شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش روزانه بورس آمریکا ۱۱ جولای
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 9:25:23 AM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش روزانه بورس آمریکا ۱۱ جولای

همانطور که انتظارش را داشتیم، بازار نیویورک در یازدهمین روز از ماه جولای کاهشی بود. پس از واکنش چین مبنی بر اینکه چین این تعرفه ها را بی پاسخ نخواهد گذاشت، سرمایه گذاران از اینکه این روند به چنگ تجاری تمام عیار تبدیل شود بیشتر از پیش ترسیدند. این ترس را به خوبی در صنایع که بیشترین آسیب را از جنگ تجاری میبینند، می توان مشاهده نمود.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۹:۰۶


همانطور که انتظارش را داشتیم، بازار نیویورک در یازدهمین روز از ماه جولای کاهشی بود. دولت ترامپ مجددا تعرفه های جدیدی برای مقابله با کالاهای چینی تعریف کرده است. پس از واکنش چین مبنی بر اینکه چین این تعرفه ها را بی پاسخ نخواهد گذاشت، سرمایه گذاران از اینکه این روند به چنگ تجاری تمام عیار تبدیل شود بیشتر از پیش ترسیدند. این ترس را به خوبی در صنایع که بیشترین آسیب را از جنگ تجاری میبینند، می توان مشاهده نمود. بخش صنعتی و همچنین بخش تولیدات مواد خام از اعم این بخش ها محسوب می شوند. در کنار کاهش سریع قیمت نفت خام نفت، بخش انرژی بیش از 2 درصد کاهش یافته است.

 

شاخص های اصلی بازار چگونه بودند؟

 

  • شاخص صنعتی داوجونز با 219.21 واحد یا 0.88 درصد کاهش به24700.75 واحد افت کرد.
  • شاخص اس اند پی 500 با 19.82 واحد کاهش به 2774.02 واحد رسیده و 0.71 درصد افت نمود.
  • شاخص نزدک نیز با42.58 واحد کاهش به 7716.61 واحد رسید و 0.55درصد افت را به ثبت رساند.

 

 

چه عواملی بر بازار تاثیرگذار بودند؟

 

کاخ سفید در اواخر روز سه شنبه اعلام کرد که مجددا 10 درصد تعرفه به ارزش 200 میلیارد دلار را بر سایر کالاهای چینی ارزیابی خواهد کرد. این حرکت  به عنوان تقویت شکاف با پکن و همچنین ارسال پیام به دیگر شرکای تجاری مبنی بر این که ایالات متحده مایل به تشدید جنگ تجاری است، ارزیابی شده است. ایالات متحده در هفته گذشته مبلغ 34 میلیارد دلار تعرفه بر روی کالاهای چینی را اجرایی کرد و پکن نیز با اعمال تعرفه های مشابهی با آنها مقابله کرد. وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای اعلام کرد که تعرفه های جدید "کاملا غیرقابل قبول است" و این رفتار نه تنها به چین، بلکه تمام دنیا آسیب می رساند.

 

استراتژیست ها چه می گویند؟

 

دیوید کارتر، مدیر عامل سرمایه گذاری در مشاوره سرمایه گذاری Lenox، که حدود 2 میلیارد دلار نپرتفو را در اختیار نظارتی خود دارد می گوید: "این تعرفه متفاوت از سایر تعرفه های تجاری است، زیرا اندازه آن به میزان قابل توجهی بزرگتر است و چین قادر به تلافی 200 میلیارد دلار به طور مستقیم نیست، زیرا آنها به این حجم  از آمریکا واردات ندارند. مشخص نیست که چین پگونه تلافی خواهد کرد، اما این واضح است که یک گام دیگر به یک جنگ تجاری تمام عیار نزدیک شده ایم. اگر جنگ تجاری به یک جنگ تجاری تمام عیار تبدیل شود، نیروی آن مسلما بر عوامل فاندامنتال بازار و گزارش های خوب مالی شرکت ها غلبه خواهد کرد.

 

کدامین سهام ها مورد توجه بازار قرار گرفتند؟

 

سهام شرکت آمازون

 

 

آمازون بزرگترین شرکت خرده فروشی آنلاین آمریکا است (بر اساس حاشیه سود). سرمایه گذاری تنها بر اساس حجم فروش شرکت و توانایی شرکت برای پیدا کردن راههای نوین افزایش فروش، از جذابیت های این شرکت می باشد. یکی از این راه های نوین رساندن کالاها به دست مصرف کنندگان از طریق بالگردهای کوچک بدون سرنشین است. سهام شرکت آمازون طی سه ماه اخیر بیش از 21 درصد و طی یکسال اخیر بیش از 75 رشد کرده است.

 

 

 

آمازون در ژوئیه 2015 به مناسبت جشن بیست سالگی شرکتش برای اولین بار فروش فوق العاده ای برگزار کرد که باعث شد میزان فروش وی به مقدار قابل توجهی رشد کند. این شرکت سالگرد تاسیس خود را به عنوان " جمعه سیاه در ماه جولای" اعلام کرد.

هر کدام از سالگردهای آمازون از سال قبل موفق تر بود. این شرکت از سال 2015 سالگرد تاسیس خود را جشن می گیرد و اعلام کرد کرد روز 16 جولای از ساعت 3 صبح ET فروش ویژه سایت به مدت 36 ساعت آغاز خواهد شد. این رویداد تاثیر بسیار زیادی بر ارزش این شرکت خواهد گذاشت. این شرکت اعلام کرده است که برای مشتریان خود تخفیفی 10 درصدی در نظر دارد که بر فروش تمامی غذاهای موجود در سایت اعمال خواهد شد و سقف این تخفیف تا 400 دلار درنظر گرفته شده است.

 

 

       چه عواملی بر بازار تاثیر خواهند گذاشت؟

 

با توجه به شروع فصل گزارش دهی، انتظار می رود بازار بر گزارش سوددهی شرکت های بزرگی همچون جی پی مورگان و سیتی گروپ تمرکز کند. این دو شرکت بزرگ روز جمعه گزارشات خود را منتشر خواهند نمود.

امروز ساعت 5 به وقت تهران گزارش شاخص تورم ماه ژوئن آمریکا نیز اعلام خواهد شد. انتظار می رود که هم CPI و هم هسته CPI با رشد رو به رو شود. تورم ماه قبلی 0.2 درصد اعلام شده بود. گزارش شاخص مدعیان بیکاری نیز ساعت 5 اعلام خواهد شد که انتظار می رود تعداد بیکاران به 226 k تقلیل یابد.

از طرفی گزارش تراز تجاری چین را در روز جمعه خواهیم داشت. پس از آنکه شاخص های اولیه نشان دادند که تقاضای کشورهای خاورمیانه و سفارش های صادرات ضعیف تر نشده اند، انتظار می رود که در پایان هفته، رشد صادرات چین کمی کندتر شود.

دیدگاه ها و نظرات :