شبکه اقتصادی آفتاب - رکورد قیمت شمش القایی شکسته شد
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 5:38:24 AM
Tuesday, September 17, 2019

آفتاب مارکتس

رکورد قیمت شمش القایی شکسته شد

در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه مطرح شد : جذابیت قیمت و حاشیه سود شمش القایی برای تولید کنندگان این محصول

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰:۰۰


پیمان ارمغان تحلیل گر و کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگار آفتاب مارکتس گفت : امروز قیمت شمش القایی در بازار با ارزش افزده به 2690 تومان در هر کیلو رسید که یک رکورد جدید محسوب می شود. با این حساب قیمت شمش بدون ارزش افزوده حوالی 2450 تومان خواهد شد! قیمت شمش تولید شده به وسیله قوس که محصول شرکتهایی مثل فولاد خوزستان یا کاوه می باشد معمولا از شمش های القایی بیشتر است که این اختلاف بعضا از 50 تا 150 تومان نوسان دارد. یعنی در شرایط فعلی حداقل قیمت محصول شرکتهای بورسی در داخل باید حوالی 2500 تومان باشد
این در حالی است که اگر فولاد کاوه بخواهد دلار صادراتی خود را با نرخ 4200 تسعیر کند، با فرض قیمت 500 دلار برای بیلت، قیمت شمش این کارخانه حوالی 2100 تومان برای شرکت در می آید.
یعنی در شرایطی که در داخل تقریبا با مازاد قیمت شمش مواجه هستیم و همچنین شرکتهای تولید کننده شمش با بازاریابی مناسب توانسته اند جایگاه مناسبی برای صادرات خود به دست بیاورند، فروش شمش در داخل برای آنها (15 تا 20 درصد) به صرفه تر خواهد بود حتی اگر از معافیت مالیاتی صادرات بی بهره باشند.
بنابر این خیلی طبیعی خواهد بود که شرکتهای صادر کننده به دلار 4200 تمکین نکنند. 
به نظر شرکتهایی مثل فولاد کاوه که سهم صادراتی بیشتری دارند و به همین دلیل این روزها تحت فشار فروش بیشتری قرار گرفته اند با توجه به شرایط محتمل در آینده ، اتفاقا پتانسیل های بیشتری برای رشد داشته باشند.

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات :