شبکه اقتصادی آفتاب - صندوق طلا یکساله شد
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ 9/15/2019 9:57:44 AM
Sunday, September 15, 2019

آفتاب مارکتس

صندوق طلا یکساله شد

با نزدیک شدن به اولین سالگرد صندوق طلا بررسی مختصری خواهیم داشت بر آنچه که براین صندوق گذشته و آنچه که در اهداف پیش روی صندوق قرار دارد

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸:۰۱


 

 

صندوقی که با ۱۶ میلیارد ارزش روز دارایی شروع به کار نمود و هم اکنون با ارزشی بیش از 50 میلیارد تومان و با در اختیار داشتن 22500 سکه بزرگترین و موفق ترین صندوق کالایی کشور است .

 ه عث شده امروزه ،د نموده است ستصندوقی که هدف خود را تبدیل شدن به نسخه محلی Gold SPDR بنا نهاده است و با هدف انتقال بخش قابل توجهی از معاملات غیرشفاف و کاغذی خارج از بورس به داخل بازار بورس  پا عرصه وجود گذاشته است.  به گونهای که سهم مناسبی از بازار دلال ها و صرافی ها را گرفته و خواستار برچیده شدن پیشروی صف های صرافی ها و حراجی های بانک کارگشایی شده است. طلای لوتوس اینگونه در یک بازار شفاف، شناور و روان و باهزینه کارمزد بسیار کم، بازار طلا را در دسترس  کلیه سرمایه گذاران خرد و نهادی قرارداده و حافظ منافع ثروت مشتریان خود است و آنها را بی نیاز از نگهداری سکه و عواقب داشتن سکه فیزیکی و یا مالیات احتمالی ناشی از نوسانات سکه کرده است.

صندوق طلای لوتوس تنها با چند کلیک، امکان دسترسی راحت و بسیار ارزان به بازار طلا را در اختیار سرمایه گذاران خود قرار داده است.  مدیریت متمرکز، دقیق و فعال صندوق  باعث میشود کلیه سهامداران آن از منافع معاملهگران و مدیریت فعال آن بهره مند شوند.

 از آنجا که سیاستهای منفعلانه دولت وعدم وجود رویکرد منسجم آن، چاره ای برای اقتصاد، جز تضعیف پول ملی نگذاشته بود، لذا تامین سرمایه لوتوس پارسیان جهت حفظ منافع مشتریان خود در بهترین زمان ممکن، اقدام به تأسیس اولین صندوق طلای کشور نمود تا مشتریان به جای هجوم به  بازار فیزیکی و نقدی طلا و ارز بتوانند مستقیما و به راحتی در این ابزار جدید، سرمایهگذاری نموده و خود را نسبت به کاهش ارزش ریال مصنون نمایند.

در این راستا 5 رکن اساسی که در موفقیت این صندوق نقش به سزایی داشته است را بررسی نموده  و در ادامه به شرح مختصر هر یک از ارکان می پردازیم

۱ بازاریابی:

رکن اول موفقیت یک محصول مالی، شناسایی بازیگران و فروش آن محصول به آن ها است. برخلاف الگوی کلاسیک و رایج در بازارهای مالی ایران که هر نهاد مالی با استفاده از ارتباطات سهامداری و مجموعه ای، سعی در متقاعد کردن همگروه های خود به خرید ابزار یا سهام شرکت می کند و محصول خود را به این طریق به فروش رساند، صندوق طلا از همان ابتدا رویکرد جداگانه ای در پیش گرفت.

هدف آن بود که محصول به بازار توده و سرمایهگذاران خرد معرفی شود و هر نهاد حقیقی و حقوقی بدون در نظر گرفتن نهاد مالی و یا رابطهی سهامداری در این صندوق مشارکت نماید. این روش و هدفگذاری هزینهبر و بسیار زمانبر است. بازار  توده ابزار را نمی شناسند، اعتماد نمیکند و به ابزار جدید بدون سابقه عملکرد، بد بین اند.اما این مجموعه، این ریسک را پذیرفت و به تک تک مشتریان خود در چندین نوبت از طریق پورتال و پیام کوتاه اطلاع رسانی شد. به کلیه شعب بانک پارسیان ابزار آموزش داده شد. از طریق شبکههای اجتماعی ، ارتباط مستقیم با مشتریان برقرارکرد به گونه ای که گروه و کانال صندوق طلا به محلی برای پاسخگویی به کلیه ابهامات مشتری تبدیل شد، از نرخ کارمزد و عملکرد صندوق تا تحلیل ،خبر و مبادله اطلاعات.

ناگفته پیداست که این روش در جذب مشتری، در ابتدا بسیار روش طاقتفرسایی است. ارتباط گیری با مشتریانی که اطلاع بسیار کمی از بورس داشته و یا از عملکرد صندوق طلا سردرگم میشوند کار بسیار زمانبری بود. اما تجربه نشان داد که با بهبود عملکرد صندوق، کم  کم میزان اعتبار این محصول در نزد مشتریان مقبول واقع شده و به مرور میزان تبلیغات دهان به دهان  (Word by Mouth) افزایش یافت .

 پس از دوران سخت دیر باوری  مشتریان، اثری شبکه ای (Network Effect ) را در خود تقویت کرد  و مشتریان جدید به راحتی می توانستند از صندوق استفاده کنند. هرچند این روش زمانبر بود اما نتیجه آن حیرت انگیز بود. بخش قابل توجهی از معاملات سکه و طلا به صندوق انتقال یافت و چندی بعد صف های طویل مقابل صرافی ها و سهمیه بندی سکه، جای خود را به خرید واحدهای صندوق طلا دادند. صندوق طلا به راحتی در اختیار این مخاطبین قرار گرفت و حجم معاملات رشد چشمگیری پیدا کرد و نماد صندوق طلا در ذهن آنها شکل گرفت.

ارتباط مستقیم  و لحظه ای از طریق شبکه های اجتماعی در مورد عملکرد لحظه ای صندوق طلا، بازخورد فوق العاده ای داشت و  صندوق طلا را تبدیل به  یک برند محبوب در زمینه ابزار های مالی کرد

هزینه بازاریابی صندوق طلا بسیار محدود بود و این روش تنها به واسطه تبلیغات دهان به دهان اتفاق افتاد ونه تبلیغات محیطی و نه  تبلیغات دیجیتالی و ... انجام شد ،و تبلیغات صرفا  به چند پیام کوتاه  اس ام اس ای و  شبکههای اجتماعی محدود شد.  مهمترین نکته رشد حجم صندوق تنها بواسطه رشد معاملات خرد و توده وار مشتریان  بود و نه  به شکل کاریکاتور گونه وبا چند خریدار عمده همگروهی.

دامنه مخاطبان معاملات صندوق طلا  بسیار گسترده است، از نوسان گیران لحظهای تا سرمایه گذاران میان مدتی، به راحتی می توانند در معاملات صندوق مشارکت جدی داشته و معاملات پیوسته با اسپرد بسیار پایین را در حجم  بالا انجام دهند. همین امر موجب شد که در کمتر چند ماه شاخص شناوری صندوق در حد چشمگیری افزایش یابد.

برای مشتریان نهادی و حقوقی، جلسات عمومی و خصوصی قابل توجهی با کلیه نمایندگان آنها برگزار گردید. هرچند این افراد توان تحلیل بالاتری نسبت به مشتریان حقیقی و خرد داشتند و با عملکرد صندوق طلا نیز بطور کامل آشنایی داشتند اما میزان استقبال آنان چندان در خور توجه نبود. شاید عمده دلیل آن را بتوان در رفتار محافظه کارانه و عدم برخوداری از روحیه جسورانه  تصمیم گیرندگان ان مجموعه ها جستجو کرد.

با وجود اینکه آنان می توانستند از صندوق طلا بعنوان ابزاری بسیار مفید برای انتقال به جهت برون سپاری تحلیل و مدیریت طلا به یک نهاد دیگر بهره ببرند اما اصرار جدی بر انجام تمام مدیریت دارایی خود در درون و یا زیرمجموعههای خود داشتند. تصور آنان بر آن بود که عملکرد آنها به مراتب از بازدهی صندوق طلا بیشتر است و یا مدیریت دارایی در داخل مجموعه،  بازدهی بسیار بیشتری را نسبت به ابزارها،  به دست می آورد. این تفکر موجب شد که مشارکت در این ابزار توسط حقوقی ها صرفا در حد تمجید از عملکرد صندوق و نه سهیم شدن در بازدهی  صندوق طلا باشد. استدلال آنان اینگونه بود که اگر هدف کسب سود از محل افزایش بازدهی دلار و طلا باشد، در بازار سهام گزینههای اهرمی تری وجود دارد، حتی گزینههای بسیار مناسبتری در بازار آتی سکه نیز هست. نتیجه آنکه از یک طرف نوسانات بالا و عیر قابل کنترل بازار اتی سکه   و ایجاد محدودهای بسیار در سمت  خریدار بازار  و  از طرف دیگر تصمیمات عجولانه  ، شبانه و بدون پشتوانه علمی دولت تمامی فرضیات تحلیلگران را تحت تأثیر قرار داد و صندوق به مراتب بازدهی بیشتر و کم دردسری را برای سهامداران خود خلق نمود

در نتیجه برون سپاری بخشی از مدیریت دارایی و تنوع بخشی به سبد دارایی و اعتماد به  دیگر نهادهای متولی دارای سابقه عملکرد مناسب ، میبایست در دستور کار مجموعهها و نهادهای مالی قرار گیرد و جای خود را به رویکردهای خودخواهانه  انجام کلیه معاملات در داخل خود مجموعه دهد.

 

۲. مدیریت دارایی: 

 رکن دوم صندوق، تبیین استراتژی مناسب مدیریت دارایی های صندوق است. مهمترین هدف اولیه این ابزار تکرار موفقیتآمیز صندوق طلای (اس. پی. دی. آر.گلد)  در مقیاس کوچک در یک نسخه بومیسازی شده است. صندوقی که میتواند به راحتی کلیه هزینههای خود را سرشکن نموده و هزینههای معاملات را مستهلک  نماید به گونه ای که دست کم از بازدهی خود سکه(معادل شمش جهانی در صندوق اس. پی. دی. آر.گلد) پیروی نماید. 

جهت حصول این هدف طراحی یک اکوسیستم جریان اطلاعات و جریان تراکنش معاملات، الزامی بود. یک تیم پنج نفره متشکل از دو تریدر،  یک تحلیل گر ، یک مدیر ریسک  و یک مدیر معاملات جهت ایجاد معاملات روان ، شناوری بالا  و پیروی از بازدهی سکه تشکیل گردید. اکوسیستم جریان اطلاعات و تنظیم میزان سکه صندوق و سکه تعهدی در بازار مشتقه و پایش دائمی فرصتهای آربیتراژی و یا بهروزرسانی ارزشهای ذاتی دارایی موجود در صندوق توسط اکوسیستم، طراحی و تدوین گردید. اهرم صندوق طلا در روز ، چندین نوبت تعیین می گردید و متناسب با تصمیم ها و برآورد ها، به روز رسانی میشد. 

استفاده از معیارهای کمی سازی ریسک  مانند ارزش در معرض خطر و تخمین های تئوریک از دامنه نوسانات سکه ،  کمک بزرگی در جهت مدیریت منابع صندوق کرد. از در دسترس دائمی بودن عمق کلیه بازارهای مشتقه گرفته تا دیتای به روز و لحظهای از شرایط بازار  و پایش عملکرد و انتظارات بازیگران عمده طلا . این رویکرد به راحتی هشدارهای لازم را در جهت تغییرات روند در اختیار معامله گران و مدیران صندوق قرار دارد تا بتوانند استراتژیهای خود را بهروزرسانی کنند.  نتیجه آنکه  کارمزدهای معاملات و هزینه های بالاسری صندوق  به راحتی سرشکن شده و بازدهی صندوق طلا بالاتراز سکه  قرار گرفته است.

 

۳.  امکانات اجرایی ، نرم افزاری و سخت افزاری : 

امکانات اجرایی، نرم افزاری و سخت افزاری رکن سوم ابزار برای رسیدن به هدف نسخه محلی صندوق اس. پی. دی. آر. در ایران شد.  بزرگترین چالش پیش رو، ایجاد زیرساختهای فنی لازم به لحاظ نرم افزاری بود. اتصال ارزش روز دارایی صندوق به قیمتهای لحظهای بازار، چالش بزرگی است که همچنان گریبانگیر صندوق است.

 شرکای نرم افزاری درجهت ایجاد زیرساختهای نرمافزاری ،همکاریهای لازم را در حد نیاز نداشتند و طراحی و تولید نرم افزار صندوق طلا ماهها طول کشید. نسخه های  بهروزرسانی متنوعی در جهت رفع این اختلال طراحی و تدوین گردید و به مرور زمان و با بهبود نسخه های جدیدتر، بازارگردانی صندوق طلا بهبود چشمگیری پیدا کرد. با ایجاد دو نسخه داخلی  نرم افزار محاسبه ارزش روز دارایی، توسط خود شرکت تامین سرمایه، ان ای وی صندوق طلا  با دقت بالا و حساسیت به کوچکترین تغییر در بازار طلا به روز رسانی گردید. 

هم اکنون میتوان ادعا نمود که ارزش روز دارایی ها با تاخیر زمانی حداکثر چند دقیقه به بازار سکه متصل است و به راحتی بازتاب دهنده ارزش های لحظهای بازار طلا میباشد و نیز شاهد افزایش  روز افزون تعداد سرمایهگذاران جدید به صندوق هستیم.

 نوسان مناسب و نیزحجم بالای معاملات، با قابلیت به روز رسانی لحظه ای باعث گردید که توجه نوسان گیران نیز به این ابزار جلب شود. وجود یک بازارگردان قوی به همراه زیرساختهای نرمافزاری مناسب، این اطمینان را ایجاد نمود که میتوان به راحتی از تلاطمهای بازار سکه در صندوق طلا استفاده کرد و بستری مناسب برای حضور این افراد در صندوق شکل گرفت. درصد مناسبی از معاملات کاغذی خارج بورس به صندوق انتقال پیدا کرد وحضور آنها به پیوستگی و شناوری بالای صندوق کمک شایانی نمود به گونه ای که اسپرد صندوق  در حد چند ریال  کاهش یافت .

با بهبود حجم معاملات  به هدف اصلی مدیریت که همانا تبدیل شدن صندوق طلا  به مرکز ثقل ارزشگذاری ، قیمتگذاری و مرکز اصلی معاملات سکه طلای کشور نزدیک خواهیم شد.

 

 

۴ دسترسی به دارایی.

رکن چهارم و چالش بعدی صندوق دسترسی به سکه در حجم بالا و با قیمت مناسب بود. از زمان تاسیس صندوق ، بارها و بارها به مدیران این مجموعه در این زمینه هشدار داده شد. جلسات بسیاری با چندین تامین کننده سکه برگزار گردید. قیمتهای غیر منطقی، حجم کم سکه  فیزیکی موجود در بازارو اثرات خریدهای صندوق در بازار سکه، (امکان ایجاد تلاطم در بازار فیزیکی سکه )همه از موانعی بود که کار را بر اجرایی شدن صندوق سخت میکرد.  حجم بسیار محدود سکه خزانه شده در بانک رفاه تنها ابزاری نماد گونه از گواهی سکه را به مشتریان نمایش میداد. 

چاره ای جز خرید نقدی سکه و خزانه کردن سکه توسط شرکت تامین سرمایه برای صندوق وجود نداشت. 

به منطور ایجاد فضای رقابتی بین تامین کنندگان ،قراردادی متنوعی با انها منعقد گردید ، جهت جلوگیری از نوسان قیمت در بازار نقدی سکه ،خریدهای صندوق به صورت مویرگی و در حجم کم انجام پدیرفت .از مجموعه فرایندهای به کار گرفته شده جهت خرید سکه به قیمت مناسب می توان به خرید از معاملهگران عمده بازار سکه در قالب خرید کاغذی قابل تبدیل به نقد، مخفی نگه داشتن خریدار نهایی و در نهایت خرید از بازارهای مشتقه اشاره نمود . 

هم اکنون این ادعا را میتوان نمود که در زمینه خرید سکه به قیمت مناسب، زنجیره کاملی از تامین را در اختیار داریم و سابقه عملکرد صندوق طلا بهترین شاهد بر این ادعاست. 

 

۵ بازارگردانی.:

رکن پنجم،  بازارگردانی در حجم بالا، اسپرد و کارمزد بسیار کم عامل اصلی جلب اعتماد مشتریان است.

هنگامیکه یک مشتری حقیقی یا حقوقی می تواند بدون رنج کشی و تلاطم  قیمت  در کمتر از چند دقیقه ، حجمی معادل  ۲۰% از سرمایه صندوق را خرید و فروش نمایند، بازارگردان، گام بزرگی در جهت جلب اعتماد مشتری برداشته است .

 صندوق طلا در  روهای پرنوسان  بازار ، زمانیکه نوسانات بالای ۵ الی ۶ درصد در روز را  تجربه میکند ، فاصله  اردر خرید و فروش بازارگردان کمتر  از یک دهم درصد بود ، همچنین نوسانات روزانه  قیمت، بدون گپ  و پرش قیمتی    و به صورت پیوسته رخ می دهد.

 بازارگردان بدون در نظر گرفتن تعهدات حداقلی اشاره شده در امیدنامه و اساسنامه صندوق، دستور خرید و فروش نامحدود واحدهای صندوق طلا را در بازه یک دهم درصد از ارزش روز دارایی داشته و به تمامی مشتریان عمده خود قرارداد تعهد بازخرید، ارائه نموده است.  این مزیت باعث شده که درهر  معامله یک سمت ، بازارگردان باشد .چیزی که حتی در بسیاری از شرکتهای با سرمایه بالا در بورس ایران یک آرزو است.

 استاندارد هر معامله باید با بازارگردان باشد. کارمزد بسیار پایین  معاملات و مدیریت صندوق بستر مناسبی را برای حضور قابل توجه مشتریان نوسانگیر ایجاد نموده است  و باعث شده امروز ،نماد طلا، نمادی با شناوری  و حجم بالای گردش نقدینگی  در بازار سرمایه به چشم بیاید.  چیزی که به هدف نهایی ما در جهت رسیدن به یک نسخه محلی شده  از صندوق اس. به پی. دی. آر.  کمک شایانی نموده است

مطالعه نحوه بازار گردانی صندوق طلایگلد اسپایدر راهنمای مناسبی برای این مجموعه در جهت ایجاد شناوری بالای صندوق طلابوده است.

 

به قلم احمد امینی خواه

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات :