شبکه اقتصادی آفتاب - احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا به بیش از ۲.۵ درصد در سال ۲۰۱۸
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ 10/18/2019 1:23:38 AM
Friday, October 18, 2019

آفتاب مارکتس

احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا به بیش از ۲.۵ درصد در سال ۲۰۱۸

تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره به میزان ۰.۲۵ درصد سبب افزایش ارزش دلار شد. افزایش امیدواری ها به بهبود چشم انداز اقتصاد آمریکا میتواند محرکی برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ باشد.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳:۳۶


هفته پیش شاهد برگزاری جلسه نرخ بهره برای دو اقتصاد بزرگ دنیا یعنی آمریکا و اتحادیه اروپا بودیم. 
جلسه نرخ بهره فدرال رزرو همانطور که انتظار می رفت با افزایش 0.25 واحدی نرخ بهره همراه بود تا برای دومین بار در سال 2018 شاهد افزایش نرخ بهره باشیم.

گزارش بانک مرکزی آمریکا و سخنان جرمی پاول رییس این بانک نشان می دهد که وضعیت اقتصادی آمریکا در یکی از بهترین شرایط سالهای اخیر خود قرار دارد. جلسه بانک مرکزی نشان می دهد که نرخ بیکاری که تا 3.8 درصد کاهش پیدا کرده است می تواند باز هم کم شده و در سال 2018 به 3.6 درصد برسد! نرخ تورم در نزدیکی تارگت بانک مرکزی یعنی در محدوده 2.1 درصد قرار دارد و احتمالا تا زمان 2020 در این محدوده باقی خواهد ماند و رشد GDP که در کوارتر اول 2018 در محدوده 2.2 درصد قرار داشته است امسال به 2.8 درصد خواهد رسید. 

امار منتشر شده این باور را برای بازار ایجاد کرد که علاوه بر دوبار افزایش نرخ بهره  صورت گرفته در سال 2018 احتمالا تا انتهای سال 2 مرحله دیگر افزایش نرخ بهره خواهیم داشت و نرخ بهره تا انتهای سال به 2.5 درصد خواد رسید.

در سمت دیگر در جلسه نرخ بهره اروپا اعلام شد که احتمالا سیاست خرید اوراق قرضه با سررسیدهای مختلف که تحت عنوان QE شناخته می شود و یک سیاست همه جانبه انبساطی است  در دسامبر پایان خواهد یافت و البته  احتمالا تا تابستان سال بعد نباید منتظر افزایش نرخ بهره بود. 

بررسی دو بیانه بانکهای مرکزی به وضوح عقب ماندگی وضعیت اقتصادی اروپا از آمریکا را نشان می دهد. در حالی که فدرال رزرو آمریکا سیاستهای انبساطی QE را در اکتبر سال 2014 یعنی حدود 4 سال پیش به پایان رسانده بود بانک مرکزی تازه توقف QE را آنهم برای دسامبر 2018 اعلام کرده است. از طرف دیگر در حال که تا کنون 7 بار افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا را شاهد بودیم بانک مرکزی اروپا حداقل تا یک سال دیگر نرخ بهره را در پایین ترین سطح خود نگه خواهد داشت. 

به نظر می رسد با شرایط فعلی می توان در بلند مدت شاهد کاهش ارزش یورو در برابر دلار آمریکا بود. 

تحلیل گر : پیمان ارمغان

دیدگاه ها و نظرات :