شبکه اقتصادی آفتاب - گامرون در مسیر توسعه
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ 3/24/2019 6:47:42 AM
Sunday, March 24, 2019

بازار شرکت های کوچک و متوسط نیازمند توجه و حمایت

گامرون در مسیر توسعه

مجمع عمومی شرکت پترو صنعت گامرون، نخستین شرکت پذیرفته شده در بازار SME برگزار شد

زمان انتشار: سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲:۵۹


مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پترو صنعت گامرون با حضور بیش از 95 درصد از سهامداران برگزار شد

 

به گزارش خبرنگار آفتاب مارکتس، شرکت پترو صنعت گامرون نخستین شرکت عرضه شده در بازار " شرکت های کوچک و متوسط فرابورس " است که بعنوان یک واحد پایین دستی در صنعت پتروشیمی مشغول به فعالیت است این واحد تولیدی در بندر عباس واقع شده که پس از عرضه در 06/10/1395 اولین شرکت ( اس ام ای SME ) بازار سرمایه ایران لقب گرفت .

 

اهم نکات مطرح شده در مجمع عمومی :

 

1-شرکت پتروصنعت گامرون تولید کننده هگزامین، فرمالین و رزین اوره فرمالدهید است . محصولات تولیدی این واحد پتروشیمی موارد استفاده متنوعی در صنایع مختلف دارد

2- مواد اولیه شرکت متانول و آمونیاک است که از پتروشیمی زاگرس و شیراز تهیه میشود که با توجه به افزایش نرخ متانول در سال 96 بهای تمام شده محصولات این شرکت نیز افزایش داشته است اما در مقابل نرخ فروش محصولات افزایش قابل توجهی نداشته که باعث کاهش سودآوری شرکت در سال 96 شده است .

3- به روز بودن تکنولوژی و بالا بودن درصد خلوص محصولات، زمینه ساز ورود تولیدات گامرون به بازار های خارجی شده است .

مقاصد صادراتی محصولات، کشور های ویتنام، ترکیه و هند است که از مشتریان هگزامین تولیدی گامرون هستند .

4- از مهمترین اهداف شرکت در سال 97 تمرکز بر تولید " هگزامین " است زیرا بازار صادراتی و حاشیه سود جذابی دارد که میتواند به درآمد های شرکت وزن ارزی بدهد .

افزایش تولید و رسیدن آن به ظرفیت عملی

اجرای طرح توسعه تولید مشتقات متانول شامل پارافرمالدهید، متانول گرید آزمایشگاهی و دارویی و متانول گرید HPLC که سود اصلی شرکت را خواهند ساخت در دستور کار است و به زودی کلنگ زنی خواهد شد .

تمام زیر ساخت های لازم برای طرح های توسعه از قبل تهییه شده و تنها نیازمند نصب تجهیزات است

تلاش شرکت برای اختصاص درآمد های ارزی برای پیش برد طرح های توسعه با جدیدت در حال پیگیری و اجرا است و این طرح توسعه نهایتا تا دو سال آینده به بهره برداری میرسد .

5- از مهمترین مشکلات پیش روی این شرکت در سال 97 نوسانات نرخ ارز و عدم ثبات قیمت دلار، نحوه ورود و خروج ارز به کشور و مبادلات تجاری با بازار های صادراتی است که در واقع تمام واحد های تولیدی کشور با این مشکل مواجه هستند .

 

آقای واحدی ریاست هیئت مدیره شرکت در ادامه توضیحات خود افزود : نحوه عرضه و آیین نامه های مربوط به معاملات شرکت های SME در بازار بورس تهران نیاز به اصلاح اساسی دارد تا سهامداران حقیقی علاقه مند به سرمایه گذاری در این شرکت ها بتوانند با سرمایه های خرد سهام شرکت های کوچک و متوسط که پتانسیل بالایی برای رشد و سودآوری دارند را خریداری کنند .

 

شرکت پترو صنعت گامرون به عنوان نخستین شرکت عرضه شده در بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس انتخاب های دیگری در زمان عرضه داشت که با توصیه مسئولان سازمان بورس در این بازار عرضه شد.

تشکیل بازار SME  یکی بهترین اقدامات سازمان بورس بود اما آیین نامه های اجرایی این بازار نقص های جدی و غیر قابل قبولی دارد که روند تامین مالی شرکت های SME  را کند کرده است .

در اصل بنگاه های کوچک و متوسط نیازمند تامین مالی خوب و موثر هستند که بازار سرمایه به عنوان ابزاری برای تامین مالی این دسته از شرکت ها باید روش ها و دستور العمل هایی برای تسهیل این روند بکار گیرد اما با روند فعلی این امر محقق نمیشود

ورود اشخاص حقیقی با سرمایه های محدود به بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس سبب رونق و گستردگی این بازار خواهد شد .

در کل مذاکراتی با سازمان بورس و شرکت فرابورس داشته ایم که امیدواریم مشکلات بازار ( SME ) مرتفع و روند معاملات آن تسهیل گردد در غیر این صورت شرکت پترو صنعت گامرون درخواست ورود به بازار اصلی فرابورس یا حتی بورس را دارد . زیرا پتانسیل و شفافیت لازم را برای پذیرش در این بازار ها را دارد .

وی در ادامه افزود در وضعیت فعلی کشور و تحریم های پیش رو باید نقش شرکت های SME   در شکست تحریم ها جدی تر گرفته شود .

شرکت های بزرگ خارجی که پس از برجام در ایران حاضر شدند و سرمایه گذاری کردند با خروج آمریکا از برجام، از بیم از دست دادن بازار آمریکا بلافاصله سرمایه گذاری در ایران را متوقف کردند اما شرکت ها، بانک ها و بنگاه های SME  خارجی به سبب ساختار و کوچک بودن بازار آنها میتوانند در ایران فعالیت کنند و روند تجارت کشور را بهبود ببخشند .

 

 

از مهمترین اقدامات در دست اجرا افزایش سرمایه  900 درصدی شرکت و اصلاح ساختار های مالی است که برای بهبود عملکرد شرکت لازم و ضروری است اما شرکت فرابورس با این افزایش سرمایه مخالفت کرده است که در حال مذاکره برای حل این مشکل هستیم .

 

گامرون به عنوان اولین شرکت پتروشیمی دانش بنیان در کاتالیست و واحد نمونه صادر کننده و کارآفرین برتر در کشور توقع همکاری بیشتری از مسئولان سازمان بورس دارد تا بازار شرکت های کوچک و متوسط بتواند به بهترین عملکرد و کارایی خود برسد .

 

در پایان مجمع پس از تصویب صورت های مالی سال 1396 توسط مجمع 210 ریال سود نقدی معادل 11 درصد از سود شرکت میان سهامداران توزیع شد

 

دیدگاه ها و نظرات :