شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش بازار جهانی ۱۵ اوت
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ 9/22/2019 9:47:29 AM
Sunday, September 22, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش بازار جهانی ۱۵ اوت

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸:۰۴


آنچه در این گزارش خواهیم خواند، شامل قسمت های زیر می باشد:

  • بورس نیویورک و دیگر نقاط جهان
  • بازار کامودیتی ها
  • بازار فارکس
  • بازار ارزهای رمز نگاری شده

 

بورس نیویورک

 

طی معاملات دیروز، نگرانی های بورس نیویورک پیرامون بحران اقتصاد ترکیه  با تقویت لیر ترکیه اندکی فروکش کرد و شاهد سبز پوش شدن بازار بودیم احتمال می رود امروز هم معاملات خوبی را شاهد باشیم چرا که لیر ترکیه امروز هم در حال تقویت شدن است. متصل بودن نظام بانکی این کشور به نظام بانکی جهانی از عللی است که سرمایه گذاران آن را شروع یک دومینوی بحران بانکی در جهان می پندارند. اما چه بر سر ترکیه و اقتصادش آمده است؟ در قسمت زیر به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت.

 

 

بحران ترکیه

 

گرچه لیر طی معاملات دیروز تقویت شد اما از اول سال میلادی تاکنون بیش از 40 درصد و طی دوازده ماه اخیر بیش از 45 درصد افت ارزش داشته است.

 

ترکیه طی بیست و پنج سال اخیر دو بحران را پشت سر گذاشته است. یکی در سال 1994 و دیگری در سال 2001. در بحران سال 1994، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار 60 درصد و در بحران سال 2001 بیش از 70 درصد فرو ریخت.

 

شواهد نشان دهنده تشابه اتفاقات اخیر اقتصاد ترکیه با این دو بحران دارد. در بحران سال 1994، کسری بودجه ترکیه به ده درصد از رشد تولید ناخالص داخلی این کشور رسیده بو. بانک مرکزی که چاره جز چاپ پول نداشت، تن به افزایش نرخ تورم داد. در سال 1994 لیر بیش از 60 درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و تورم این کشور به صد در صد رسید. طی بحران 1994، برنامه صندوق بین المللی پول به کمک ترکیه آمد و کاهش مخارج مصرفی دولت، کنترل قیمت، افزایش مالیات و خصوصی سازی کسب و کارهای دولتی باعث شد تا ترکیه تا اواسط دهه 1990 از بحران خارج شود.

 

پیش از سال 2001، ترکیه از صندوق بین المللی پول کمک می گرفت و آنکارا تصمیم به استفاده از ترکیب دلار و یورو در معاملات خود گرفت. سیستم بانکی ترکیه بدون نظارت شده بود و همین موضوع منجر به ضعف سیستمیک شد، زیرا بانک ها به شدت وابسته به فاندهای خارجی بودند و بنابراین بیشتر در معرض خطر قرار گرفتند و این موضوع در نهایت منجر به بحران نقدینگی در سطح وسیع گردید. بلاخره طوفان در سال 2001 از راه رسید. لیره تقریبا 70 درصد سقوط کرد، زیرا تورم افزایش یافت و بانک ها ورشکسته شدند. در برابر این بحران ، مركز نظارت مالي تركيه، مقررات را بهبود بخشيد، قوانین بانكهاي دولتي را بازسازي كرد و به تقويت بانكهاي خصوصي پرداخت. تا اینکه اردوغان در سال 2002 وارد صحنه شد.

 

یکی از مشکلات کنونی بحران ترکیه بالا بودن تورم است. در حال حاضر نرخ تورم 15.8 درصد اعلام می شود در حالی که نرخ هدف بانک مرکزی 3 تا 7 درصد است. تورم 15.8 درصدی کنونی، بالاترین نرخ تورم از اکتبر سال 2003 تاکنون می باشد. اما اوضاع احتمالا بدتر از اینها خواهد شد. تورم مصرف کننده در بحران 1994 تا 104 درصد و در سال 2001 تا 54.4 درصد هم رسیده بود.

 

دیگر مساله ترکیه بحران بدهی های این کشور است. اقتصاد ترکیه به شدت به بدهی های دلاری وابسته است. نیازهای مالی سالانه خارجی ترکیه، از جمله کسری حساب جاری و بدهی های بالغ بر 218 میلیارد دلار می رسد. این رقم می تواند به 240 میلیارد دلار افزایش یابد که 28 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

 

مساله بعدی هم چهره سیاسی ماجرا است. از زمانی که مذاکرات پیرامون ازادسازی کشیش آمریکایی به نتیجه نرسید و امریکا تعرفه های آلومینیوم و فولاد علیه ترکیه را دوبرابر کرد این مشکلات را خیلی بیشتر کرد. اما ترکیه هم دست بردار نیست! این کشور روز چهارشنبه درگیری خود با ایالات متحده را تشدید کرد و تعرفه های سنگین جدیدی را برای برخی از محصولات آمریکایی از جمله اتومبیل، الکل و تنباکو اعلام کرد.

 

 

تقویم اقتصادی

 

شاخص قیمت های وارداتی آمریکا

نفت کار خودش را کرد!

 

 

نرخ شاخص قیمت های وارداتی امریکا در ماه جولای به 4.8 رسید که بیشترین رشد از فوریه سال 2012 تا کنون می باشد. این رشد ناشی از افزایش قیمت نفت بوده است و اگر سوخت را از اقلام واردتی کسر کنیم، رشد شاخص به حالت عادی خود برمیگردد و معادل 1.3 درصد رشد سالانه و منفی 0.3 درصد رشد ماهانه خواهد بود. این نشان دهنده این است که تورمی که اکنون در اقتصاد آمریکا شاهدش هستیم نتیجه افزایش قیمت حامل های انرژی است و هنوز سیاست های افزایش نرخ تعرفه ترامپ خودش را نشان نداده است.

 

کامودیتی ها

 

مس به زیر 6000 دلار سقوط کرد!

یکی از عوامل ریزش کامودیتی ها این است که ترمز رشد شاخص دلار کشیده نمی شود! شاخص دلار در حدود 96.82 واحد است و همچنان روندی صعودی دارد. نگرانی پیرامون اقتصاد ترکیه هم آتش معرکه را دو چندان کرده است.

 

نفت برنت با نیم دلار افت به 71.6 درصد رسیده است.

افزایش ذخایر نفت آمریکا، چشم انداز ضعیف اقتصاد دنیا عامل اصلی افت نفت هستند

داده های منتشر شده امروز از API  نشان می دهد که میزان ذخایر نفت آمریکا طی هفته گذشته یعنی 10 اوت با 3.7 میلیون بشکه در روز افزایش رو به رو شده است. میزان کل ذخایر به 410.8 میلیون بشکه رسیده است. البته هنوز آمار رسمی EIA منتشر نشده و باید منتظر این داده ها باشیم ولی بازار به آن واکنش منفی نشان داده و احتمال دارد پس از انتشار این آمار قیمت ها پیش خور شده باشند.

 

بازار فارکس

 

 

پیش بینی ها حاکی از ادامه روند اقتصادی موجود برای اقتصاد نیوزلند می باشد.

شاخص دلار در حدود 96.82 واحد است و همچنان روندی صعودی دارد و در برابر سایر ارزها تقویت می شود.

شاخص تورم مصرف کننده بریتانیا نیز از 2.4 درصد به 2.5 درصد برای این ماه افزایش یافته که نشانه خوبی برای اقتصاد این کشور است. پوند نیز امروز در برابر سایر ارزها در حال تقویت می باشد.

 

 

ارزهای رمزنگاری شده

 

امروز بر خلاف روند چند روز اخیر شاهد رشد لیدرهای بازار ارزهای کریپتو هستیم. بیت کوین 6 درصد، بیت کوین کش 6.5 درصد، ریپل 10 درصد، اتریوم 10.7 درصد و ان ای او بیش از 13.8 درصد رشد را تا این لحظه به ثبت رساندند.

 

 

عملکرد امروز لیدرهای کریپتو در یک نگاه

 

 

ارزش کل بازار کریپتوها

 

 

کل حجم معاملات امروز به 13.5 میلیارد دلار رسیده است که نشان از افزایش حجم معاملات و بهبود روند معاملاتی نسبت به دیروز دارد. حجم معاملات دیروز 15 میلیارد دلار بود.

 

در مجموع، ارزش کل بازار کریپتوها طی معاملات امروز در حدود 208 میلیارد دلار رسیده است که همچنان در کمترین سطوح سالانه خود قرار دارد. گفتنی است ارزش کل بازار در زمان اوج خود یعنی 7 ژانویه 2018 به 828 میلیارد دلار رسیده بود و در حال حاضر ارزش بازار به یک چهارم اوج تاریخی خود رسیده است..

 

 

دیدگاه ها و نظرات :