شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش روزانه بورس آمریکا ۱۷ جولای
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ 8/21/2019 5:53:25 PM
Wednesday, August 21, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش روزانه بورس آمریکا ۱۷ جولای

دوران جنگ سرد سپری شد!

زمان انتشار: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷:۴۹


دیروز تمام تمرکز بازار بر کنفرانس مطبوعاتی ترامپ و پوتین در نشست هلسینکی بود. در پایان بیش از دو ساعت نشست دو جانبه میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، رهبران دو کشور با شرکت در یک نشست مطبوعاتی دیدار خود را رضایت‌بخش ارزیابی کردند. اما بازار به این اخبار واکنش مثبتی نشان نداد. واکنش بازار منفی به نشست سران ترامپ-پوتین، عمدتا به این دلیل بود که آنها در مورد مسائل مربوط به نفت و تجارت صحبت نکردند.

 

عملکرد شاخص های اصلی بازار چگونه بود؟

 

شاخص داوجونز با 0.18 درصد رشد به 25064.36 واحد افزایش یافت. (ناشی از افزایش قیمت سهام های گلدمن ساکس و جی پی مورگان)

شاخص اس اند پی 500 با 0.10 درصد کاهش همراه شد.

شاخص نزدک نیز با 0.3 درصد کاهش به 7805.72 واحد برگشت.

 

چه عواملی بر بازار تاثیر گذاشتند؟

 

دیروز تمام تمرکز بازار بر کنفرانس مطبوعاتی ترامپ و پوتین در نشست هلسینکی بود. در قسمت زیر نکات اصلی این سخنان را بررسی می کنیم:

 

  1. پوتین : در ارتباط با ایران گفت که واشنگتن از مواضع مسکو درباره توافق هسته‌ای ایران آگاه است.
  2. ولادیمیر پوتین: «با چالش‌های جدیدی مانند تروریسم و مشکلات اقتصاد جهانی مواجه هستیم و این گفتگوها خواست ما برای بازسازی اعتماد دو طرفه را نشان می دهد.» او همچنین اهمیت «گفتگو درباره موازنه تسلیحات هسته‌ای» را متذکر شد.
  3. دونالد ترامپ گفت که دیپلماسی را به دشمنی و درگیری ترجیح می‌دهد و افزود که روابط کشورش با روسیه تغییر کرده است، زیرا این گفتگوها «راه جدیدی برای صلح باز می‌کند».
  4. ترامپ گفت که این نشست آغاز یک فرایند طولانی برای گفتگوهای جدی‌تری با روسیه است و قرار است که گفتگوها ادامه داشته باشد. او پوتین را «حریفی قابل» ارزیابی کرد و گفت که با روسیه در زمینه گاز همکاری خواهد کرد.
  5. ترامپ از قول پوتین گفت که هر گونه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2016 «کاملا بی معنی» است.
  6. پوتین در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا او خواستار پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ بوده، پاسخ «آری» داد.
  7. ترامپ گفت که روسیه و آمریکا با هم برای اطمینان از تامین امنیت اسرائیل همکاری می‌کنند.
  8. ولادیمیر پوتین گفتگو با ترامپ را «صریح» و «مفید» ارزیابی و از این گفتگوها اظهار رضایت کرد. او گفت امیدوار است که دو رئیس جمهوری بتوانند همدیگر را بهتر بفهمند. پوتین با تاکید بر این که «دوران جنگ سرد سپری شده» افزود: « دلیلی بر ادامه چنان مشکلاتی که در گذشته بود وجود ندارد.»
  9. دونالد ترامپ نیز این نشست را گفتگویی «عمیقا سازنده» توصیف کرد که به گفته او «خیلی خوب پیش رفت».

 

تمرکز بازار بر کدام گزارشات اقتصادی بود؟

 

انتشار شاخص خرده فروشی آمریکا بهتر از انتظار

شاخص خرده فروشی آمریکا که انتظار می رفت 0.4 درصد گزارش شود به 0.5 درصد بهبود یافت. همچنین عدد ماه قبلی به 1.3 درصد اصلاح گردید. اما شاخص هسته خرده فروشی طبق انتظارات 0.4 درصد گزارش شد. افزایش شاخص خرده فروشی، ناشی افزایش خرید وسایل نقلیه موتوری و طیف وسیعی از کالاهای دیگر، انتظارات برای رشد اقتصادی قوی در سه ماهه دوم را افزایش داده است. برنامه های ترامپ در حال نتیجه دادن است. کاهش مالیات و در نتیجه افزایش مصرف و پس انداز خانوار نتیجه اقدامات این دولت است که در نهایت به کمک رونق اقتصادی آمده است.

 

استراتژیست ها چه می گویند؟

 

در حالی که تا به حال تعداد کمی از بانک های مهم سیستم های مهم را گزارش فصلی  را ارایه دادند، گزارش همین تعداد به نظر بسیار خوب است و منعکس کننده فعالیت های داخلی قوی است. مارک لوشینی، استراتژیست اصلی سرمایه گذاری در جانی مونتگومری اسکات، گفت: شاخص خرده فروشی نیز به نظر می رسد مناسب است و منعکس کننده وضعیت خوب مصرف کننده است، این شاخص باید از رشد اقتصادی حمایت کند.

 

"بازار باید همچنان روی این فاندامنتال مثبت سهام ها تمرکز کند، مگر اینکه فاجعه ی بیشتری در اخبار تجاری وجود داشته باشد که اخبار اصلی را از بین می برد. تا آن زمان، تمرکز بر روی نتایج شرکت خواهد بود و این که آیا سودآوری آنها به اندازه کافی از قیمت سهام ها حمایت می کند یا خیر ".

 

مارک کپنر، مدیر عامل Themis Trading.، گفت: "واکنش بازار منفی به نشست سران ترامپ-پوتین، عمدتا به این دلیل بود که آنها در مورد مسائل مربوط به نفت و تجارت صحبت نکردند، بلکه تمرکز بر دخالت انتخاباتی بود، چیزی که سرمایه گذاران برای مدتی آن را فراموش کرده بودند."

 

چه سهام های مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند؟

 

 گروه گلدمن ساکس

همانطور که در گزارش روز دوشنبه انتظارش را داشتیم، بازار دوشنبه سهام گروه گلدمن ساکس GS را مورد توجه قرار داد. نیویورک تایمز در اواخر روز یکشنبه اعلام کرد که این بانک در حال برنامه ریزی برای نامزد شدن دیوید سلیمان به عنوان مدیر اجرایی در اوایل این هفته است.

 

بانک آمریکا

 

سهام بانک آمریکا BAC معادل 4.31 درصد رشد کرد وقتی که گزارش سوددهی فصل دوم این شرکت منتشر شد. دومین بانک بزرگ آمریکا از لحاظ دارایی یعنی بانک آمریکا، میزان دارایی خود را 6.8 میلیارد دلار اعلام کرد. این رقم در دوره مشابه سال قبل 5.1 میلیارد دلار بود. تحلیلگران انتظار داشتند سود سهام این شرکت 57 سنت اعلام شود اما گزارش بهتر از انتظارات بود و 63 سنت به ازای هر سهم سود اعلام شد.

 

دویچه بانک

 

لیست سهام های آمریکایی دویچه بانک DB بیش از 8 درصد رشد داشت همزمان با اینکه دویچه بانک اعلام کرد سود اعلامی این بانک خیلی بیشتر از تخمین تحلیلگران خواهد بود.

 

تمرکز امروز بازار بر چه عواملی خواهد بود؟

 

امروز ساعت 6.30 به وقت تهران سخنرانی پاول رییس فدرال رزرو را خواهیم داشت که پیرامون سیاست های پولی صحبت خواهد کرد. به نظر می رسد پاول از همین شتاب و سرعت افزایش نرخ بهره حمایت خواهد کرد چرا که شاخص های اقتصادی نشان از بهبود رشد اقتصادی آمریکا دارند. او تصمیم دارد امسال 4 بار نرخ بهره را افزایش دهد. دو بار در مارس و ژوئن  این مهم اتفاق افتاد. انتظار می رود دو بار دیگر هم در سپتامبر و دسامبر باشد.

 

دیدگاه ها و نظرات :