شبکه اقتصادی آفتاب - تحلیل بنیادی شغدیر
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ 9/15/2019 9:01:57 AM
Sunday, September 15, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

تحلیل بنیادی شغدیر

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴:۴۳


تاریخچه

شرکت بازرگانی فرآورد کارون جنوب در سال 78 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و در سال 92 از سهامی خاص به عام تبدیل شده است. در حال حاضر شرکت پتروشیمی غدیر جزء شرکت‌های فرعی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمیایی و شیمیایی تامین است و واحد تجاری نهایی گروه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی می‌باشد. مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه شرکت در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) واقع است.

موضوع فعالیت

ایجاد و اداره واحدهاي تولیدي در زمینه‌هاي صنایع شیمیایی، نفت و پتروشیمی، مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و یا خارج از کشور، انجام عملیات تـــدارکـاتی و بازرگانی در ارتباط با موضوع شرکت، انجام کلیه عملیاتی که بصورت مستقیم وغیر مستقیـــــم براي تحقق اهداف شرکت لازم و مفید بوده و یا در جهت اجراي موضوع شرکت ضرورت داشته باشد، ایجاد واحدهاي آزمایشی و تحقیقاتی به منظور کسب دانش فنی و تحصیل و خرید هر گونه دانش فنی، امتیاز و عقد قراردادهاي مربوطه، انجام امور بررسی و ارائه خدمات مشاوره‌اي و مهندسی و مدیریت اجرا بهره برداري از کارخانه تولید VCM ) به ظرفیت سالانه 150 هزار تن) و PVC ) به ظرفیت سالانه 120 هزار تن ) در منطقه ویژه اقتصادي پتروشیمی بندر امام خمینی ( ره ) از ابتداي سال 1389 آغاز شده است.

ترکیب سهامداران

جایگاه شرکت در صنعت

پتروشیمی غدیر در سال 1389 با ظرفیت حدود 50 % اسمی شروع به فعالیت کرده و درکنار پتروشیمی بندرامام، اروند و آبادان تامین کننده PVC داخل کشور بوده است. غدیر داراي محصول PVC با گرید S65 و ظرفیت تولید سالانه 120 هزار تن در سال می‌باشد. سهم اسمی تولید حدود 16 % کل تولیدات داخل و سهم عملیاتی پتروشیمی غدیر در بازار حدود 20 %می‌باشد . در سال 96 تقریبا 40 % از تولید شرکت پتروشیمی غدیر جهت صادرات به بازارهاي کشور‌هاي همسایه، هند و آفریقا اختصاص داده شده است.

شرکت پتروشیمی غدیر در زمینه فروش محصول PVC در داخل کشور با شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، اروند و آبادان رقابت دارد. خریداران در داخل کشور از طریق بورس کالای ایران اقدام به خرید این محصول می نمایند.

مقدار تولید و فروش:

با توجه به اینکه شرکت با ظرفیت کامل کار می‌کند، مقدار تولید شرکت برابر سال گذشته در نظر گرفته شده است.

معمولاً شرکت تمامی PVC های تولید شده را می‌فروشد. سیاست شغدیر صادرات 40 درصدی و فروش داخلی 60 درصدی PVC می باشد. شایان ذکر است در تحلیل ارائه شده با توجه به جو سیاسی حاکم و تحریم‌ها درصد صادرات PVC معادل 30 درصد و فروش داخلی 70 درصد برآورد شده است.

مبلغ و نرخ فروش:

نرخ فروش محصولات داخلی براساس آخرین نرخ‌های موجود در بورس کالا، نرخ فروش محصولات صادراتی نیز با فرض دلار 4500 تومانی و PVC 900 دلاری براورد شده است. 

با توجه به مفروضات ذکر شده در بخش مقدار و نرخ فروش، مبلغ فروش شرکت برای سال 97 معادل 492 میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به سال 96 افزایش 75 میلیارد تومانی داشته است.

مقدار و مبلغ مواد اولیه مصرفی:

مقدار مصرف مواد اولیه با توجه به ضرایب مصارف سال‌های 96 و 95 برآورد شده است.

 

با توجه به مفروضات ذکر شده مبلغ مصرف 275 میلیارد تومان برآورد شده است.

سربار:

صورت سود و زیان:

با توجه مفروضات ذکر شده در خصوص مقدار و نرخ محصولات شرکت و همچنین مقدار و نرخ مواد مصرفی سود هر سهم سال 97 شرکت معادل 231 ریال برآورد شده است.

تحلیل حساسیت

نتیجه گیری

ده درصد از پتروشیمی غدیر در روز 13 تیر 1397 در محدوده قیمتی 165- 170 تومان عرضه خواهد شد. با توجه به سود هر سهم برآورد شده (23 تومان) 97 و عرضه‌ی سهم در سقف قیمتی پی بر ای برآوردی معادل هفت واحد خواهد بود.

 

دیدگاه ها و نظرات :