شبکه اقتصادی آفتاب - بازار فلزی طلایی شد | حضور تازه وارد بورس تهران در تالار نقره ای
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 5:46:03 AM
Tuesday, September 17, 2019

طی هفته گذشته رقم خورد :

بازار فلزی طلایی شد | حضور تازه وارد بورس تهران در تالار نقره ای

زمان انتشار: شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸:۴۳


به گزارش آفتاب مارکتس در جریان معاملات سومین هفته از تیرماه خریداران بیش از 548 هزار و 634 تن انواع کالا را به ارزشی بیش از 16 هزار و 20 میلیارد و 98 میلیون ریال معامله کردند که این ارقام نسبت به معاملات هفته پیش از آن به ترتیب با رشد نزدیک به 21 و 33 درصدی رو به رو شدند.
به گزارش اختصاصی آفتاب مارکتس، بیشترین رشد حجم و ارزش معاملات این هفته در بخش معاملات سلف رقم خورد؛ بطوریکه حجم و ارزش معاملات سلف در حالی با افزایش رو به رو شد که نسبت به هفته پیش از آن با افزایش 260 درصدی به رقم 228 هزار و 77 تن رسید و ارزش آن نیز با رشد نزدیک به 199 درصدی رقمی بیش از 7 هزار و 334 میلیارد و 634 میلیون ریال را ثبت کرد. این در حالی بود که حجم و ارزش معاملات نقدی با کاهش حدود 18 و 10 درصدی مواجه شد که محصولاتی همچون لوب کات، گوگرد، قیر و مواد شیمیایی بیشترین تاثیر را در این کاهش اعمال کردند.
بررسی آمارهای موجود از میزان عرضه و تقاضای کل در معاملات هفتگی تالار نقره ای حاکی از غلبه تقاضای خریداران در معاملات نقدی و سلف نسبت به عرضه های صورت گرفته در بازار بد؛ بطوریکه طی هفته گذشته در مقابل حدود 614 هزار و 916 تن محصول عرضه شده بیش از یک میلیون و 715 هزار و 634 تن سفارش خرید به ثبت رسید.
پتروشیمی ها در صدر معاملات هفتگی
طی هفته گذشته پتروشیمی ها با معامله حدود 308 هزار و 874 تن محصول بیشترین سهم را در حجم و ارزش کل معاملات بورس کالا دارا بودند و از نظر ارزش معاملات نیز در صدر قرار گرفتند. بطوریکه در این تالار ارزش معاملات به رقمی نزدیک به 8 هزار و 403 میلیارد و 820 میلیون ریال رسید؛ گرچه این ارقام به ترتیب با افت نزدیک به 12 و 7 درصدی نسبت به هفته پیش از آن رو به رو گردید.
در این تالار محصولاتی همچون وکیوم باتوم، قیر، مواد شیمیایی و پلیمری ها از جمله کالاهایی بودند که مورد معامله قرار گرفته و بیشترین حجم معاملات را رقم زدند.
آمارهای به ثبت رسیده از میزان عرضه و تقاضا در این هفته نسبت به هفته های گذشته تغییر خاصی نکرد و در کلیت این تالار معامله گران همچنان شاهد فزونی تقاضا بر عرضه بودند. در این هفته بیشترین کاهش حجم معاملات نیز با حدود 96 درصد افت، به محصول گوگرد اختصاص یافت و در مقابل معاملات پلیمری ها در بخش سلف با رشد نزدیک به 13 درصدی رو به رو شد.
بازار فلزی طلایی شد
در جریان معاملات بازار فلزات و فولادی ها نیز معامله گران نزدیک به 197 هزار و 605 تن محصول را به ارزشی بیش از 7090 میلیارد و 298 میلیون ریال را مورد دادوستد قرار دادند که این ارقام در مقایسه با هفته پیش از آن به ترتیب رشد 255 و 198 درصدی را به ثبت رساندند که بیشترین اثر در این افزایش در بخش معاملات سلف رقم خورد.
طی این هفته نیز تقاضای خریداران بر عرضه ها برتری داشت و خریداران برای محصولاتی همچون مس، فولاد و آلومینیوم نیز صف کشیدند.
مهم ترین اتفاق بازار این هفته تالار محصولات فلزی نیز ناشی از معاملات محصولات فولادی بود؛ بطوریکه حجم معاملات این گروه در حالی با رشد نزدیک به 410 درصدی همراه شد، اما باز هم تنها به نیمی از تقاضای موجود پاسخ داده شد. به این ترتیب، درحالی نزدیک به 152 هزار تن فولاد در بازار روی میز فروش رفت که در مقابل تقاضای خرید حدود 361 هزار تنی در بازار به ثبت رسید و از این مقدار رقمی بیش از 197 هزار تن محصول به صورت سلف مورد معامله قرار گرفت.
همچنین حدود 20 تن طلای آماده برای فروش در بازار عرضه و معامله شد و این در حالی بود که تقاضای دو برابری برای خرید فلز زرد در بازار مشاهده شد.
قدرت نمایی خریداران در تالار کشاورزی
در تالار محصولات کشاورزی نیز در حالی حدود 36 هزار و 711 تن محصول فروش رفت که برای آن بیش از 46 هزار 886 تن تقاضای خرید وجود داشت تا در این بازار نیز خریداران قدرت بیشتری از خود به نمایش بگذارند.
معامله گران در این تالار هفته آرامی را سپری کردند و تحت تاثیر کاهش نزدیک به 9 درصدی حجم و ارزش معاملات گندم، حجم و ارزش معاملات کل نیز کاهش یافت.
رقابت فولادی
در جریان معاملات محصولات شرکت های فعال در بازار سهام طی هفته گذشته، برای شمش آلومینیوم شرکت ایرالکو در حالی بالغ بر 12 هزار تن تقاضا به ثبت رسید که تنها 1500 تن محصول عرضه شده بود. در نتیجه خریداران برای این محصول با یکدیگر رقابت کرده و اقدام به معامله بالاتر از قیمت پایه عرضه شده کردند. برای 500 تن بیلت «فایرا» نیز بیش از 6500 تن تقاضا وجود داشت و این محصول نیز بالاتر از قیمت پایه معامله شد.
ذوب آهن اصفهان هم نزدیک به 3 هزار تن محصول به بازار آمد و سبد میلگرد ، تیرآهن 14-18، سبد مخلوط و آرگون را به صورت سلف عرضه کرد.

بیش از 23 هزار تن انواع محصول مس کاتد، مس مفتول، مس کم عیار، کنسانتره فلزات گرانبها و سولفور مولیبدن تولیدی مجتمع «فملی» نیز در بازار فلزات بورس کالا عرضه شد که خریداران تنها حدود 3150 تن محصول خریدند.
فولاد خوزستان هم عرضه کننده شمش بلوم به صورت سلف بود و 30 هزار تن محصول عرضه کرد. این در حالی است که بیش از 126 هزار تن تقاضا برای این محصول در سامانه معاملات به ثبت رسید.
نزدیک به 165 هزار تن انواع ورق گرم سرد و قلع اندود فولاد مبارکه نیز در بازار در قالب سلف عرضه شد که کل آن به فروش رسید. تقاضای خریداران ورق های «فولاد» نیز به رقمی بیش از 232 هزار و 199 تن رشد کرد تا متقاضیان این محصولات برای تامین محصول موردنظر خود با یکدیگر به رقابت بپردازند.
عرضه استایرن منومر توسط تازه وارد بورس تهران
سه شرکت پالایشی «شبندر»، «شتران» و «شراز» نیز در حالی در مجموع نزدیک به 11 هزار و 300 تن انواع لوب کات، وکیوم باتوم، سلاپس واکس و قیر عرضه کردند که برای این حجم بالغ بر 761 هزار تن تقاضا به ثبت رسید تا خریداران این محصولات نیز با یکدیگر به رقابت بپردازند و کل محصول آماده برای فروش را خریدند.
سه محصول پلی اتیلن سبک فیلم، سبک خطی و سنگین اکستروژن پتروشیمی امیرکبیر نیز در حالی به حجم 9 هزار و 400 تن عرضه شدند که همگی به جز پلی اتیلن سبک گرید فیلم به قیمت پایه به فروش رسیدند. برای این حجم از عرضه محصولات «شکبیر» نیز تقاضای خرید نزدیک به 54 هزار تنی وجود داشت و خریداران بیشتر متقاضی خرید پلی اتیلن سبک خطی و سنگین اکستروژن بودند.
پتروشیمی پارس هم که شرکت تازه وارد بورس اوراق بهادار تهران محسوب می شود محصول استایرن منومر خود را روی میز فروش گذاشت و طی سه مرحله عرضه نزدیک به 5500 تن محصول را به قیمت پایه فروخت.
پلی اتیلن سبک خطی، سنگین بادی و تزریقی نیز محصولاتی بودند که از سبد محصولات پتروشیمی جم در بازار عرضه شدند.
پتروشیمی خراسان نیز عرضه کننده آمونیاک مایع و گاز، اوره پریل و کریستال ملامین و اوره پریل بود و پتروشیمی شازند اراک نیز انواع محصولات پلیمری را در بازار فروخت.
پتروشیمی شیراز نیز با سبدی از انواع اوره، آمونیاک و اسیدنیتریک دیگر فروشنده بازار پتروشیمی طی معاملات هفته گذشته بود.
پتروشیمی فن آوران همچون هفته گذشته با تک محصول خود یعنی اسید استیک به تالار آمد و تمام محصول آماده برای فروش خود را بالاتر از قیمت پایه به خریداران واگذار کرد.
اوره گرانول و آمونیاک مایع پتروشیمی کرمانشاه نیز در بازار عرضه شد و خریداران حدود 3300 تن از کل 5 هزار تن محصول عرضه شده این مجتمع را خریدند.
5 هزار و 700 تن انواع مواد پلیمری تولیدی «مارون» نیز روی میز فروش رفت و بالغ بر 5 هزار و400 تن آن فروخته شد.
نفت پاسارگاد بیش از 7500 تن انواع قیر در بازار عرضه کرد که نزدیک به 5 هزار تن آن در بازار به فروش رسید.
نفت سپاهان در حالی بیش از 500 تن اسلاک واکس سنگین ویژه 8 درصد عرضه کرد که با فزونی تقاضا بر عرضه کل محصول عرضه شده بالاتر از قیمت پایه خریداری شد.
در جریان معاملات هفته گذشته «شیران» عرضه کننده الکیل بنزن خطی در بازار بود و 1340 تن محصول را به خریداران فروخت.
قندی های بورسی تنها عرضه کننده های این هفته تالار نقره ای
بیش از 3750 تن شک سفید توسط 5 مجتمع قندی عرضه شد و معامله گران اقدام به خرید محصول تولیدی قند اصفهان، پیرانشهر، نیشابور، هگمتان و شاهرود کردند.

 

دیدگاه ها و نظرات :