شبکه اقتصادی آفتاب - بررسی تاثیر افزایش تعرفه های آمریکا بر واردات خودروهای اروپایی
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 9:33:42 AM
Sunday, October 20, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

بررسی تاثیر افزایش تعرفه های آمریکا بر واردات خودروهای اروپایی

جنگ تجاری آمریکا و متحدانش به مرحله جدیدی وارد شده است. تهدید ترامپ مبنی بر وضع تعرفه بر خودروهای اروپایی منجر به تحت تاثیر قرار گرفتن آینده تجاری شرکت های خودروسازی اروپایی شده است.

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵:۳۱


به گزارش آفتاب مارکتس، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه یک ماه پس از شروع تحقیقات خود مبنی بر اینکه آیا واردات خودرو یک تهدید امنیتی ملی است یا خیر، اتحادیه اروپا را به 20 درصد تعرفه واردات خودروهای مونتاژ شده تهدید کرد.

 

جی کرکی کاتاینن، معاون اتحادیه اروپا، به روزنامه فرانسوی "لوموند"، گفت: "اگر تصمیم بگیرند تعرفه واردات خود را افزایش دهند، ما مجبوریم  واکنش نشان دهیم."

"ما نمی خواهیم از طریق توییتر مبارزه تجاری کنیم. ما باید این التهاب را به پایان برسانیم، " وی در نظرات منتشر شده در روز شنبه خود گفت.

 

وزارت بازرگانی ایالات متحده تا ماه فوریه 2019 مهلت دارد تا به بررسی اینکه آیا واردات خودروها و قطعات خودرو  امنیت ملی ایالات متحده به خطر می اندازد یا خیر، بپردازد.

 

ترامپ در توییتر خود نوشت: "اگر این تعرفه ها و موانع به زودی از بین نرفته و برداشته شوند، ما 20 درصد تعرفه را برای همه ماشین های خود که در ایالات متحده وارد می شوند قرار می دهیم و آنها را در اینجا می سازیم!"

 

ترامپ بارها و بارها از واردات اتومبیل آلمان  به ایالات متحده انتقاد کرده است.

 

ترامپ به تولید کنندگان خودرو در جلسه ای در کاخ سفید در 11 ماه می گفت که او قصد دارد تعرفه های 20 یا 25 درصد در برخی وسایل نقلیه وارداتی را اعمال کند و به شدت از مازاد تجاری آلمان با آمریکا در بخش خودرو انتقاد کرد.

 

میزان تعرفه کنونی ایالات متحده برای اتومبیل های وارداتی از اتحادیه اروپا 2.5 درصد  و  تعرفه واردات کامیون های وارداتی 25 درصد می باشد. همچنین در حال حاضر اتحادیه اروپا مبلغ 10 درصد برای خودروهای وارداتی ایالات متحده را اعمال می کند.

 

شرکت "بی ام و" یکی از بزرگترین کارفرمایان کارولینای جنوبی است که دارای بیش از 9000 کارگر در آمریکا است. در مجموع مرسدس بنز و فولکس واگن در ایالت های جنوبی آمریکا 20 هزار کارگر آمریکایی را در اختیار دارند، لذا اعمال تعرفه که معادل کاهش فروش این کارخانه ها خواهد بود، بر بازار کار آمریکا نیز آسیب می زند.

 

ایالات متحده در سال 2017 حدود 15 درصد از فروش جهانی  مرسدس بنز و BMW را به خود اختصاص داده است. این رقم معادل 5 درصد فروش از فروش فولکس واگن و 12 درصد فروش شرکت آئودی بوده است.

 

بزرگترین کارخانه BMW در جهان، در کارولینای جنوبی، سال گذشته 371،000 خودرو را ساخت که بیش از 70 درصد از این خودروها را به کشورهای دیگر صادر کرده است. در مقابل، BMW تنها 202،000 ماشین را به ایالات متحده از کارخانه های آلمانی خود وارد کرد.

 

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شو، ارزش سهام بی ام و طی هفته پیش، بیش از 7 درصد افت را تجربه نموده است.

 

همچنین سهام فولکس واگن طی هفته پیش معادل 8 درصد افت داشته است.

تجارت اتومبیل اتحادیه اروپا و ایالات متحده در حال حاضر حدود 10 درصد کل تجارت بین دو منطقه را تشکیل می دهد. امروزه ایالات متحده آمریکا سومین صادرکننده بزرگ اتومبیل در اتحادیه اروپا از لحاظ ارزش است که تقریبا 15.4 درصد از واردات اتحادیه اروپا در سال 2017 را تشکیل می دهد. ایالات متحده شماره ی یک مقصد صادرات خودروی اتحادیه اروپا است  (با 20.4 سهم صادرات اتحادیه اروپا در سال 2017) .

صنعت خودرو  که شامل اتومبیل های سواری، کامیون ها، تراکتورها، موتورسیکلت ها، تریلر ها، قطعات و لوازم جانبی وسایل نقلیه موتوری است، برای اقتصاد اتحادیه اروپا بسیار مهم است. همچنین نقش مهمی در تجارت بین المللی جهانی ایفا می کند. در سال 2016، اتحادیه اروپا بزرگترین صادرکننده وسایل نقلیه موتوری در جهان بود و کل صادرات (به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا) به 192 میلیارد یورو رسید. ژاپن دومین صادر کننده بود (127 میلیارد یورو)، و پس از آن ایالات متحده (109 میلیارد یورو) بود.

 

از سوی دیگر، ایالات متحده بزرگترین وارد کننده وسایل نقلیه موتوری در جهان بود (254 میلیارد یورو)، که به مراتب بیشتر از اتحادیه اروپا (77 میلیارد یورو) و چین (64 میلیارد یورو) بود.

 

ایالات متحده بزرگترین بازار برای صادرات وسایل نقلیه موتوری اتحادیه اروپا (25٪ از کل صادرات موتور خودرو اتحادیه اروپا) بود. چین دومین بازار صادرات برای وسایل نقلیه اتحادیه اروپا (16 درصد)، ترکیه (7 درصد)، سوئیس و ژاپن (هر دو 5 درصد) بود.

 

وسایل نقلیه وارداتی اتحادیه اروپا در سال 2016 عمدتا از ترکیه (20 درصد کل واردات وسایل نقلیه موتوری اتحادیه اروپا)، ژاپن (19 درصد)، ایالات متحده (14 درصد)، کره جنوبی (10 درصد) و چین (8 درصد).

 

در مجموع می توان گفت که اعمال تعرفه های بیشتر در نهایت به ضرر مصرف کنندگان   خواهد بود و در نتیجه افزایش قیمت ها، هزینه آنان رشد خواهد کرد.

 

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :