شبکه اقتصادی آفتاب - شاخص مدیران خرید بخش تولیدی ISM یا همان (ISM Manufacturing Index)
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 10:10:15 AM
Sunday, October 20, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

شاخص مدیران خرید بخش تولیدی ISM یا همان (ISM Manufacturing Index)

این شاخص که هر ماه منتشر می شود، می تواند تا حد زیادی بر میزان اعتماد سرمایه گذاران و کسب و کار تاثیر بگذارد.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸:۴۷


 💢 شاخص مدیران خرید بخش تولیدی ISM یا همان (ISM Manufacturing Index) بر اساس نظر سنجی از 300 کارخانه تولیدی آمریکا توسط موسسه Institute for Supply Management (ISM)  می باشد. عوامل کلان اقتصادی مورد بررسی در این شاخص شامل اشتغال، تولید، موجودی، سفارشات جدید و تحویل سفارش از سوی تولیدکنندگان می باشد.

💢 این شاخص که هر ماه منتشر می شود، می تواند تا حد زیادی بر میزان اعتماد سرمایه گذاران و کسب و کار تاثیر بگذارد. این شاخص یک نظرسنجی از مدیران خرید است که در راس زنجیره تولیدی شرکت های خود قرار دارند. تولید کنندگان باید به سرعت به تغییرات تقاضا پاسخ دهند و برای خرید مواد اولیه به منظور پوشش تقاضا ی ایجاد شده اقدام کنند. مدیران خرید برای ارزیابی رکود و جریان شرایط کسب و کار جز بهترین ها هستند.

💢 با در نظر گرفتن تغییرات شاخص مدیران خرید، سرمایه گذاران می توانند شرایط اقتصادی ملی را بهتر درک کنند. هنگامی که شاخص افزایش می یابد، سرمایه گذاران می توانند به دلیل افزایش سود شرکت های بزرگ، بازار سهام را صعودی در نظر بگیرند. در مقابل، افزایش این شاخص خبر خوبی برای بازارهای اوراق قرضه نخواهد بود، چرا که افزایش این شاخص از نشانه های افزایش تورم نیز می تواند باشد.

💢 اما در مورد تعبیر اعداد شاخص می توان گفت که اعداد بالای 50 شاخص نشان از افزایش فعالیت های اقتصادی آمریکا، پایین تر از 50 کاهش فعالیت ها و 50 عدم تغییر دارد.

💢 شاخص مدیران خرید بخش تولیدی ISM در ماه قبل (می) معادل 58.7 واحد اعلام شد که نسبت به ماه قبل (57.3) رشد خوبی داشت. این رشد ناشی از بهبود سفارشات جدید، تولید و اشتغال بود.

💢 برای این ماه پیش بینی می شود شاخص به 58.2 تنزل یابد که نشان از کاهش فعالیت های اقتصادی این کشور خواهد بود. شاخص امروز دوشنبه ساعت 6:30 عصر به وقت تهران منتشر خواهد شد. لذا در قیمت طلا و شاخص دلار شاهد نوسانات هیجانی متاثر از خبر خواهیم بود.


 

دیدگاه ها و نظرات :