شبکه اقتصادی آفتاب - گزارش روزانه بورس نیویورک
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 10:26:37 AM
Sunday, October 20, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

گزارش روزانه بورس نیویورک

رشد سهام های بازار نیویورک با رالی سهام های بخش تکنولوژی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲:۲۶


شاخص های اصلی بازار نیویورک پس از افت در معاملات ابتدایی، همزمان با رشد سهام های بخش تکنولوژی شروع به رشد کردند. اما سایه تنش های تجاری آمریکا و شریک های تجاری اصلی این کشور، همچنان بر سر سرمایه گذاران سنگینی می کند.

 

اما عملکرد شاخص های اصلی بازار چگونه رقم خوردند؟

 

  • شاخص میانگین صنعتی داوجونز با 35.77 واحد یا 0.2 درصد رشد به 24 هزار و 307.18 واحد رسید.
  • شاخص اس اند پی 500 با 8.34 واحد یا 0.3 درصد رشد به 2 هزار و 726.71 واحد رسید.
  • شاخص نزدک با 57.38 واحد یا 0.8 درصد رشد به 7 هزار و 567.69 واحد افزایش یافت.

 

چه عواملی بر بازار تاثیرگذار بودند؟

 

معاملات این روزها به لطف سیاست های تجاری آمریکا رنگ و بوی نااطمینانی به خود گرفته و سرمایه گذاران منتظر مشخص شدن اقدامات تلافی جویانه شریک های تجاری آمریکا هستند.

روز یکشنبه ترامپ اعمال تعرفه روی واردات خودرو بر آمریکا از سوی تمایل کشورهای جهان را بزرگترین سلاح خود نامید و اتحادیه اروپا را به بدی چینی ها در معاملات تجاری با آمریکا خطاب کرد.

اتحادیه اروپا آمریکا را به اعمال تعرفه های 300 میلیارد دلاری کرد در صورتی که تعرفه های 20 درصدی روی خودروهای اروپایی را اعمال کند.

کانادا روز یکشنبه تعرفه های 12.6 میلیارد دلاری کالاهای آمریکایی مانند کچاپ، پیتزا و آهن را برای مقابله با تعرفه های رییس جمهور دونالد ترامپ برای فولاد و آلومینیوم وارد شده به ایالات متحده اجرایی کرد.

از همه مهمتر اینکهAxioshc  گزارشی منتشر کرد مبنی براینکه دولت Trump پیش نویس لایحه ای را تصویب کرد که آمریکا را از پیروی از قوانین سازمان تجارت جهانی رها می سازد. با این لایحه در واقع Trump مجوز افزایش تعرفه ها را بدون رضایت کنگره و عمدتا خارج از قوانین بین المللی تحت نظارت سازمان تجارت جهانی در اختیار خواهد داشت.

 

بازار روی چه گزارش هایی متمرکز بود؟

 

گزارش شاخص مدیران کارخانه ای  ISM بسیار بهتر از انتظار بود. این شاخص به 60.2 واحد گزارش شد در صورتی که پیش بینی می شد نسبت به ماه قبل حتی کاهش داشته باشد و به 58.2 واحد برسد. شرکت های تولیدی ایالات متحده می گویند که کسب و کار پررونق است. سفارشات بالا می روند، تولید می شود، استخدام می شود. آنها فقط یک شکایت دارند: مواد اولیه مورد نیاز هر روز سخت تر و گرانتر می شوند و جنگ تجاری لعنتی Trump کمکی به بهبود این شرایط نمی کند.

 

استراتژیست ها چه می گویند؟

مایکل پیرس، اقتصاددان ارشد موسسه کپیتال اکونومیست می گوید: افزایش شاخص تولید ISM در ماه ژوئن یک نشانه واضح است که حداقل در حال حاضر قدرت اقتصاد داخلی آمریکا بیش از قدرت عدم اطمینانی های سیاست تجاری است. اما با توجه به افزایش قیمت دلار از ماه آوریل (6٪)، کاهش رشد اقتصاد جهانی و تعرفه های جهانی، بعید به نظر می رسد این روند در بلند مدت ادامه دار باشد.

 

کدامین سهام ها در مرکز توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند؟

 

سهام های بزرگ بخش تکنولوژی همانند Micron Technology Inc.، Nvidia Corp.، Intuitive Surgical Inc. در مرکز توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند و باعث رشد شاخص های اصلی بازار شدند.

بازیگران اصلی صنعت خودرو همچنان از تعرفه ها نگرانند. مدیر جنرال موتورز General Motors Co. در صحبت های خود گفت که اعمال تعرفه بر خودرو باعث ضربه به اشتغال آمریکا و کوچکتر شدن جنرال موتورز خواهد شد. همانطور که در نمودار می بینیم، سهام این شرکت طی دو هفته کاری اخیر 12 درصد افت را تجربه کرده است.

 

سایر کمپانی های بزرگ همانند تویوتا Toyota Motor Corp نیز با جنرال موتورز هم آوا شدند و اعلام کردند که این تعرفه ها همه کارخانه های خودروسازی را متضرر خواهد کرد.

دیدگاه ها و نظرات :