شبکه اقتصادی آفتاب - در جریان معاملات هفته گذشته تالار نقره ای ارزش معاملات ۱۰ درصد رشد کرد
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ 9/17/2019 5:20:16 AM
Tuesday, September 17, 2019

اختصاصی آفتاب مارکتس

در جریان معاملات هفته گذشته تالار نقره ای ارزش معاملات ۱۰ درصد رشد کرد

طی معاملات هفته گذشته در بورس کالای ایران بیش از ۵۸۵ هزار و ۴۳۰ تن محصول به ارزشی در حدود ۱۵ هزار و ۳۱۵ میلیارد و ۸۲۱ میلیون ریال دادو ستد شد که نسبت به هفته پیش از آن با افزایش ۱۰ درصدی در ارزش معاملات همراه بوده است.

زمان انتشار: شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵:۳۹


فزونی تقاضای فلزات نسبت به عرضه

به گزارش پایگاه خبری آفتاب مارکتس، در جریان معاملات هفته گذشته، بازار فلزات به ترتیب با رشد 216.1 و 112.15 درصدی در حجم و ارزش معاملات همراه بود. بطوریکه بیش از 251 هزار تن محصول در تالار صنعتی و معدنی خرید و فروش شد و ارزشی معادل 7 هزار و 491 میلیارد و 50 میلیون ریال را به ثبت رساند.

در این تالار طی معاملات هفته قبل میزان تقاضا بر عرضه پیشی گرفت و خریداران برای خرید محصول با یکدیگر به رقابت پرداختند. بطوریکه برای محصولاتی همچون مس، سنگ آهن و نیز محصولات فولادی تقاضای بیشتری وجود داشت. افزون بر این با توجه به افزایش تقاضای خرید برای محصولات فولادی، تولیدکنندگان بیش از دو برابر حجم اعلام شده را در بازار عرضه کردند تا به تقاضای بیشتری از سوی خریداران پاسخ دهند که این امر موجب افزایش 235.55 و 225.83 درصدی حجم و ارزش معاملات برای این محصولات شد.

تعادل عرضه و تقاضا در تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی

در بازار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیز بیش از 210 هزار و 319 تن محصول معامله شد و ارزشی بیش از 6 هزار و 272 میلیارد و 158 میلیون ریال را رقم زد. در این بازار میزان عرضه و تقاضا به جز در برخی محصولات، در تعادل نسبی قرار داشت. بطوریکه تولیدکنندگان متناسب با میزان تقاضای خریداران محصول در بازار عرضه کردند.

این در حالی است که حجم تقاضای محصولاتی همچون وکیوم باتوم و پلیمری ها بر میزان عرضه چیره شد. در خصوص محصول قیر نیز حجم عرضه بر تقاضا پیشی گرفت؛ بطوریکه در حالی طی هفته قبل 39 هزار و 115 تن محصول در بازار عرضه شد که حدود 36 هزار تن تقاضا برای آن وجود داشت و مابقی محصول روی میز فروش باقی ماند.

عرضه گندم بر تقاضا فزونی گرفت

در بازار محصولات کشاورزی نیز 119 هزار و 671 تن محصول شامل مرغ و جوجه یک روزه، گندم، شکر، روغن خام و خرما خرید و فروش شد که این میزان نسبت به معاملات هفته پیش از آن با رشد 104.53 درصدی همراه بوده است. ارزش معاملات این تالار نیز به رقم 1389 میلیارد و 237 میلیون ریال بالغ شد که از رشد 132.75 درصدی نسبت به هفته پیش از آن حکایت دارد.

در این گروه، میزان عرضه و تقاضای خریداران با اختلاف کمی در تعادل بود؛ بطوریکه در مقابل 157 هزار و 61 تن محصول عرضه شده، 151 هزار و 891 تن تقاضا وجود داشت. هر چند حجم کل معاملات در تالار محصولات کشاورزی از میزان تقاضای موجود نیز کمتر بود؛ چراکه در خصوص محصول گندم بخشی از محصول عرضه شده در تالار محصولات کشاورزی بدون خریدار ماند.

در پایان این گزارش می افزاید، از کل معاملات هفته گذشته در تالار نقره ای، 335 هزار و 178 تن محصول در قالب معاملات نقدی و 250 هزار و 252 تن محصول در قالب معاملات سلف انجام شد که این ارقام از رشد 180 درصدی حجم معاملات سلف نسبت به هفته پیش از آن حکایت دارد

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :