شبکه اقتصادی آفتاب - آیا طلا تغییر مسیر می دهد؟
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 9:21:41 AM
Sunday, October 20, 2019

اخصاصی آفتاب مارکتس

آیا طلا تغییر مسیر می دهد؟

هر آنچه که باید از تقویم اقتصادی پنج شنبه بدانیم

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴:۱۹


پنج شنبه یعنی 5 جولای شاهد اتفاقات مهم اقتصادی خواهیم بود که تعیین کننده قدرت شاخص دلار و در نتیجه ارزش طلا خواهند بود. اما آیا احتمال تغییر روند طلا وجود خواهد داشت؟

 

آمار شاخص تغییرات اشتغال آمریکا به جز بخش کشاورزی توسط ADP

 

امروز ساعت 4:45 به وقت تهران انتشار آمار تغییرات اشتغال آمریکا به جز بخش کشاورزی توسط ADP از اتفاقات مهم خواهد بود که بازار را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. این آمار که نشان دهنده تغییرات تعداد افراد شاغل به جز بخش کشاورزی طی یک ماه اخیر است، از شاخص های تعیین کننده هزینه مصرف کننده این کشور می باشد. انتظار بهبود این آمار در این ماه از سوی اقتصاددانان و افزایش آن از178K ماه قبل به 190K  می رود.

 

آمار شاخص مدعیان بیکاری

 

ساعت 5 به وقت تهران نیز آمار شاخص مدعیان بیکاری منتشر خواهد شد. این شاخص از نشانه های میزان سلامت اقتصاد است و تعداد افراد بیکار در بلندمدت بر میزان مصرف خانوار تاثیر می گذارد. انتظار بهبود این آمار در این ماه از سوی اقتصاددانان و افزایش آن از 227 K ماه قبل به 231K  می رود.

آمار شاخص مدیران خرید بخش غیرکارخانه ای ISM

 

ساعت 6.30 به وقت تهران آمار آمار شاخص مدیران خرید بخش غیرکارخانه ای ISM منتشر خواهد شد. عوامل کلان اقتصادی مورد بررسی در این شاخص شامل اشتغال، تولید، موجودی، سفارشات جدید و تحویل سفارش از سوی تولیدکنندگان می باشد. این شاخص که هر ماه منتشر می شود، می تواند تا حد زیادی بر میزان اعتماد سرمایه گذاران و کسب و کار تاثیر بگذارد. مدیران خرید برای ارزیابی رکود و جریان شرایط کسب و کار جز بهترین ها هستند. با در نظر گرفتن تغییرات شاخص مدیران خرید، سرمایه گذاران می توانند شرایط اقتصادی ملی را بهتر درک کنند. اما در مورد تعبیر اعداد شاخص می توان گفت که اعداد بالای 50 شاخص نشان از افزایش فعالیت های اقتصادی آمریکا، پایین تر از 50 کاهش فعالیت ها و 50 عدم تغییر دارد. لازم به ذکر است که شاخص مدیران خرید بخش کارخانه ای ISM چندی پیش منتشر شد 60.2 واحد بود که خیلی بهتر از انتشار یعنی 58.2 بود. لذا این احتمال وجود دارد که پیش بینی کاهش بخش غیرکارخانه ای که برای این ماه توسط اقتصاد دانان شده به واقعیت نپیوندد و شاهد افزایش آن باشیم. در صورت افزایش شاخص شاهد تقویت دلار خواهیم بود.

نشست جلسه فدرال رزرو

 

این نشست که ساعت 10:30 به وقت تهران است، پیرامون نرخ بهره و اقتصاد آمریکا خواهد بود. با توجه به امار اقتصادی مطلوب آمریکا، انتظار می رود لحن پاول رییس فدرال رزرو در این صحبت ها مثبت باشد. نگاه وی به سیاست های تجاری ترامپ از نقاط مهم این جلسه خواهد بود و معامله گران باید نگاه پاول به چشم انداز اقتصاد آمریکا توجه ویژه داشته باشند.

 

احتمال تقویت دلار وجود دارد

 

با توجه به اینکه احتمال بهبود شاخص های اقتصادی منتشر شده وجود دارد، انتظار می رود شاهد رضایت پاول از وضعیت کلان اقتصاد آمریکا باشیم، لذا احتمال تقویت دلار و در نتیجه عدم افزایش قدرت طلا در بازارهای جهانی وجود خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :