شبکه اقتصادی آفتاب - شروع رسمی جنگ تجاری دنیا
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ 12/9/2019 3:08:54 PM
Monday, December 9, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

شروع رسمی جنگ تجاری دنیا

در این مقاله به توضیح این خواهیم پرداخت که برنده و بازنده این جنگ کدامین کشورها هستند و عواقب این جنگ دامان چه کشورهایی را بیشتر از همه خواهد گرفت.

زمان انتشار: شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴:۳۲


با اجرایی شدن تعرفه های 34 میلیارد دلاری ترامپ علیه واردات کالاهای چینی، ترامپ به طور رسمی بزرگترین گلوله خود در جنگ تجاری را شلیک کرد.

در این مقاله به توضیح این خواهیم پرداخت که برنده و بازنده این جنگ کدامین کشورها هستند و عواقب این جنگ دامان چه کشورهایی را بیشتر از همه خواهد گرفت.

از امروز  جمعه تعرفه های 34 میلیارد دلاری ترامپ علیه واردات کالاهای چینی شروع شده است. تعرفه های 25 درصدی بر واردات کالاهای عملی می شود. این تعرفه های رنج کالاهای متفاوت شامل  راکتورهای هسته ای، قایق ها و هواپیما خواهد شد.  دو هفته بعد نیز تعرفه ای 16 میلیاردی دیگر اجرایی خواهد شد. در مجموع  و در نهایت تعرفه هایی به ارزش 550 میلیارد دلار توسط ترامپ اجرایی می شود.

چین پس از این حرکت ترامپ گفت که مجبور است تا تلافی کند اما هنوز به طور دقیق این تعرفه ها را مشخص نکرده است. هدف این تعرفه های تلافی جویانه چینی اتومبیل، سویا و گوشت آمریکایی خواهد بود.

 

تونل زمان جنگ تجاری

 

ترس از جنگ تجاری همین حالا هم اقتصاد جهانی را ترسانده است

 

بانک مرکزی انگلیس به ترامپ اخطار داده است که آمریکا بیشترین آسیب را از این جنگ تجاری خواهد دید. مارک کارنی کمی از اعمال تعرفه آمریکا بر چین گفت که این تعرفه ها صدمات جدی بر رشد ناخالص داخلی در جهان خواهد گذاشت. وی گفت که با این تعرفه ها رشد ناخالص داخلی آمریکا تا سقف 5 درصد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت اما برای سایر اقتصادهای جهان این مقدار به نصف خواهد رسید. وی پیش بینی هایی از Threadneedle Street نشان داد که برآورد شده اقتصاد آمریکا رکود 2.5 درصدی تولید ناخالص داخلی را در اثر کاهش حجم تجارت تنها طی سه سال بعدی تجربه خواهد کرد. او تاکید کرد که جنگ تجاری در بلندمدت به نرخ بهره تاثیر گذاشته و افزایش ریسک بحران مالی جهانی را بالا خواهد برد.

 

عواقب جنگ تجاری چیست؟

 

  • محیط تجاری نااطمینان هم اکنون فعالیت های تجاری دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. نظرسنجی از تولیدات کارخانه ای در ایالات متحده و منطقه یورو در اوایل این هفته نشان داد که شرکت ها هم اکنون با عواقب تعرفه های واردات مواجه شدند و تولید کنندگان آمریکایی که با طولانی ترین تاخیر تحویل هستند.
  • عدم اطمینانی ها از واکنش های بعدی ترامپ به روند سرمایه گذاری در دنیا صدمه می زند.
  • با گسترش جنگ، حمل و نقل در بنادر و پایانه های هواپیما در سراسر جهان در حال کاهش یافتن است. طبق گزارش انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، پس از دو سال افزایش سطح ترافیک ها، طی سه ماه اول سال، ترافیک هواپیما ها به خصوص در مناطق اروپا و آسیا از روند افزایشی خود متوقف شد.
  • قیمت مواد اولیه اساسی رو به افزایش است.
  • سفارشات کارخانه ها از آلمان به مکزیک در حال کاهش هستند و سرمایه گذاری ها به تأخیر می افتند.
  • کشاورزان آمریکایی فروش خود را از دست می دهند، زیرا شرکای تجاری با تعرفه های سنگین روبرو می شوند.
  • تاریخ نشان داده که جنگ های تجاری برای دنیا بسیار پرهزینه تمام شده است.

 

آمار و ارقامی از حجم تجارت

 

ایالات متحده سال گذشته بیش از 600 میلیارد دلار از کالاها و خدمات را از کانادا و مکزیک از طریق توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی وارد کرد ، توافق نامه ای که آقای ترامپ، تهدید کرده است که از آن خارج خواهد شد.

آمریکایی ها بیش از 500 بیلیون دلار از محصولات چین و 450 میلیارد دلار دیگر از اتحادیه اروپا در سال پیش خریداری و به کشور وارد کرده اند. به طور خلاصه، این مقدار تقریبا دو سوم از کل واردات آمریکا است و رقم بسیار بالایی برای اقتصاد آمریکا است.

 

تاثیر مستقیم جنگ تجاری بر چه عواملی خواهد بود؟

 

اکونومیست تخمین می زند که تاثیر مستقیم تعرفه ها بر رشد اقتصادی چین در سال 2018 معادل 0.1 تا 0.3 درصد باشد، چرا که تاثیر تعرفه ها بر صادرات چین نشان از کاهشی یک درصدی از رشد صادرات این کشور دارد. تاثیر تعرفه ها بر اقتصاد آمریکا کمتر خواهد بود. تورم جهانی باید با 0.1-0.3 درصد افزایش یابد.

 

تاثیر غیرمستقیم جنگ تجاری بر اقتصاد دنیا چه خواهد بود؟

 

مورگان استنلی تخمین می زند که تجارت جهانی می تواند به طور جدی آسیب زده شود، زیرا دو سوم کالاهای معامله شده با زنجیره ارزش جهانی مرتبط هستند.

عدم اطمینان از تجارت می تواند به بانک ها آسیب بزند و این موضوع نیز می تواند به قیمت ها و جریان اعتبارات آسیب وارد کند. هر گونه تعرفه ای به تقاضای مصرف داخلی آسیب میزند و بر اعتماد مصرف کننده تاثیر می گذارد.

 

برنده جنگ تجاری چه کشورهایی هستند؟

 

با افزایش تعرفه های دو کشور آمریکا و چین، فرصتی جدید برای کشورهای اروپایی شکل خواهد گرفت، چرا که امکان فعالیت بیشتر به دلیل ارزان تر بودن این کالاها در بازار این دو کشور وجود خواهد داشت.

 

بازنده های اصلی چه کشورهایی هستند؟


برآوردهای بانک DBS سگاپور نشان می دهد که بر اساس باز بودن تجارت و زنجیره های عرضه کره جنوبی، مالزی، تایوان و سنگاپور، اقتصادهایی در آسیا هستند که بیشتر در معرض خطر قرار دارند. پیش بینی می شود که کاهش رشد اقتصادی کره جنوبی 0.4 درصد، مالزی 0.6 و سنگاپور 0.8 درصد در سال 2018 باشد و در سال 2019 این تاثیر بیشتر خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :