر در برابر دلار آمریکا رسیده است. ادامه تضعیف دلار ناشی از بحران ترکیه است. چرا که در صورت بحران بانکی در ترکیه، بانک های اروپا هم بحران خواهند داشت.

پوند بریتانیا به کمترین ارزش چهارده ماه خود رسیده است.  گرچه شاخص تورم مصرف کننده بریتانیا دیروز طبق انتظارات و معادل 2.5 درصد ماهانه رشد اعلام شدف اما گزارشات خوب اقتصاد آمریکا بر پوند سنگینی کرد و ارزش پول ملی این کشور باز هم کاهش یافت.

 

 

و اما باز هم قلدری دلار آمریکا! دیروز شاخص خرده فروشی پیامی واضح به فعالین داد: حال من خوب است! نگران تورم نباشید! شاخص خرده فروشی آمریکا که رابطه مستقیم با مصارف مصرف کننده دارد این ماه 0.5 درصد رشد کرد. پیش بینی می شد رشد این شاخص تنها 0.1 درصد باشد. خرده فروشی به همت رشد فروش وسایل نقلیه و لباس رشد خوب یداشت. این یعنی اینکه نگران تورم سه فصل اول 2018 نباشیم. بخش تقاضا قوی استف این یعنی فدرال رزرو نگران تورم نخواهد بود. در مجموع احتمال افزایش نرخ بهره در ماه سپتامیر بالاست. امروز گزارش مدعیان بیکاری را داریم که پیش بینی شده با اندکی رشد نسبت به ماه قبل مواجه شود.

 

کامودیتی

 

خبر خوب اینکه چین اعلام کرد این ماه نماینده های خود را برای گفت و گو با آمریکا پیرامون تعرفه های وارداتی خواهد فرستاد. معاون وزیر بازرگانی چین وانگ شونگ با دیوید مالپس، وزیر خزانه داری ایالات متحده دیدار خواهد کرد.

 

نفت برنت دو درصد ریزش کرد.

قیمت نفت همزمان با گزارش EIA افت کرد و به کمترین قیمت ده هفته اخیر رسید. میزان ذخایر نفت آمریکا به طور سورپرایز کننده افزایش یافته است. پیش بینی می شد این هفته 2.6 میلیون بشکه از ذخایر کم شود اما 6.8 میلیون بشکه افزایش یافت. ترس از افت تقاضای نفت به دلیل احتمال شروع بحران در کشورهای نوظهور و همچنین شواهد نشان دهنده اینکه اوپک در واقعیت در ماه جولای میزان تولیدات خود را نه تنها کاهش بلکه رشد داده است، از عوامل فشار قیمتی بر نفت خام است.

 

مس و ترس از افت تقاضای چین

همزمان با افت سهام های لیدر چینی همچون علی بابا، گمانه زنی پیرامون آغاز تاثیرات منفی جنگ تجاری قوت گرفته است. افت سهام های چینی می تواند منجر به کاهش تقاضای مصرفی چین مخصوصا برای مس شود. مس در حدود 5860 دلار معامله می شود و امروز اندکی رشد داشته است.

 

طلا

 

 

نشانه هایی از رشد تقاضای طلای هند دیده می شود

گزارش تقاضای طلای هند (دومین مصرف کننده بزرگ طلا در جهان با مصرف 800 تا 900 تن در سال) نشان می دهد که در ماه جولای میزان تقاضای این کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل 44.2 درصد رشد کرده است که این رشد معادل واردات 75 تن طلا می باشد. این رشد تقاضا برای اولین بار در سال 2018 اتفاق می افتد. از علل مهم رشد تقاضا، کاهش اخیر قیمت طلا به کمترین ارزش یک سال و نیم اخیر بوده که مصرف کنندگان هندی را ترقیب به خرید طلا کرده است. بر این باوریم که تقاضای طلای هند در نیمه دوم امسال صعودی خواهد بود. اما چرا؟

بارندگی های موسومی خوب امسال، به همراه برنامه حمایتی MSP دولت (تضمین خرید محوصلات کشاورزان با قیمت مشخص توسط دولت) باعث افزایش فروش محصولات و در نتیجه پول در جیب کشاورزان خواهد شد. از آنجایی که هندی بسیار به خرید طلا علاقه دارند (87 درصد هندی ها حداقل یک تیکه طلا در خانه هایشان نگه داری میکنند)، هر گونه افزایش در ثروت آنها منجر به افزایش تقاضای خرید طلا خواهد شد. جالب است بدانیم که 75 درصد هندی هایی که زیر دهک 10 درصدی فقر هستند، پس اندازهای خود را برای خرید طلا جمع آوری می کنند.

در مجموع می توان گفت که تقاضا برای طلا معمولا در سه ماهه آخر سال تقویت می شود. زیرا هندی ها خود را برای فصل عروسی و نیز جشنواره هایی مانند دیوالی و دوشرا نیز آماده خواهند کرد. انتظار می رود رشد تقاضای نیمه دوم امسال نسبت به 2017 معادل 25 درصد رشد یابد.

 

بانک مرکزی چین طلا نخرید

گزارش صندوق بین المللی پول نشان می دهد که بانک مرکزی چین در ماه جولی طلایی به موجودی ذخایر اضافه نکرده و نخریده است. ناگفته نماند که طبق داده های اداره سرشماری و آمار هنگ کنگ، واردات طلای چین (بزرگترین مصرف کننده طلا) در ماه جولای از هنگ کنگ معادل 40.3 درصد رشد داشته است.

 

ترکیه و بحرانش

درست است که ترکیه خریدار عمده طلا در جهان نیست ولی در فصل دوم امسال این کشور معادل 21.6 تن طلا خریده است. طبق داده های شورای جهانی طلا، ترکیه امسال پنجمین خریدار بزرگ طلا در جهان بوده است، لذا واکنش منفی طلا به اتفاقات اقتصاد ترکیه ناشی از اینجاست که صدمه به اقتصاد این کشور برابر با صدمه به تقاضای طلا در جهان خواهد بود.

 

 

بورس نیویورک

 

باز هم سرمایه گذاری ریسک گریز شدند. بخش خرده فروشی و انرژی بیشترین فشار فروش را بر دوش کشیدند. شاخص اس اند پی 500 بیش از 0.76 درصد، داوجونز 0.54 و نزدک هم 1.23 درصد افت کردند. بیشترین افت را بخش انرژی با 3.5 درصد کاهش بود. با کاهش قیمت نفت فیوچرز به کمترین قیمت ده هفته اخیر این بخش هم سقوط کرد. قیمت نفت همزمان با گزارش EIA افت کرد. میزان ذخایر نفت آمریکا به طور سورپرایز کننده افزایش یافته است. پیش بینی می شد این هفته 2.6 میلیون بشکه از ذخایر کم شود اما 6.8 میلیون بشکه افزایش یافت.

 

بورس اروپا

 

بورس اروپا پس از افت شدید دیروز در حال اصلاح است و اندکی رشد کرده است. DAX آلمان تا کنون 0.33 درصد، FTSE 100 بریتانیا 0.43 درصد و CAC فرانسه معادل 0.31 درصد افزایش یافته است. این بهبود قیمتی پس از تقویت لیر ترکیه در برابر دلار اتفاق افتاده است.

 

سایر بازارها (ترکیه)

 

امروز همانند روند دو روز اخیر شاهد برگشت ارزش لیر و تقویت آن در برابر دلار آمریکا هستیم. این موضوع باعث شده تا نگرانی های بحران ترکیه اندکی کمرنگ شود. مقام‌های قطر از قصد خود برای یک سرمایه‌گذاری اقتصادی در ترکیه به ارزش ۱۵ میلیارد دلار خبر دادند. این سرمایه‌گذاری قرار است در بخش بازار مالی و بانکی ترکیه انجام شود. مقام‌های دوحه این تصمیم را پس از دیدار روز چهارشنبه ۲۴ مرداد امیر قطر از آنکارا، پایتخت ترکیه اعلام کردند. سفر شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، پادشاه قطر به آنکارا گامی در جهت تقویت موضع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه قلمداد می‌شود که مانع از تضعیف لیر شده است.

 

 

بازار ارزهای رمزنگاری شده

 

امروز تقریبا بازار کریپتوها متعادل است و نوسان زیادی مشاهده نمی شود. بیت کوین که 53.35 درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد امروز در حدود 6390 دلار معامله می شود و 19 دلار نسبت به دیروز رشد کرده است. اما باید توجه داشت که بیت کوین طی معاملات اوت تا الان 20 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

 

در بین بهترین ها، اتریوم 1.85 درصد امروز رشد کرده است و به 290 دلار رسیده است. اتریوم 14.27 درصد از ارزش کل بازار را در اختیار خود دارد.

 

امروز ارزش کل بازار به 206.46 میلیارد رسیده است و ارزش بازار بیت کوین 110.15 میلیادر دلار شده است. 

 

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات :