شبکه اقتصادی آفتاب - آیا بحرانی دیگر در راه است؟!
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 10:04:27 AM
Sunday, October 20, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

آیا بحرانی دیگر در راه است؟!

پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ آمریکا و گسترش آن به دیگر اقتصاد های بزرگ تجربه ای تلخ در اقتصاد جهانی به وقوع پیوست . حال نشانه هایی از جنس بحران سال ۲۰۰۸ در حال شکل گیری است در این تحلیل به بررسی این نشانه ها می پردازیم

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹:۰۲


همواره بیش از وقوع هر بحرانی نشانه هایی از آن در اطراف ما ظاهر میشوندکه دیدن و توجه به آنها می تواند در تصمیم گیرهای ما بسیار تاثیر گذار باشند.

  آخرین بحرانی که دنیا پشت سر گذاشت و شاید طمع تلخ آن هنوز در کام بسیاری باقی مانده است، به سال 2008 بازمی گردد .

  بحرانی که در عین ناباوری و در اوج سرمستی از بازارها شکل گرفت و تنها عده ای معدودی نشانه های وقوع این بحران را قبل از شروع، متوجه شدند و آن را درک کرده بودند.

 

   در بازارها و در میان تحلیل گران تکنیکال معروف است :

 

"اعداد اخبار را با خود همراه می کنند و نشانه های تحولات بنیادی قبل از وقوع آنها،  در نمودار از طریق الگو ها قابل درک است."

 

  فارغ از این که، این موضوع صحت دارد یا نه می خواهیم ببنیم آیا واقعا بحران 2008 در نمودارها دیده میشد یا نه ؟

  اگر پاسخ مثبت باشد تکرار این رفتار و پیدا کردن رفتار مشابه میتواند اخطاری برای شروع یک بحران باشد.


همانطور که مشاهده می کنید حرکت قیمت ها در دو نمودار بالا بسیار شبیه به هم هستند و هر دو نمودار واگرایی معمولی منفی RD- با دو اندیکاتور MACD و RSI ایجاد کرده اند. (واگرایی معمولی به حالتی از رفتار قیمت گفته میشود که در آن دو سقف متوالی ایجاد شده توسط اندیکاتور ها و نشانه گر ها تایید نشود. بطوری که     اگر قیمت سقف بالاتر از سقف قبلی ایجاد کرد اندیکاتورها نتوانند از سقف قبلی خود فراتر بروند که نشان از وجود یک مشکل در ادامه حرکت قیمت دارد.) سوال اینجاست که رفتار قیمت بعد از این آرایش چگونه خواهد بود؟

 

   حال به تصویر بعدی (تصویرشماره 2) توجه کنید. این تصویر ادامه حرکت قیمت عکس شماره 1 در تصویر قبل است. همانطور که مشاهده می کنید قیمت به شدت به این واگرایی واکنش نشان داده و بعد از مدتی در جا زدن شروع به ریزش کرده است.

  این آرایش (تصویر شماره 1) مربوط برابری قیمت پوند/دلار GBP/USD در تایم فریم ماهانه در اواخر سال 2007 و قبل از شروع بحران 2008 است که در اثر بحران قیمت برابری این جفت ارز از 1.9830 به 1.3490 رسید!

 بیاید به سراغ تصویر بعدی برویم. قسمت شماره 2 از تصویر اول مربوط به شاخص نیکی ژاپن JAPAN225  در تایم فرم ماهانه است که بسیار شبیه به آرایش نمودار پوند/دلار GBP/USD قبل از شروع بحران است.

با این تفاوت که احتمال بی اعتبار شدن این الگو از الگوی شکل گرفته در پوند/دلار GBP/USD کم تر  است .

 چرا که نه تنها این واگرایی در یک محدوده مقاومتی تاریخی کلاسیک قرار گرفته است بلکه به نظر می رسد یک حرکت 5 موجی بزرگ را نیز به اتمام رسانده است. همچنین واکنش قیمت به اهداف تیپیکال و معمول امواج احتمال صحت این موج شماری را بالا برده است.

 

   این که این الگو موفق خواهد بود یا نه و شاخص بورس ژاپن سقوط خواهد کرد یا نه باید منتظر ماند و دید. اما اگر فرض بر موفقیت این الگو باشد چه اخبار و رویدادهایی می تواند محرک این اتفاق باشد؟

خواندن قسمت اول نمودار های سخنگو :

https://t.me/AFTABMARKETS/708

 

خواندن قسمت دوم نمودار سخنگو

 

دیدگاه ها و نظرات :