شبکه اقتصادی آفتاب - بازار ارز مجازی | صرافی ها دلال ارز مجازی!
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ 12/7/2019 8:00:53 AM
Saturday, December 7, 2019

آفتاب مارکتس

بازار ارز مجازی | صرافی ها دلال ارز مجازی!

صرافی ها برای خرید یک بیت کوین ۵۰۰ دلار هزینه معامله دریافت می‌کنند

زمان انتشار: یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲:۰۳


از آنجایی که کارگزاری های بیت کوین معمولا در خارج از ایران هستند و خرید ارز مجازی معمولا توسط صرافی ها انجام می‌شود و همین مساله قیمت تمام شده سرمایه گذاری در این بازار غیر رسمی را برای ایرانی ها بالا برده است. به طوری که صرافی ها معمولا برای خرید یک بیت کوین به ارزش حدود 7500 دلار 500 دلار هزینه معامله دریافت می کنند.

بیت کوین، ســلطان ارزهای مجازی دنیا این روزها حال خوشی ندارد. این ارز دیجیتالی مدتی بود که قدرت گرفته بود و هر روز ارزش آن نســبت بــه دلار افزایش پیدا میکرد اما اکنون به نظر میرسد دوران سلطنت آن به پایان رسیده است.

بررسی ها نشان میدهد ارزش بیت کوین در اوایل فروردین بیش از 6درصد سقوط داشته است. به این ترتیب بیتکوین به ارزشی کمتر از 7هزار و 500دلار رسیده است. به این ترتیب از ابتدای سال 2018 تاکنون این ارز دیجیتالی سقوطی 48درصدی را تجربه کردهاست.

این سقوط اما درشرایطی رخ داده که سرمایه گذران ارز مجازی در ایران به مراتب شرایط سخت تری را دارند. جدای از ممنوعیت خرید و فروش از سوی بانک مرکزی ، نه از دستگاه های ATM بیت کوین در ایران خبری هست و نه از صرافی هایی که حاضرند به ازای ارز مجازی شما، دلار یا یورو پرداخت کنند. 

اما این همه مشکلات نیست و خریداران ایرانی مجبورند چیزی معادل 7 تا 8 درصد ارزش بیت کوین را به واسطه ها و دلالان که این روزها در قالب صرافی ها فعالیت می کنند، پرداخت کنند. آنگونه که میثم رادپور به پول نیوز می گوید: از آنجایی که کارگزاری های بیت کوین معمولا در خارج از ایران هستند و خرید ارز مجازی معمولا توسط صرافی ها انجام می‌شود، هزینه معامله برای ایرانی ها بسیار گران تمام می شود. آنگونه که او توضیح می دهد: هزینه معامله یک بیت کوین به ارزش 7 هزار و 500 دلار از طریق صرافی ها بعضا تا 500 دلار هم می رسد که می توان گفت رقم بالایی است.

رادپور همچنین با اشاره به نوسان بالای قیمت خرید و فروش ارز مجازی ، گفت: بیت کوین بازار پر نوسان و ریسکی است و هزینه بالایی را به معامله گران تحمیل می کند. ضمن اینکه این امکان وجود دارد در چند ساعت بخش زیادی از ارزش خود را از دست دهد . بر همین اساس تنها برای افراد ریسک پذیر می تواند بازار مناسبی باشد .

آنگونه که این فعال بازار توضیح می‌دهد: خریداران ارز مجازی در ابتدای کار باید ریال خود را به حواله ارزی تبدیل کرده بعد اقدام به خرید بیت کوین کنند. بر همین اساس نیازمند مراجعه به صرافی های برای انجام این کار هستند. در این میان برخی از صرافی ها تنها نقش تبدیل ریال به ارز را بر عهده دارند و حواله ارزی را به حساب کارگزاری واریز می کنند و برخی دیگر خود به عنوان کارگزار عمل می کنند. بدین صورت که با استفاده از پول شما به حساب خود بیت کوین خریداری کرده و بعد آن را به خریدار می فروشند.

دیدگاه ها و نظرات :