شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش روزانه بورس نیویورک ۹ جولای
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 9:23:05 AM
Monday, November 18, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش روزانه بورس نیویورک ۹ جولای

شاخص داوجونز در نهمین روز از ماه جولای، بهترین عملکرد خود طی یک ماه اخیر را به ثبت رساند. انتشار آمار قوی از اقتصاد آمریکا باعث کاهش نگرانی ها پیرامون عواقب تنش تجاری شده است.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱:۲۳


شاخص داوجونز در نهمین روز از ماه جولای، بهترین عملکرد خود طی یک ماه اخیر را به ثبت رساند. انتشار آمار قوی از اقتصاد آمریکا باعث کاهش نگرانی ها پیرامون عواقب تنش تجاری شده است. در میان لیدرهای اصلی بازار صنعت بانکی کمک کرد تا بخش مالی بیشترین رشد روزانه طی سه ماه اخیر را به ثبت برساند. بخش صنعتی نیز با رشدی معادل 1.8 درصد از بازار حمایت کرد.

 

عملکرد شاخص های اصلی بازار چگونه بود؟

  • شاخص صنعتی داوجونز با 320.11 واحد یا 1.31 درصد رشد به 24776.59 واحد رسید.
  • شاخص اس اند پی 500 با 24.35 واحد رشد به 2784.17 واحد رسیده و 0.88 درصد رشد نمود.
  • شاخص نزدک نیز با 67.81 واحد افزایش به7756.20 واحد رسید و 0.88 درصد رشد را به ثبت رساند.

 

شاخص داوجونز با رشد دیروز خود بالاتر از میانگین 50 روز اخیر بسته شد که این مهم اولین بار طی سه هفته اخیر رخ داده است و می تواند نشانه شروع حرکت رو به بالا در کوتاه مدت باشد.

 

چه عواملی بر بازار تاثیرگذار بودند؟

 

  • داده های منتشر شده از سوی فدرال رزرو نشان داد که استقراض مصرف کننده در ماه می به اوج رسیده و به 24.6 میلیارد دلار رسیده تا میزان اعتبارات فصلی را با رشدی معادل 7.6 درصد به 3.9 تریلیون دلار برساند که از نوامبر پارسال تا کنون بیشترین رشد است.
  • انتشار آمار قوی از بازار کار آمریکا در روز جمعه نشانه ای از عملکرد خوب دولت آمریکا بود و نگرانی سرمایه گذاران را پیرامون تاثیر منفی جنگ تجاری بر اقتصاد آمریکا کاسته است.

 

استراتژیست ها چه می گویند؟

 

Scott Wren استراتژیست ارشد سهام های جهانی موسسه سرمایه گذاری Wells Fargo می گوید که گرچه احتمال وقوع جنگی از نوع تجارت در هفته های اخیر بالا رفته، اما فعالین با انتشار آمار اقتصادی قوی این موضوع را به خوبی درک کرده که امسال سال جذب پول از بازار است.

 

کدامین سهام ها مورد توجه بازار قرار گرفتند؟

 

طی روز لیدر اصلی بازار بخش مالی بود.

در میان تحرکات بازار، رشد 3.09 درصدی سهام شرکت جی پی مورگان JMP، رشد 3.64 درصدی بانک آمریکا BAC، رشد 2.68 درصدی سیتی گروپ C و 2.80 درصدی گروه گلدمن سکس GS درصدر توجهات قرار گرفت.

اما گروه مالی نه تنها به دلیل آمار خوب اقتصادی بلکه به دلیل رشد اوراق قرضه این عملکرد خوب را به ثبت رساندند. رشد اوراق قرضه نشانه خوبی برای بانک هاست، چرا که بانک ها در کوتاه مدت قرض می گیرند و در بلندمدت وام میدهند. اوراق خزانه داری 10 ساله دیروز با رشد 0.19 درصدی رو به رو شد.

 

اما سهام توییتر نیز 5.38 درصد سقوط کرد! این افت قیمت ناشی از گزارشی بود که توییتر را متهم میکرد که این شرکت روزانه دارای یک میلیون اکانت فیک می باشد!

 

سهام های آسیایی و اروپایی چگونه بودند؟

 

  • افزایش 0.58 درصدی شاخص سهام اروپا SXXP
  • افزایش 2.5 درصدی شاخص شانگهای چین SHCOMP باعث شد که افت ماه جولای این شاخص به 1.1 و افت سال 2018 به 15 درصد تقلیل یابد.

 

جفت ارزها و طلا چگونه بودند؟

 

  • شاخص دلار DXY با اندکی رشد 0.13 درصد همراه شد
  • پوند به دلار GBPUSD با برکناریه بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، در پی استعفای وزیر برگزیت از مقام خود معادل 0.1659 درصد افت کرد. با کناره گیری وی، احتمال اینکه نخست وزیر بریتانیا ترزا در رهبری برکسیت به مشکل بخورد بالا رفته است و به همین خاطر شاهد افت ارزش پوند به دلار بودیم.
دیدگاه ها و نظرات :