شبکه اقتصادی آفتاب - طی هفته قبل در تالار نقره ای چه گذشت؟
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 5:19:00 AM
Tuesday, September 17, 2019

آفتاب مارکتس

طی هفته قبل در تالار نقره ای چه گذشت؟

افزایش تقاضا برای محصولات فلزی توجه فعالان بازار سرمایه را به معاملات بورس کالا جلب کرد در گزارش اختصاصی آفتاب مارکتس از بورس کالا جزئیات معاملات فیزیکی هفته قبل در رینگ بورس کالا را دنبال کنید

زمان انتشار: شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶:۰۸


اختصاصی آفتاب مارکتس؛
معاملات هفته گذشته در بورس کالای ایران در حالی پایان یافت که بیش از 589 هزار و 746 تن کالا در تالارهای مختلف معامله شد و ارزشی بیش از 16 هزار و 166 میلیارد و 631 میلیون ریال را رقم زد.
به گزارش آفتاب مارکتس؛ در جریان معاملات هفته گذشته در حالی بیش از 589 هزار و 746 تن کالا مورد معامله قرار گرفت که بین میزان عرضه و تقاضا حدود 600 هزار تن اختلاف وجود داشت؛ بطوریکه در مقابل عرضه حدود 795 هزار تنی، تقاضای خرید نزدیک به یک میلیون و 400 هزار تنی مشاهده شد تا حجم تقاضا همچنان بر میزان عرضه غلبه داشته باشد.
بررسی آمارها نشان می دهد طی هفته گذشته حجم و ارزش معاملات نسبت به معاملات هفته پیش از آن با رشد نزدیک به 109 و 95 درصدی همراه شد؛ البته مهم ترین دلیل این رشد را می توان ناشی از تعطیلات دو هفته قبل دانست که حجم و ارزش معاملات را پایین نگه داشت.
در جریان معاملات هفته قبل 357 هزار و 176 تن محصول در قالب معاملات نقد و 232 هزار و 569 تن کالا در قالب سلف فروخته شد که معاملات نقدی سهم بیشتری را در کل ارزش معاملات بازار در اختیار داشت.

فزونی تقاضا در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی
در بازار محصولات پتروشیمی بیش از 276 هزار و 398 تن محصول در گروه های شیمیایی و پلیمری مورد معامله قرار گرفت و ارزشی بیش از 7 میلیارد و 436 میلیون و 176 هزار ریال را رقم زد. طی معاملات هفته قبل حجم معاملات نقد به رقم 250 هزار و 583 تن رسید که نسبت به هفته پیش از آن با افزایش حدود 19 درصدی رو به رو بود. حجم معاملات سلف نیز 25 هزار و 814 تن محصول ثبت شد که حاکی از رشد حدود 25 درصدی نسبت به دوره مشابه دو هفته قبل بود.
آمارهای موجود حاکی از آن است که در این تالار در مقابل 456 هزار و 528 تن عرضه محصول، تقاضای بیش از 621 هزار و 545 تنی وجود داشت تا این تالار همسو با کلیت بازار با فزونی تقاضا نسبت به عرضه مواجه باشد.

تقاضای سه برابری برای خرید وکیوم باتوم
وکیوم باتوم، لوب کات، گوگرد، قیر و گازها و خوراک ها، سلاپس واکس، روغن و محصولات شیمیایی و پلیمری محصولاتی بودند که طی هفته گذشته در بازار عرضه و معامله شدند. در میان این محصولات بیشترین خریداران برای محصولاتی همچون مواد پلیمری، وکیوم باتوم و گوگرد متقاضی بودند و حجم عرضه های آنها به مراتب کمتر از تقاضای خرید بود. بطوریکه در مقابل عرضه حدود 70 هزار تنی عرضه مواد پلیمری در بورس، بیش از 256 هزار تن سفارش خرید به ثبت رسید. همچنین میزان تقاضای خرید وکیوم باتوم در بورس نزدیک به سه برابر میزان عرضه بود. به این ترتیب، در مقابل عرضه 56 هزار تنی این محصول بیش از 167 هزار تن تقاضا مشاهده شد. در خصوص محصول گوگرد نیز در حالی بیش از 52 هزار تن تقاضای خرید وجود داشت که تنها کمتر از نصف آن یعنی حدود 24 هزار تن محصول عرضه شد.
این در حالی است که محصولاتی همچون قیر و مواد شیمیایی بیش از نیاز متقاضیان روی میز فروش رفت و حجم عرضه و تقاضا برای سایر محصولات این تالار نیز در تعادل نسبی به سر بردند.
طی این هفته در حالی گازها و خوراک ها به صورت سلف عرضه و معامله شدند که طی هفته پیش از آن تحت تاثیر تعطیلات، عرضه ای صورت نگرفته و حجم معامله ای ثبت نشده بود. در مقابل معاملات وکیوم باتوم و همینطور محصولات شیمیایی نسبت به هفته پیش از آن به ترتیب با کاهش 23 و 3 درصدی همراه شد.

فولادی ها عامل افزایش ارزش معاملات تالار صنعتی
از تاریخ 19 لغایت 23 خردادماه جاری محصولاتی همچون مس، کنسانتره مولیبدن، فولاد، سیمان، آهن اسفنجی و آلومینیوم در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه شدند و طی آن حدود 245 هزار و 405 تن محصول در قالب معاملات سلف و نقد مورد دادوستد قرار گرفتند. البته حجم معاملات سلف در این تالار به نسبت معاملات نقدی چشمگیرتر بود؛ بطوریکه از کل محصولات معامله شده در این رینگ، تنها حدود 40 هزار تن به صورتی نقدی و مابقی یعنی حدود 205 هزار تن به صورت سلف خرید و فروش شد.
طی این بازه زمانی ارزش معاملات نیز به رقم 7 هزار و 950 میلیارد و 752 میلیون ریال رشد کرد که این رقم نسبت به معاملات هفته قبل از آن از رشد 277 درصدی حکایت داشت.
در این رابطه، بیشترین عامل افزایش حجم و ارزش معاملات را می توان به معامله محصولات فولادی به ویژه در بخش معاملات سلف مرتبط دانست. چراکه ارزش معاملات این محصول طی هفته گذشته با رشد 718 درصدی نسبت به هفته پیش از آن همراه شد. چراکه طی معاملات هفته قبل در حالی حجم معاملات محصولات فولادی حدود 225 هزار تن به ثبت رسید که این رقم در هفته پیش از آن تنها رقمی نزدیک به 27 هزار تن بود. در سایر محصولات نیز حجم معاملات به میزان محصول عرضه شده در بازار بود.
در این تالار، میزان عرضه ها به مراتب کمتر از تقاضای موجود بود؛ بطوریکه در مقابل تقاضای 659 هزار و 640 تنی، حدود 256 هزار و 905 تن محصول عرضه شد. به این ترتیب، حجم تقاضای خریداران حدود 1.5 برابر عرضه محصول بود.
در این بازار محصولاتی همچون سیمان، آهن اسنجی و آلومینیوم در حالی مورد معامله قرار گرفتند که این محصولات در هفته پیش از آن هیچ معامله ای را تجربه نکردند.
در خصوص شرایط حاکم بر روند عرضه و تقاضای محصولات این تالار نیز می توان گفت، عرضه محصولاتی همچون مس و سیمان بیش از نیاز خریداران حاضر در بازار بود؛ ضمن اینکه حجم معاملات محصول مس در حالی نسبت به هفته پیش از آن با کاهش 9.68 درصدی مواجه شد که از کل تقاضای حدود 11 هزار تنی، تنها کمتر از پنج هزار تن مس در بازار خریداری شد و برخلاف وجود تقاضا در بازار، مابقی محصول عرضه شده، یعنی حدود 9500 تن محصول از کل عرضه 14 هزار و 165 تنی، روی میز فروش ماند.
در مقابل میزان تقاضای خریداران برای محصولات فولادی، آهن اسفنجی و آلومینیوم بر حجم عرضه ها غلبه کرد. 2000 تن از سیمان عرضه شده در بازار نیز به دلیل نبود تقاضا فروش نرفت تا براساس عرضه های صورت گرفته به کل نیاز متقاضیان حاضر در تالار پاسخ داده شود.

معامله 6 قلم کالا در رینگ کشاورزی
در جریان معاملات هفته قبل تالار محصولات کشاورزی نیز شاهد دادوستد 65 هزار و 800 تن محصول به ارزشی بیش از 735 میلیارد و 953 میلیون ریال بود. در این تالار گندم، شکر، روغن خام، دانه های روغنی، خرما و جو به صورت نقدی مورد معامله قرار گرفت و نسبت به پیش از آن افزایش 249 و 163 درصدی را در حجم و ارزش معاملات این بازار رقم زد.
طی این هفته محصول گندم با رشد 238 درصدی در حجم و افزایش 339 درصدی در ارزش معاملات خود رو به رو شد و با وجود فزونی تقاضای خریداران، میزان گندم معامله شده در بازار کمتر از حجم عرضه محصول بود.
اما در خصوص محصول شکر عرضه بر تقاضا چیره شد و طی هفته گذشته در نبود خریداران بالقوه برای این محصول، شاهد کاهش 60 و 64 درصدی در حجم و ارزش معاملات این محصول نسبت به هفته پیش از آن بودیم.
آمارها حاکی از آن است که طی هفته گذشته حدود 200 تن دانه های روغنی، 50 تن خرما و 450 تن جو در رینگ کشاورزی خرید و فروش شد.
در پایان این گزارش می افزاید، در جریان معاملات هفته گذشته حدود 2055 تن ضایعات به ارزشی حدود 41 میلیارد و 203 میلیون ریال مورد دادوستد قرار گرفت.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :