شبکه اقتصادی آفتاب - عرضه محصولات بورسی ها زیر ذره بین
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 5:34:08 AM
Tuesday, September 17, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

عرضه محصولات بورسی ها زیر ذره بین

در جریان معاملات آخرین هفته از خردادماه سال جاری بیش از ۵۸۹ هزار و ۷۶۸ تن انواع محصول در بورس کالای ایران معامله شد و ارزشی بیش از ۱۶ هزار و ۱۶۷ میلیارد و ۴۶۳ میلیون ریال را رقم زد که ارزش معاملات نسبت به هفته پیش از آن با رشد بیش از ۹۵ درصدی همراه شد

زمان انتشار: شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶:۱۹


 هفته قبل در تالار نقره ای چه گذشت؟

گزارش اختصاصی آفتاب مارکتس از بورس کالا، در جریان معاملات آخرین هفته از خردادماه سال جاری بیش از 589 هزار و 768 تن انواع محصول در بورس کالای ایران معامله شد و ارزشی بیش از 16 هزار و 167 میلیارد و 463 میلیون ریال را رقم زد که ارزش معاملات نسبت به هفته پیش از آن با رشد بیش از 95 درصدی  همراه شد.
به گزارش آفتاب مارکتس؛ طی هفته گذشته حجم معاملات نیز با رشد بیش از 108 درصدی نسبت به معاملات هفته پیش از آن رو به رو شد و میزان تقاضا همانند هفته های اخیر بیش از حجم عرضه بود.
طی این هفته، آمارهای ثبت شده از معاملات انواع کالا در تالار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی نشان می دهد که حجم و ارزش معاملات نسبت به دو هفته قبل به ترتیب بیش از 19 و 26 درصد افزایش یافت. در این تالار بیش از 276 هزار تن کالا به ارزشی بالغ بر 7437 میلیارد ریال خرید و فروش شد که 250 هزار تن آن در قالب معاملات نقد مورد معامله قرار گرفت و مابقی به صورت سلف عرضه و معامله شد.
در این تالار روند عرضه و تقاضای محصولات تقریبا مشابه هفته پیش از آن بود؛ بطوریکه برای محصولاتی همچون وکیوم باتوم، گوگرد، روغن و پلیمری ها حجم تقاضا بیش از عرضه بود. اما در خصوص قیر این روند برعکس بود و برای 230 هزار تن محصول عرضه شده تنها حدود 71 هزار تن تقاضا وجود داشت؛ در نتیجه مابقی حجم عرضه شده این محصول به دلیل عدم وجود خریدار روی میز فروش ماند.
در بازار کشاورزی نیز طی هفته قبل بیش از 65 هزار تن محصول در حالی معامله شد که این میزان نسبت به هفته پیش از آن با رشد 248 درصدی رو به رو بود. به این ترتیب، معامله این حجم محصول کشاورزی ارزشی بیش از 735 میلیارد ریال را رقم زد تا ارزش معاملات این تالار نسبت به مدت مشابه هفته قبل از آن رشد 163 درصدی را تجربه کند.
گندم، شکر، روغن خام، دانه های روغنی، خرما و جو محصولاتی بودند که طی هفته گذشته در بورس کالا مورد معامله قرار گرفتند.
در بازار فلزات نیز بیش از 7950 میلیارد ریال شامل 245 هزار تن کالا معامله شد و رشد 668 درصدی در حجم و 277 درصدی در ارزش معاملات این تالار را نسبت به هفته پیش از آن رقم زد.
آمار معاملات تالار محصولات فلزی حاکی از آن است که تنها 40 هزار تن محصول به صورت نقدی معامله شد و خریداران مابقی کالاها را به صورت سلف خریداری کردند.
عرضه شرکت های بورسی زیر ذره بین
بررسی آمار عرضه های انجام شده در بازار محصولات مختلف شرکت های فعال در بازار سهام طی هفته گذشته حاکی از آن است که شرکت آلومینیوم ایران طی این بازه زمانی اقدام به عرضه دو محصول بیلت و شمش آلومینیوم کرد و هر دو نوع محصول بالاتر از قیمت پایه عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. بطوریکه قیمت پایه بیلت آلومینیوم در حالی رقمی نزدیک به 110 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم اعلام شده بود که در نهایت این محصول به قیمت 127 هزار ریال معامله شد و حجم تقاضای آن بر میزان عرضه غلبه داشت.
ذوب آهن اصفهان نیز 23 هزار و 700 تن از محصولات خود را به صورت سلف عرضه کرد که در میان آنها سبد میلگرد مخلوط با افزایش قیمت نسبت به قیمت پایه معامله شد.
2000 تن سیمان تیپ 1 سیمان اصفهان نیز به صورت نقدی عرضه شد و بدون افزایش قیمت به قیمت پایه خریداری شد.

معامله فلز سرخ تولیدی «فملی» بالاتر از قیمت های پایه

شرکت ملی صنایع مس ایران نیز 24 هزار و 149 تن انواع مس، شامل مس کم عیار، مفتول، کاتد و نیز سولفورمولیبدن و کنسانتره فلزات گرانبها را در تالار محصولات صنعتی عرضه کرد. گرچه حجم زیادی از محصولات این شرکت روی میز فروش ماند و تنها رقمی بیش از 5 هزار تن محصول مورد معامله قرار گرفت؛ اما تقریبا در همه محصولات و عرضه های انجام شده توسط «فملی» طی هفته قبل، رشد قیمت ها نسبت به قیمت پایه اعلام شده قابل مشاهده بود.
فولاد مبارکه نیز انواع ورق سرد B، ورق قلع اندود، ورق گالوانیزه و ورق گرم B تولیدی خود را در قالب معاملات مچینگ عرضه کرد و ارزش معاملاتی بیش از 1199 میلیارد ریال را رقم زد.
سبد میلگرد فولاد خراسان نیز دیگر عرضه هفته جاری در تالار نقره ای بود که به قیمت پایه 27 هزار و 500 ریال در هر کیلو عرضه شد و قیمت آن در بالاترین سطح به رقم 28 هزار و 659 ریال افزایش یافت. در هفته گذشته برای این محصولات نزدیک به سه برابر حجم محصول عرضه شده تقاضا شکل گرفت.
تعادل عرضه و تقاضا برای محصولات 4 مجتمع پالایشی
در این هفته چهار مجتمع بورسی پالایش نفت بندرعباس، تبریز، تهران و شیراز نیز اقدام به عرضه وکیوم باتوم، لوب کات، سلاپس واکس، گوگرد گرانوله و قیر کردند که حجم عرضه و تقاضا آنها در تعادل نسبی به سر برد و معامله محصولات مختلف آنها به قیمت پایه انجام شد.

محصول پلی وینیل کلراید گریدهای مختلف تولیدی مجتمع پتروشیمی آبادان نیز در قالب معاملات نقدی و سلف مورد معامله قرار گرفت. معاملات سلف این محصول در بالاترین سطح به قیمت 43 هزار و 290 ریال انجام شد که قیمت پایه هر کیلوگرم پلی وینیل کلراید به قیمت 40 هزار و 732 ریال تعیین شده بود. اما معاملات نقدی آن با تفاوت اندکی نسبت به قیمت پایه عرضه شده مورد معامله قرار گرفت.
پتروشیمی امیرکبیر نیز پلی اتیلن سبک خطی و سنگین اکستروژن EX3 عرضه کرد که در پایان زمان ثبت سفارش در مقابل عرضه 3300 تنی محصول پلی اتیلن سبک خطی، تقاضای بیش از 12 هزار و 500 تنی  وجود داشت. طی این عرضه هر کیلوگرم محصول در حالی به قیمت 45 هزار و 805 ریال عرضه شده بود که در نهایت قیمت آن در بالاترین سطح به مبلغ 50 هزار و 385 ریال افزایش یافت.
از سوی دیگر، در مقابل عرضه 30 تنی پلی اتیلن سنگین اکستروژن EX3 پتروشیمی امیرکبیر نیز تقاضای حدود 2070 تنی در بازار مشاهده شد تا تقاضای EX3 تولیدی این مجتمع تفاوت محسوسی با میزان عرضه آن داشته باشد.
پتروشیمی جم هم بیش از 4090 تن انواع محصول پلی اتیلن سبک خطی دورانی و پلی اتیلن سنگین بادی BL3 را به صورت نقد عرضه کرد و دو گرید از محصول پلی اتیلن سنگین تزریقی را در قالب مچینگ روی میز فروش برد که این محصولات اکثرا نزدیک به قیمت های پایه اعلامی معامله شدند.
طی هفته گذشته پتروشیمی شازند نیز بیش از 12 هزار و 300 تن محصول در قالب 28 گرید مختلف محصولات پلیمری را روی میز فروش بورس کالا برد و به جز محصولاتی همچون دی اتانول آمین و پلی بوتادین رابر، مابقی عرضه های این مجتمع به قیمت هایی بالاتر از قیمت پایه معامله شدند.
دو محصول آمونیاک مایع و اوره گرانول پتروشیمی کرمانشاه نیز در حالی در مجموع به حجم 2200 تن عرضه شدند که هر دو محصول به قیمت پایه در تالار به فروش رسیدند.
محصولات پلیمری پتروشیمی مارون نیز از دیگر عرضه های مهم هفته گذشته در تالار نقره ای بودند که حجم تقاضای آن نزدیک به سه برابر حجم محصول عرضه شده، بود. بطوریکه در مقابل حدود 4500 تن محصول، تقاضای نزدیک به 16 هزار تنی وجود داشت. پلی پروپیلن گرید نساجی «مارون» نیز با توجه به تقاضای موجود، در هر کیلوگرم حدود 500 تومان بالاتر از قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.
در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی 36 گرید مختلف قیر نیز توسط نفت پاسارگاد عرضه شد و از 20 هزار و 950 تن محصول عرضه شده نزدیک به 18 هزار تن محصول بدون تغییر قیمت نسبت به قیمت پایه به فروش رسید.
پارافین واکس سنگین 5 درصد نیز تنها محصول عرضه شده توسط نفت سپاهان بود که به حجم 506 تن خریداری شد و قیمت آن از مبلغ 33 هزار ریال پایه تا قیمت 36 هزار و 300 ریال افزایش یافت.
شرکت صنایع شیمیایی ایران با نماد معاملاتی «شیران» نیز اقدام به عرضه 1500 تن الکل بنزن خطی کرد که 200 تن آن به قیمت پایه از سوی خریداران معامله شد.
پتروشیمی شیراز نیز از دیگر عرضه کنندگان این تالار طی هفته گذشته بود که با پنج محصول مختلف به تالار نقره ای آمد و طی عرضه نزدیک به 1300 تن محصول در بازار محصولات شیمیایی، ارزشی بیش از 923 میلیون ریال را رقم زد. محصولات عرضه شده توسط این شرکت شامل آرگون، آمونیاک مایع و گاز، اوره و اسید نیتریک بود. گرچه در میان عرضه های «شیراز» دو محصول آرگون و آمونیاک گازی بدون تقاضا ماند و معامله نشد؛ اما سایر محصولات این مجتمع به قیمت پایه فروش رفت.
شکر سفید دو شرکت قندی روی میز فروش
در پایان این گزارش می افزاید؛ در تالار محصولات کشاورزی نیز قند هگمتان یکی از دو شرکت بورسی بود که طی هفته گذشته 200 تن شکر سفید را روی میز فروش برد؛ اما به دلیل عدم وجود خریدار در بازار این محصولات معامله نشد تا این شرکت قندی بورسی در عرضه  هفتگی خود ناکام بماند. قند پیرانشهر نیز 600 تن شکر سفید عرضه کرد که تنها 25 تن آن به قیمت پایه اعلام شده 27 هزار و 220 ریال در هر کیلو به فروش رسید.

دیدگاه ها و نظرات :