شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش هفتگی بورس کالای ایران
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 5:26:05 AM
Tuesday, September 17, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش هفتگی بورس کالای ایران

نیمی از معاملات هفتگی تالار نقره ای در دستان فولادی ها

زمان انتشار: جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۷:۵۳


در جریان معاملات هفته گذشته در بورس کالای ایران، بیش از 690 هزار تن محصول به ارزشی بالغ بر 19 هزار و 700 میلیارد ریال دادوستد شد.

به گزارش اختصاصی آفتاب مارکتس؛ طی هفته گذشته در تالار نقره ای معامله گران در حالی این حجم از کالا را معامله کردند که به لحاظ حجمی رشد 27.6 درصدی و به لحاظ ریالی افزایش 32 درصدی را نظاره گر بودند.

مهم ترین عامل در رشد حجم و ارزش معاملات هفتگی در بورس کالا ناشی از معاملات سلف بود؛ بطوریکه تحت تاثیر فروش بیش از 319 هزار تن محصول فولادی در بازار در قالب سلف، حجم معاملات این بخش به رقمی نزدیک به 352 تن افزایش یافت که این رقم در مقایسه با معاملات هفته قبل از آن با رشد حدود 141 درصدی رو به رو شد.

در مقابل معامله گران شاهد افت 14 و 15 درصدی حجم و ارزش معاملات نقدی بودند؛ بطوریکه معامله نزدیک به 338 هزار تن انواع کالا به صورت نقد ارزشی نزدیک به 10 هزار و 33 میلیارد ریال را رقم زد. بررسی ها حکایت از آن دارد که مهم ترین عامل پایین آمدن حجم معاملات نقدی هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن ناشی از کاهش 57 درصدی حجم معاملات گریدهای مختلف قیر بوده است. 

نیمی از معاملات هفتگی در اختیار فلزی ها

آمارهای موجود از معاملات هفتگی بورس کالای ایران حاکی از آن است که در تالار محصولات فلزی نیز بیش از 352 هزار تن انواع کالا به ارزشی معادل 11 هزار و 33 میلیارد و 531 میلیون ریال مورد دادوستد قرار گرفت و تنها اندکی بیش از 28 هزار تن محصول نیز به صورت نقدی در بازار به فروش رسید. به این ترتیب، در هفته گذشته بازار محصولات صنعتی و معدنی 51 درصد از کل حجم و 56 درصد از کل ارزش معاملات هفتگی بورس کالا را به خود اختصاص دادند و متقاضیان حاضر در تالار، حجم سفارش خریدی بالاتر از محصول عرضه شده را وارد سامانه معاملاتی کردند.

در تالار مذکور، بیش از 13 هزار تن انواع مس در حالی روی میز فروش رفت که تنها 3645 تن آن توسط خریداران جذب شد و مابقی با وجود حضور متقاضیان بالقوه از فروش بازماند.

در سوی دیگر بازار، در حالی که نزدیک به 131 هزار تن محصولات فولادی به صورت سلف عرضه شده بود، حجم معاملات به رقمی بیش از 319 هزار تن رسید تا به نیاز بیشتری از سوی خریداران پاسخ داده شود.

صادرات 24.3 میلیون دلاری از بورس کالا

در بازار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیز بیش از 284 هزار و 958 تن انواع کالا در حالی به فروش رسید که معامله گران کاهش حدود 21 درصدی در حجم و 16 درصدی در ارزش معاملات این تالار را شاهد بودند. کاهشی که به دلیل افت نزدیک به 58 درصدی حجم معاملات نقدی قیر رقم خورد. طی این هفته نیز همچنان تقاضای کل محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی بر عرضه آنها فزونی داشت. همچنین طی هفته گذشته، صادرات سه محصول گوگرد، قیر و عایق رطوبتی نیز به حجمی نزدیک به 66 هزار و 800 تن از تالار نقره ای انجام شد و ارزشی بیش از 24 میلیون و 30 هزار دلار را رقم زد.

فروش 6 محصول کشاورزی در تالار

طی هفته گذشته بیش از 46 هزار و 786 تن انواع محصول در بازار محصولات کشاورزی تالار نقره ای معامله شد و ارزشی نزدیک به 770 میلیارد و 583 میلیون ریال را رقم زد. طی این معاملات محصولاتی همچون مرغ و جوجه، گندم، شکر، زعفران، روغن خام و خرما به فروش رسید.

بورسی ها فروشنده چه محصولاتی بودند؟

آمار معاملات انجام شده در بورس کالای ایران برای محصولات و کالاهای تولیدی شرکت های فعال در بازار سهام نشان می دهد که طی معاملات هفته گذشته «فایرا» دو هزار تن شمش آلومینیوم را روی میز فروش برد. متقاضیان نیز این محصول را 15 درصد بالاتر از قیمت پایه عرضه اعلام شده خریداری کردند.

ذوب آهن اصفهان نیز فروشنده انواع تیرآهن، بنزن و آرگون بود و بیش از 40 هزار و 300 تن محصول در بازار عرضه کرد. بیش از 23 هزار تن محصولات مسی شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در حالی آماده عرضه شد که خریداران برای برخی محصولات با یکدیگر به رقابت پرداختند.

در هفته گذشته 50 هزار تن شمش بلوم «فخوز» با استقبال خریداران رو به رو شد و 10 درصد بالاتر از قیمت پایه به فروش رسید. 227 هزار تن انواع ورق های گرم و سرد فولاد مبارکه نیز در قالب سلف معامله شد.

«شپنا» نیز با سه محصول وکیوم باتوم، گوگرد کلوخه و لوب کات سنگین به تالار آمد و 10 هزار و 500 تن محصول عرضه کرد. در میان این عرضه ها، وکیوم باتوم با افزایش 10 درصدی نسبت به قیمت پایه تعیین شده به فروش رسید.

42 هزار تن وکیوم باتوم و لوب کات سنگین «شبندر» نیز در تالار عرضه شد و کل آن فروش رفت. معامله گران محصول وکیوم باتوم «شبندر» را با افزایش 10 درصدی نسبت به قیمت پایه مورد معامله قرار دادند.

«شبریز» نیز 600 تن سلاپس واکس عرضه کرد؛ اما هیچ تقاضایی برای آن مشاهده نشد تا محصول عرضه شده این مجتمع پالایشی روی میز فروش بدون خریدار بماند.

وکیوم باتوم، لوب کات سنگین و گوگرد گرانوله «شتران» نیز آماده فروش شد و بیش از 50 تن از عرضه های انجام شده توسط خریداران مورد معامله قرار گرفت. وکیوم باتوم این مجتمع نیز همانند دیگر رقبا با 10 درصد افزایش نسبت به قیمت پایه اعلام شده به فروش رسید.

«شراز» نیز از هم گروهی هایش تبعیت کرد تا وکیوم باتوم تولیدی خود را 10 درصد بالاتر از قیمت پایه اعلامی معامله کند.

طی هفته گذشته پتروشیمی امیرکبیر بیش از 2500 تن پلی اتیلن سبک خطی و سنگین اکستروژن فروخت که هر دو محصول 10 درصد بالاتر از قیمت پایه معامله شدند. «شکبیر» محصول پلی اتیلن سبک خطی را در قالب سلف عرضه کرد و محصول دیگر خود را به صورت نقدی به فروش رساند.

پتروشیمی تبریز نیز گریدهای مختلف پلی استایرن را عرضه کرد و 5260 تن محصول را روی میز فروش برد که برخی محصولات رو قیمت پایه به فروش رسید و بخشی از محصولات بین 10 تا 24 درصد نوسان قیمت را تجربه کرد.

افزون بر این، پتروشیمی جم هم مواد پلیمری خود را در بازار روی میز فروش گذاشت و روی برخی محصولات این مجتمع تا 10 درصد قیمت پایه رقابت شد.

طی هفته گذشته، 6700 تن مواد پلیمری «شاراک» در بازار تا 15 درصد بالاتر از قیمت های پایه فروخته شد و محصولات اوره و آمونیاک پتروشیمی شیراز و پتروشیمی کرمانشاه نیز به قیمت پایه در بازار به فروش رسید. همچنین انواع پلی اتیلن های «مارون» با رقابت 10 درصدی خریداران نسبت به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. پتروشیمی خراسان نیز دیگر عرضه کننده آمونیاک مایع گاز و مایع، اوره پریل و کریستال ملامین بود و 1570 تن روی قیمت پایه محصول فروخت.

«شیران» هم 2500 تن محصول الکیل بنزن خطی را به قیمت پایه فروخت و سیمان اصفهان نیز 2000 تن سیمان تیپ 1 به خریداران واگذار کرد. نزدیک به 6200 تن انواع گریدهای قیر نفت پاسارگاد نیز در بازار بدون تغییر قیمت نسبت به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.

پارافین واکس سنگین 5 درصد نفت سپاهان نیز با افزایش 10 درصدی در قیمت پایه معامله شد و این در شرایطی بود که بخشی از تقاضای خریداران بدون پاسخ ماند.

شرکت های قند نیشابور، شاهرود، هگمتان و کردستان نیز 12 هزار و 200 تن شکر سفید عرضه کردند و بیش از 10 هزار و 300 تن آن را تا 3.5 درصد بالاتر از قیمت پایه فروختند.

دیدگاه ها و نظرات :