شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش بازار جهانی ۱۴ اوت
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 9:24:23 AM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش بازار جهانی ۱۴ اوت

زمان انتشار: سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹:۰۴


آنچه در این گزارش خواهیم خواند، شامل قسمت های زیر می باشد:

  • بورس نیویورک و دیگر نقاط جهان
  • بازار کامودیتی ها
  • بازار فارکس
  • بازار ارزهای رمز نگاری شده
 

 

 

بورس نیویورک

 

روز دوشنبه قیمت سهام های بورس نیویورک پایین تر از روز قبل به معاملات خود پایان دادند. ماهیت سرمایه ریسک گریز است. هر چه قدر ریسک های تجاری و مالی دنیا بیشتر، سرمایه ها ریسک گریزتر می شوند. از ریسک هایی که این روزها سرمایه گذاران با آن دست و پنجه نرم می کنند، ریسک بانکی است که اقتصاد ترکیه برای نظام بانکی دنیا به وجود آورده است. در صورت ورشکستگی بانک های ترکیه، این تاثیر به سایر بانک های دنیا از جمله منطقه یورو سرایت خواهد کرد.

 

 

دیگر نقاط جهان

 

لیر ترکیه باز هم سقوط کرد. لیر نسبت به جمعه بیش از شش درصد سقوط کرده است. بحران لیر ترکیه به بانک های منطقه یورو سرایت خواهد کرد و اقتصاد های نوظهور را دچار مشکل. از زمانی که مذاکرات پیرامون ازادسازی کشیش آمریکایی به نتیجه نرسید و امریکا تعرفه های آلومینیوم و فولاد علیه ترکیه را دوبرابر کرد این مشکلات خیلی بیشتر شد. اما مشکل اصلی اقتصاد ترکیه، بزرگ بودن حجم بدهی های این کشور است. در مجموع بانک مرکزی ترکیه یا باید نرخ بهره را به سرعت افزایش دهد یا قوانین سفت و سختی برای جلوگیری از خروج سرمایه از این کشور اعمال کند تا از پس بحران پیش آمده عبور کنند.

 

 

سایر بازارهای نوظهوری همچون اندونزی و آفریقای جنوبی که به شدت به سرمایه گذاری خارجی وابسته اند کاهش داشتند. شاخص اصلی بازار اندونزی تقریبا 3 درصد افت کرد.

 

کامودیتی ها

 

حال چین خوب نیست!

سرمایه گذاری در دارایی های ثابت

 

میزان رشد سرمایه گذاری در دارایی ثابت چین طی هفته ماه اول امسال به 5.5 درصد ریزش کرد. پیش بینی می شد رشد شاخص به شش درصد برسد اما با کاهش سرعت سرمایه گذاری، شاخص رشد سرمایه گذاری در دارایی ثابت این کشور به کمترین حد خود از سال 1996 رسید!

 

 

کاهش در رشد سرمایه گذاری بخش عمومی از سه درصد شش ماه اول سال به یک و نیم درصد هفت ماهه علت اصلی این کاهش بوده است. در بررسی بخش های اقتصادی، رشد سرمایه گذاری گروه کشاورزی، جنگلداری، دامداری و ماهیگیری از 12.2 به 11.9 رسیده است.

 

نکته مثبت این است که سرمایه گذاری در بخش کارخانه ای و معدنی افزایش یافته است. میزان سرمایه گذاری در دارایی های ثابت کارخانه از 6.8 درصد شش ماهه اول به 7.3 درصد در هفت ماهه امسال رسیده است. همچنین میزان رشد سرمایه گذاری در بخش معدنی از 0.2 درصد در شش ماهه اول به 3.7 درصد رسیده است. لذا می توان گفت این علت اصلی عدم ریزش کامودیتی ها پس از انتشار آمار اقتصادی چین بوده است.

 

تولیدات صنعتی

میزان تغییرات تولیدات صنعتی 6 درصد اعلام شد که نسبت به ماه قبل بدون تغییر باقی ماند اما 0.3 درصد از پیش بینی عقب تر بود.

 

شاخص خرده فروشی

میزان تغییر شاخص خرده فروشی هم بدتر از انتظار بود. این شاخص 8.8 گزارش شد در حالی که ماه قبل 9 درصد بود و برای این ماه 9.2 درصد پیش بینی می شد. شاخص خرده فروشی از آنجایی که چین اقتصادی بر پایه هزینه مصرف کننده است، دارای اهمیت است. شاخص خرده فروشی میزان تغییر در مجموع ارزش فروش در بخش خرده فروشی که ارتباط مستقیم با هزینه مصرف کننده دارد را نشان می دهد.

 

نرخ بیکاری

نرخ بیکاری هم چهره خوشی نشان نداد. میزان نرخ بیکاری چین از 4.8 درصد ماه قبل به 5.1 درصد افزایش یافته است.

 

 

بازار فارکس

 

تاثیرات جنگ تجاری را می توان به وضوح در ارزشگذاری ارزها در برابر یکدیگر دید. دلار در برابر ارزهایی همچون روبل روسیه (تعرفه های جدید آمریکا روی روسیه)، راند آفریقای جنوبی (به شدت به سرمایه گذاری خارجی وابسته است) و یوآن چین (جنگ تجاری طولانی مدت) طی یک ماه اخیر بیشترین افزایش را داشته است.

 

 

جفت ارزها به روایت تصویر

 

 

عملکرد ماهانه جفت ارزها

 

 

ارزهای رمز نگاری شده

 

قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال به پایین‌ترین حد ممکن در چند ماه اخیر سقوط کرده است.

 

بازار کریپتو با خبر تاخیر افتادن اعلام نظر SEC درباره ETF بیت کوین تا اواخر سپتامبر در حال ریزش است بطوری که بعد از اعلام این خبر بیت کوین روند صعودی خود را که در اواخر ژوئن شروع کرده بود، نتوانست نگه دارد و شروع به ریزش کرد. سایر ارزها هم به پیروی از بیت کوین شروع به ریزش کردند.

 

این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران فاندامنتال این بازار را در بهترین موقعیت تاریخی خود ارزیابی می کنند، به خصوص اینکه استارباکس و مایکروسافت اعلام کردند که همکاری می‌کند تا پلتفرمی به‌ منظور خرید، فروش، ذخیره و خرج کردن دارایی‌های دیجیتال ایجاد کنند.

 

 

عملکرد امروز کریپتوها

 

امروز هم مانند روند چند روز اخیر لیدرهای بازار در حال سقوط هستند. قیمت بیت کوین بیش از 4 درصد افت کرده است. قیمت اتریوم هم نزدیک به هفت درصد سقوط کرده است.

 

 

ارزش کل بازار ارزهای رمز نگاری شده

 

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر نزدیک به ۱۹۳ میلیارد دلار است. آخرین باری که ارزش کل بازار نزدیک به ۱۹۱ میلیارد دلار بود، به ۱۳ نوامبر سال گذشته برمی‌گردد.

 

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات :