شبکه اقتصادی آفتاب - سامانه جامع سجام | سامانه سجام جایگزین سیستم های سنتی می شود
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 10:02:03 AM
Sunday, October 20, 2019

آفتاب مارکتس

سامانه جامع سجام | سامانه سجام جایگزین سیستم های سنتی می شود

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در نشست خبری گفت: از آبان ماه سال گذشته با ورود هیات مدیره جدید؛ برنامه ریزی های مدونی برای ارائه خدمات از سوی سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار صورت گرفته است.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵:۴۰


حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در نشست خبری گفت:
از آبان ماه سال گذشته با ورود هیات مدیره جدید؛ برنامه ریزی های مدونی برای ارائه خدمات از سوی سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار صورت گرفته است.
یکی از این پروژه ها سامانه جامع مشتریان "سجام" بزرگترین سامانه اطلاعات مشتریان است که برای اولین  بار راه اندازی شده است.
این سامانه بزرگترین سیستم  جمع آوری اطلاعات ضروری مشتریان است و جایگزین سیستم های سنتی قبل خواهد شد. 
هر شخص حقیقی و حقوقی فقط یکبار در این سامانه ثبت نام کرده و احراز هویت می شود و پس از ثبت نام و تایید نهایی با ورود به باشگاه مشتریان بازار سرمایه به همه اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا می کند.
این سامانه به دیگر سامانه ها از جمله بانک مرکزی متصل است.
تمامی فعالان کنونی بازار سرمایه موظفند ظرف شش ماه آینده در این سامانه ثبت نام کنند؛ این سامانه از دو روز پیش راه اندازی و فعالیتش آغاز شده است.
در این سامانه امکان دریافت کد بورسی برای افرادی که برای  اولین بار می خواهند در بازار سرمایه حضور داشته باشند فراهم خواهد بود.
کشاورزانی که بر اساس برنامه های حمایتی گواهی سپرده کالایی دریافت می کنند نیز موظف به ثبت نام در سامانه سجام هستند تا امکان ارائه خدمات مطلوبتر برایشان فراهم شود.
برای دارندگان سهام عدالت به جز فعالان بازار سرمایه تکلیف و ضرورتی برای ثبت نام در این سامانه وجود ندارد.
یکی دیگر از برنامه های سپرده گذاری مرکزی، سیستم دریافت و پرداخت یکپارچه سود اوراق بهادار است.
با این سیستم سود سهام هر فرد به صورت یکپارچه دریافت و به شماره حساب فرد مورد نظر واریز می شود؛ این سامانه در نیمه دوم سال ۹۷ رونمایی خواهد شد.
سامانه مجمع الکترونیکی یکی دیگر از پروژه های شرکت سپرده گذاری مرکزی است که تحولی جدید در شیوه برگزاری مجامع  خواهد بود.
سهامداران و دارندگان اوراق بهادار به جای حضور فیزیکی از طریق ورود به یک سیستم به تمام‌اسناد و مدارک و شرکت ها و ناشران دسترسی خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :