شبکه اقتصادی آفتاب - رابطه میان تورم و نرخ بهره آمریکا با قیمت طلا
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 5:07:31 PM
Monday, November 18, 2019

آفتاب مارکتس

رابطه میان تورم و نرخ بهره آمریکا با قیمت طلا

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴:۰۴


 • تغییرات در نرخ بهره واقعی برای درک تحرکات قیمت طلا بسیار ضروری است. رابطه منفی بلندمدت میان نرخ بهره واقعی و قیمت طلا در شواهد تاریخی بسیاری به اثبات رسیده است. بزرگترین دوره های رونق طلا زمانی که بوده محیط اقتصادی برای نرخ بهره واقعی منفی مساعد بوده است.
 • در این میان رابطه بین نرخ بهره واقعی و قیمت طلا الزاما واضح و یا خطی نیست. در حال حاضر همبستگی میان طلا و نرخ بهره واقعی مثبت شده است.

 

 • رابطه میان تورم و نرخ بهره آمریکا با قیمت طلا

 • تغییرات در نرخ بهره واقعی برای درک تحرکات قیمت طلا بسیار ضروری است. رابطه منفی بلندمدت میان نرخ بهره واقعی و قیمت طلا در شواهد تاریخی بسیاری به اثبات رسیده است. بزرگترین دوره های رونق طلا زمانی که بوده محیط اقتصادی برای نرخ بهره واقعی منفی مساعد بوده است.
 • در این میان رابطه بین نرخ بهره واقعی و قیمت طلا الزاما واضح و یا خطی نیست. در حال حاضر همبستگی میان طلا و نرخ بهره واقعی مثبت شده است.
 •  

   

  نرخ بهره

  تعریف نرخ بهره از زبان فیشر اینگونه است که نرخ بهره درصد پاداش پرداختی بر روی پول، برحسب پول در تاریخ معین که معمولاً یکسال بعد از تاریخ معین است، می‌باشد. اما از تعاریف که بگذریم نرخ بهره یکی از عوامل تعیین کننده اقتصاد کلان میباشد.

  نرخ بهره آمریکا
  نرخ بهرهای که همه روزه به عنوان نرخ بهره آمریکا میشنویم همان نرخ بهره بین بانکی است. فدرال رزرو بانک ها و سایر موسسات مالی را وادار میکند که در پایان هر روز کاری مقدار مشخصی از پول را در اختیار داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان می توانند به صندوق های خود دسترسی پیدا کنند و در برابر مشکلات بانکی محافظت شوند. ذخایر بانکها تقریبا 10 درصد از سپرده های ساخته شده در آن بانک است. به عنوان مثال، اگر یک بانک دارای ذخایر 100،000،000 دلار باشد، حداقل وجه الزامی نگه داری شده در بانک حدود 10،000،000 دلار خواهد بود.

  فدرال رزرو چند روش مختلف برای تأثیرگذاری بر نرخ وجوه فدرال در دست دارد. به طور معمول، بانک فدرال با خرید یا فروش اوراق قرضه دولتی و سایر اوراق بهادار در عملیات بازار آزاد شرکت می کند. این باعث افزایش یا کاهش میزان پولی موجود در اقتصاد ایالات متحده می شود. این همچنین کمک می کند تا نرخ موثر وجوه فدرال مدیریت شود.

  فدرال رزرو می تواند نرخ تنزیل را افزایش یا کاهش دهد تا در میزان موجودی وجوه فدرال تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، اگر اقتصاد باید تحریک شود، ممکن است نرخ تنزیل را پایین بیاورد. اگر بانک ها می توانند پول بیشتری در دست داشته باشند، این باعث می شود که آنها نرخ های ارائه شده به مشتریان خود را پایین بیاورند.
   

 • نرخ بهره واقعی

  نرخ بهره در بازارها اسمی است و معمولا باید آنها با تورم مطابقت داد. تورم اختلاف نرخ بهره اسمی و واقعی را تعیین می کند. کسر نرخ تورم از نرخ بهره اسمی معادل نرخ بهره واقعی خواهد بود. سرمایه گذاران باید به یاد داشته باشند که نرخ بهره واقعی برای بازار طلا بسیار مهمتر از تغییر نرخ بهره اسمی توسط فدرال است.

  نرخ بهره واقعی و  قیمت طلا

  به طور کلی و در دید بلندمدت، نرخ بهره واقعی با قیمت طلا رابطه منفی دارد، یعنی افزایش نرخ بهره بر روی فلز زرد تاثیر منفی دارد. به عنوان مثال، در مقاله ای با عنوان "معضل طلایی"، کلود ارب و کمپبل هاروی، همبستگی بین نرخ بهره واقعی و قیمت طلا (از سال 1997 تا 2012) را منفی 0.82 (و -1 معنی یک همبستگی منفی کامل ) محاسبه نمودند. نرخ بهره بالاتر به معنای هزینه های فرصت بیشتر برای نگهداری دارایی های غیر بهرهای، مانند فلزات گرانبها است و آنها را نسبتا جذاب تر می کند. بنابراین نگهداری طلا در پرتفو هزینه بر خواهد بود (از نگهداری طلا بهرهای دریافت نمیکنیم) زمانی که نرخ بهره واقعی بالا باشد و برالعکس.

  با این حال، این رابطه، رابطه خطی نیست. قیمت طلا تنها در طول دوره هایی که نرخ بهره واقعی منفی است، افزایش می یابد. این به این دلیل است که نرخ بهره منفی، یعنی وضعیت زمانی که نرخ تورم بالاتر از نرخ بهره اسمی است (نرخی که در واقع پرداخت می شود)، طلبکاران یا قرض دهندگان در حال از دست دادن پول هستند، بنابراین آنها بیشتر مستعد به خرید طلا هستند. در واقع طلا حالت سنتی خود را حفظ میکند ( به طور سنتی به عنوان حفظ ارزش ثروت عمل میکند) و حداقل با افزایش تورم ارزش ثروت با خرید طلا حفظ میشود، در حالی که خرید اوراق قرضه به معنای از دست دادن پول و نرخ بهره منفی میباشد.

  شواهد تاریخی

  داده های تاریخی نشانگر رابطه منفی بین نرخ بهره واقعی و قیمت طلا میباشد. در نیمه دوم دهه 1970 هر دو نرخ بهره اسمی و نرخ تورم بالا بود. در این تاریخ نرخ تورم از بازدهی اسمی اوراق قرضه فراتر رفت و سرمایه گذاران به سمت نگهداری طلا روی آوردند. زمانی که نرخ بهره منفی بود قیمت طلا افزایش یافت و به بالاترین حد خود رسید. با این حال، به محض این که پولولکرر نرخ های بهره اسمی کوتاه مدت و نرخ بهره واقعی را به سمت مثبت افزایش داد، دوره رونق طلا به پایان رسید. روند نزولی در بازار طلا تا سال 2001 ادامه یافت، زمانی که بانک مرکزی فدرال، تلاش کرد تا یک حباب سهام را اصلاح کند، نرخ بهره اسمی را بسیار کاهش داد و نرخ بهره واقعی به صفر کاهش یافت. همانطور که در نمودار می بینیم، ادغام از اواسط سال 2006 بواسطه افزایش نرخ بهره واقعی صورت گرفت. با این حال، در اواخر سال 2007، فدرال رزرو دوباره نرخ اسمی را کاهش داد و سپس نرخ واقعی کاهش یافت و قیمت طلا به طور همزمان افزایش یافت.

  به طور خلاصه، تغییرات در نرخ بهره واقعی برای درک حرکات قیمت طلا بسیار ضروری است. رابطه منفی بلندمدت میان نرخ بهره واقعی و قیمت طلا در شواهد تاریخی بسیاری به اثبات رسیده است. بزرگترین دوره های رونق طلا زمانی که بوده محیط اقتصادی برای نرخ بهره واقعی منفی مساعد بوده است. اولین دوره متعلق به سال 1970 بود (زمانی که هر دو نرخ بهره اسمی و تورم بالا بودند و در اواخر سال 2000 زمانی که هر دو نرخ بهره اسمی و نرخ بهره پایین بودند. در سال 2015 قیمت طلا به دلیل انتظار بازار از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو کاهش ، ارزش دلار آمریکا نسبت به ارزهای اصلی افزایش و نرخ بهره واقعی ایالات متحده افزایش یافت.

   

 •  

  رابطه این دو متغییر الزاما واضح و یا خطی نیست

  با نگاهی بلندمدت به چارتها تاریخ بیانگر رابطه بین افزایش نرخ بهره و کاهش قیمت طلا است، اما بسیاری از زمانها نیز مشاهده شده که قیمت طلا قبل از افزایش نرخ بهره صعودی بوده است، لذا این موضوع بیانگر این است که رابطه بین نرخ بهره واقعی و قیمت طلا الزاما واضح و یا خطی نیست.

  در حال حاضر همبستگی میان طلا و نرخ بهره واقعی مثبت شده است. این موضوع در سال 2008 نیز اتفاق افتاده بود (نمودار زیر)

 •  

   

  چند سناریو میتوان برای این موضع در نظر داشت. اول اینکه احتمال این وجود دارد که نهایتا نرخ بهره واقعی تنزل یابد. دوم اینکه ممکن است قیمت طلا در نهایت تنزل یابد. سوم اینکه احتمال این وجود دارد که رابطه منفی میان نرخ بهره واقعی و قیمت طلا بی اعتبار شده است.
   

دیدگاه ها و نظرات :