شبکه اقتصادی آفتاب - کلیه سهامداران بورس باید به سامانه سجام مراجعه کنند
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 10:32:55 AM
Sunday, October 20, 2019

آفتاب مارکتس

کلیه سهامداران بورس باید به سامانه سجام مراجعه کنند

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با صدور اطلاعیه‌ای مهم از آغاز ثبت نام فعالان بازار سرمایه از ابتدای تیرماه در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) خبر داد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵:۵۸


به گزارش آفتاب مارکتس، در این اطلاعیه آمده است: کلیه فعالان بازار سرمایه کشور (بازار اوراق بهادار و بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلف هستند ظرف 6 ماه از تاریخ صدور این اطلاعیه با مراجعه به نشانی https://dara.csdiran.com/Sejam/ و با ورود اطلاعات خواسته شده نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنند.

ثبت نام در این سامانه جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظفند هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آن‌ها اقدام نمایند.

ثبت نام کنندگان پس از احراز هویّت، از ارائــه اطلاعات مجدد و مکرر در بازار سرمایه بی نیاز بوده و با یکبار ثبت نام به کلیه خدمات بازار سرمایه ایران دسترسی خواهند داشت. نظر به اهمیّت و ضرورت ثبت نام در این سامانه موارد زیر به استحضار کلیه سرمایه گذاران و فعالان می‌رسد:

1 –پس از گذشت 6 ماه تقویمی از تاریخ صدور این اطلاعیّه هیچ شخص حقیقـی و حقـوقـی نمی‌تواند بدون ثبت نام در این سامانه، در بازار سرمایه خدماتی از قبیل: خرید و فروش اوراق بهادار و صدور و ابطال واحد‌های صندوق‌های سرمایه گذاری و ... را دریافت نمایند.

 

2 – از تاریخ صدور این اطلاعیّه ارائه کلیه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی جدید در بازار سرمایه از جمله صدور کد معاملاتی در کلیه بورس ها، صدور واحد‌های صندوق‌های سرمایه گذاری، صدور کد سبدگردانی و ... صرفاً پس از ثبت نام در این سامانه امکان پذیر خواهد بود.

 

3 – نحوۀ مراجعه به دفاتر پیشخوان منتخب جهت احراز هویت ظرف یکماه آینده از طریق صدور اطلاعیّه و ارسال پیامک به استحضار ثبت نام کنندگان خواهد رسید.

 

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت پیمانکار با دولت کار می کنند باید در این سامانه ثبت نام کنند تا در صورتی که طلب خود را از دولت به صورت اسناد خزانه دریافت کنند امکان وصول مطالبات را داشته باشند.

وی ادامه داد:کشاورزانی هم که براساس برنامه های حمایتی دولت و براساس قیمت تضمینی، گواهی سپرده کالایی از بورس کالا دریافت کردند باید ثبت نام کنند.

فهیمی افزود: افرادی که در سازمان خصوصی سازی برای سهام عدالت ثبت نام کردند نیازی به ثبت نام در این سامانه ندارند و برای این افراد روش دیگری ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در گذشته هر فرد حقیقی و حقوقی برای هرگونه خدماتی باید به کارگزاری مراجعه و فرم هایی را پر می کرد گفت: از این به بعد نیازی نیست که هر فرد در صورت عوض کردن کارگزاری خود برای پر کردن فرم مراجعه کند و در صورتی که اطلاعات هر فرد صحیح به سامانه وارد شود نیازی به مراجعه مجدد نیست.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: اطلاعات هر فرد باید به صورت صحیح در سامانه ثبت نام شود و بعد از آن برای استعلام ثبت احوال می رود و در صورتی که تأیید شد فرد می تواند کد 10 رقمی بگیرد و بعد از دریافت اطلاعات به فرد اعلام شده و کد پیگیری نیز به وی ارائه می شود.

فهیمی گفت:​ هر فرد با یک بار مراجعه به دفاتر پیشخوان می تواند مراحل احراز هویت را طی کند.

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات تکمیلی و راهنمایی جهت ثبت نام در این سامانه با تلفن 6461-021 تماس حاصل کنند.

 

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

 

دیدگاه ها و نظرات :