شبکه اقتصادی آفتاب - پلیمری ها صدرنشین تالار نفتی ها
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 6:03:28 AM
Tuesday, September 17, 2019

آفتاب مارکتس

پلیمری ها صدرنشین تالار نفتی ها

گزارش تحلیلی آفتاب مارکتس از بورس کالا؛ در جریان معاملات هفته گذشته حدود ۳۶۴ هزار و ۷۸۸ تن محصول در قالب معاملات نقدی و ۲۰۹ هزار و ۲۳۵ تن محصول در قالب سلف معامله شد که در بخش معاملات نقدی با افزایش ۸.۸۳ درصدی در حجم و ۲۵.۹۲ درصدی در ارزش معاملات رو به رو بودیم.

زمان انتشار: شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹:۲۵


اختصاصی آفتاب مارکتس؛
پلیمری ها صدرنشین تالار نفتی ها / نیاز خریداران گندم و فولاد پاسخ داده شد
طی معاملات هفته دوم خردادماه در تالار بورس کالای ایران 574 هزار و 23 تن محصول در قالب معاملات نقدی و سلف به ارزشی بیش از 14 هزار و 195 میلیارد و 195 میلیون ریال دادوستد شد.
به گزارش آفتاب مارکتس، در جریان معاملات هفته گذشته حدود 364 هزار و 788 تن محصول در قالب معاملات نقدی و 209 هزار و 235 تن محصول در قالب سلف معامله شد که در بخش معاملات نقدی با افزایش 8.83 درصدی در حجم و 25.92 درصدی در ارزش معاملات رو به رو بودیم.

پلیمری ها صدرنشین تالار شدند

در بازار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی بیش از 459 هزار و 730 تن محصول در حالی به ارزش 10 هزار و 100 میلیارد و 200 میلیون ریال خرید و فروش شد که از نظر حجم و ارزش نسبت به معاملات هفته پیش از آن بیش از 118.59 و 61.03 درصد رشد داشت. از این میزان حدود 304 هزار و 666 تن محصول به ارزشی بیش از 6 هزار و 847 میلیارد و 324 میلیون ریال به معاملات نقدی اختصاص داشت و مابقی به صورت نقدی معامله شد.
در این بازار بیشترین حجم مربوط به محصولات وکیوم باتوم با معامله 179 هزار تنی بود و از نظر ارزش معاملات نیز پلیمری ها بیشترین ارزش را رقم زدند تا این محصولات بالغ بر چهار هزار و 91 میلیارد و 210 میلیون ریال از کل ارزش تالار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی را در اختیار داشت.

تالار پتروشیمی از نگاه عرضه و تقاضا 

در بازار مذکور میزان تقاضای کل حدود 34 درصد بیشتر از میزان عرضه بود؛ بطوریکه در خصوص محصولاتی از جمله وکیوم باتوم، گوگرد و نیز پلیمری ها شاهد پیشی گرفتن حجم تقاضای خریداران نسبت به میزان محصول عرضه شده بودیم. البته طی هفته گذشته در خصوص محصولاتی همچون قیر و روغن های صنعتی عرضه بر تقاضا چیره بود و لوب کات، عایق های رطوبتی و محصولات شیمیایی نیز از این نظر در تعادل به سر بردند.

از تالار صنعتی و معدنی چه خبر؟

در بازار فلزات نیز طی هفته گذشته شاهد معامله بیش از 73 هزار و 229 تن محصول به ارزشی حدود سه هزار و 474 میلیارد و 240 میلیون ریال بودیم که نسبت به معاملات هفته قبل از آن با کاهش در حجم و ارزش معاملات بود. 

پاسخ به نیاز خریداران فولاد

بررسی نشان می دهد عمده کاهش حجم و ارزش تالار محصولات صنعتی و معدنی را می توان به کاهش حجم و در نتیجه ارزش معاملات محصولات فولادی نسبت داد. بطوریکه در معاملات دو هفته قبل در حالی بیش از 221 هزار تن محصولات فولادی در بازار معامله شده بود که طی هفته گذشته این رقم تنها به 54 هزار و 17 تن محصول رسید که حاکی از کاهش بیش از 75 و 78 درصدی حجم و ارزش معاملات این نوع از محصولات بود. 
گرچه فروشنده انواع محصولات فولادی با وجود اعلام برنامه عرضه بیش از 26.5 هزار تنی، عرضه خود را در مقابل تقاضای موجود در بازار بالا برد و توانست به بیش از 93 درصد از کل نیاز خریداران حاضر در تالار پاسخ دهد. 

آهن اسفنجی روی میز فروش

همچنین طی هفته قبل محصولاتی همچون سیمان و سنگ آهن عرضه نشد و در مقابل آهن اسنفجی در حالی روی میز فروش رفت که در هفته پیش از آن عرضه نشده بود.
 
بررسی روند عرضه و تقاضا در تالار محصولات صنعتی و معدنی طی هفته گذشته حاکی از آن است که میزان تقاضا در خصوص همه محصولات به ویژه انواع مس، فولاد، آهن اسفنجی و آلومینیوم بر عرضه پیشی گرفته بود. بطوریکه در مقابل حجم محصولات عرضه شده در این گروه چند برابر تقاضا وجود داشت.

عرضه و تقاضای گندم در تعادل 


در تالار محصولات کشاورزی نیز بیش از 39 هزار و 520 تن محصول در قالب معاملات نقدی به ارزشی بیش از 562 میلیارد و 833 میلیون ریال مورد دادوستد قرار گرفت که با کاهش حجم معاملات مربوط به محصول گندم به ترتیب شاهد کاهش 67 و 59 درصدی در حجم و ارزش معاملات مواجه شد. گرچه در خصوص این محصول استراتژیک میزان عرضه و تقاضا در تعادل نسبی قرار داشت. بطوریکه حتی حجم عرضه اندکی بر میزان تقاضای خریداران گندم فزونی داشت. معامات هفته گذشته در حالی پایان یافت که ترازوی عرضه و تقاضای سایر محصولات بازار محصولات کشاورزی نیز با هم در تعادل بود.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :