شبکه اقتصادی آفتاب - تحلیل جامع انواع اوراق بازار آمریکا
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ 11/18/2019 10:04:17 AM
Monday, November 18, 2019

آفتاب مارکتس

تحلیل جامع انواع اوراق بازار آمریکا

اختصاصی

زمان انتشار: شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۶:۳۰


افراد فعال در بازارهای مالی همواره به دنبال یافتن بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی هستند. وجود رابطه معکوس بین سهام و اوراق قرضه  باعث شده است که سرمایه‌گذاران به دقت اخباری که باعث رشد یک بازار و به تبع نزول بازار دیگر می‌شود را دنبال کنند.  به طور مثال  نرخ بهره اعلامی از سوی امریکا تاثیر فراوانی بر میزان رابطه فوق دارد.

 در کشور امریکا اوراق قرضه با نام BOND شناخته می‌شوند. افرادی که در اوراق قرضه سرمایه‌گذاری می کنند در واقع مبلغی پول را به دولت یا بخش‌های دولتی قرض‌ می‌دهند و در ازای این عمل بهره‌ای را در طول مدت سرمایه‌گذاری دریافت می‌کنند. همچنین در زمان سررسید اوراق، افراد اصل پول خود را دریافت می کنند. انواع اوراق قرضه به شرح زیر است :اوراق قرضه دولتي امريكا ، اوراق قرضه شهرداری‌ها ، اوراق قرضه شركت‌ها ،اوراق قرضه با پشتوانه دارايی يا رهنی، اوراق قرضه موسسات فدرال و اوراق قرضه دولت هاي خارجي.

الف - اسناد قرضه خزانه‌داری امريكا :[1]  زمانیکه هزینه‌های دولت فدرال امریکا از مالیات‌های دریافتی بیشتر می‌شود ( به عبارت ساده خرج بیشتر از دخل می‌شود)، جبران این کسری توسط انتشار اوراق خزانه داری امریکا صورت می پذیرد. این اوراق خود به چهار دسته تقسیم می شود و تفاوت بین این چهار دسته در زمان سررسید و دوره پرداخت سود می‌باشد.

1-     Treasury Bills: این اوراق با سرسید کمتر از یکسال هستند و با کسر (پایین‌تر از ارزش اسمی) فروخته می‌شوند.

2-     Treasury Notes: این اوارق با سررسید بین یک تا 10 سال منتشر می‌شود. این اوراق ممکن است به کسر- صرف( بیشتر از ارزش اسمی) و یا همان ارزش اسمی به فروش می رسند. و پرداخت سود هم دوبار در سال و یا همان هر شش ماه است.

3-     Treasury Bonds: این اوراق با سرسید بیشتر از 10 سال منتشر می‌شوند. معمولا با سررسید 30 ساله منتشر می‌شوند. همچنین ممکن است به صرف - کسر و یا با ارزش اسمی به فروش برسند. دوره پرداخت سود هم دوبار در سال است.

4-     Treasury Inflation-Protected Securities (Tips): اوراق قرضه محافظت شده از تورم، در سررسیدهای 5-10 و 20 ساله منتشر می‌شوند. با پرداخت سود دوبار در سال که اصل مبلغ سرمایه‌گذاری با توجه به تورم اطلاح می‌گردد.

ب- اوراق قرضه شهرداری : [2] این اوراق به جهت ساخت و تعمیرات مدارس- عملیات عمرانی در شهرها- ساختن بیمارستان و ....منتشر می‌شود. و معاف  بودن از مالیات از مزایای این اوراق است.

ج- اوراق قرضه شركتها[3] : این اوراق توسط شرکت‌ها و به جهت تامین مالی- توسعه شرکت- خرید تجهیزات- تحقیق و.. منتشر مي شوند نرخ بهره این اوراق نسبت به اوراق قرضه دولتی بالاتر است.

 

 

[1] U.S. Treasury

[2] Municipal Securities

[3] Corporate Bond


د- اوراق قرضه با پشتوانه رهنی [4] : این اوراق توسط موسسات دولتی  یا موسسات مورد حمايت دولت منتشر می‌شوند. اين موسسات اين اوراق را به پشتوانه وام‌های رهني بخش مسكن كه ممكن است اين وام‌ها را خود داده باشند يا آنها را از ديگر بانك‌ها خريده باشند، منتشر می‌كنند . پس از فروش آنها به سرمايه‌گذاران وجوه حاصله را مجددا وارد چرخه پرداخت وام مسكن می‌كنند . در واقع با اين اقدام وجوه لازم جهت پرداخت به متقاضيان وام مسكن فراهم می‌گردد.

ه- اوراق قرضه با پشتوانه دارايي[5] : فرایند وجودی اين اوراق همانند MBS است با این تفاوت که به جای پشتوانه رهن (منظور وام هایی است که در ازای آنها دارایی در رهن قرار می‌گیرد) از دیگر بدهی‌ها از جمله وام خودرو- کارت‌های بدهی- وام‌های لیزینگی و ....استفاده می‌شود. از مزايای خريد اين اوراق بازگشت قسمتی اصل و فرع آن در پايان هر ماه می‌باشد در حاليكه در ساير اوراق قرضه اصل مبلغ فقط در سررسيد قابل دريافت است.

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید 30 ساله در تایم فریم هفتگی

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید 30 ساله در تایم فریم هفتگی

[4] Mortgage-Backed Securities

[5] Asset-Backed Securities

 

 

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید 10 ساله در تایم فریم هفتگی

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید 10 ساله در تایم فریم هفتگی

 

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید 5 ساله در تایم فریم هفتگی

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید 5 ساله در تایم فریم هفتگی

 

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید  2 ساله در تایم فریم هفتگی

نمودار بازدهی اوراق قرضه با سررسید 2 ساله در تایم فریم هفتگی

تغییرات قیمتی اوراق قرضه

دولت در شرایط خاص اقتصادی اقدام به خرید و یا فروش اوراق قرضه می نماید. که نتیجه آن افزایش و یا کاهش بازده اوراق می‌شود. اوراقه قرضه به دلایل زیر با افزایش نرخ بازدهی روبرو می‌شوند:

1-      فروش اوراق قرضه بعلت خريد سهام و دارايي هاي پر ريسك (ریسک پذیری)

2-     فروش اوراق قرضه بخاطر انتظارات تورمی

3-     پیش بینی افزايش نرخ بهره توسط بانك مركزي (سیاست انقباضی)

 برعکس خرید اوراق قرضه بعلت شرایط ریسک‌گریزی و پیش‌بینی کاهش نرخ بهره بانک ‌مرکزی یا همان سیاست انبساطی باعث افزایش نرخ بازدهی اوراق می‌شود.

منحنی بازدهی اوراق قرضه

این منحنی  نموداری است بازدهی اوراق را با توجه به سررسید های آن‌ها ترسیم می‌کند و نشان می‌دهد که نرخ بهره اوراق با سررسید کوتاه مدت نسبت به نرخ بهره اوراق با سررسید بلندمدت، کمتر است یا بیشتر. همچنین اوراق با سررسید 3 ماه- 2ساله- 5 ساله و 30 ساله براساس این نمودار با یکدیگر مقایسه می شوند. منحنی بازدهی به‌طور کلی دارای سه حالت رایج شامل منحنی نرمال، خطی و معکوس است.

منحنی نرمال: در بیشتر اوقات منحنی بازدهی دارای شیب مثبت و به عبارتی دیگر نرمال است. تولید مثبت است و به این معنی است که نرخ بهره کمتر با سرسید کوتاه تر ارتباط دارد. با افزایش زمان سررسید، نرخ بهره افزایش می یابد. به طور مثال اوراق قرضه ای با سرسید 2 ساله و نرخ بهره 3٪ ، و اوراق قرضه با سررسید پنج ساله و نرخ بهره 4٪ ونیز اوراق بهره 10ساله با نرخ بازده 5/5٪ را در نظر داشته باشید، این اوراق دارای منحنی نرمال هستند.

تصویر نشان دهنده نمودار نرمال است.

 

منحنی معکوس: زمانی رخ می‌دهد که تقاضای ضعیف برای اوراق قرضه با سررسید کوتاه مدت وجود داشته باشد، که ریسک آن را افزایش می‌دهد. تقاضای قوی برای اوراق قرضه بلند مدت این ریسک را کاهش می‌دهد.  منحنی بازده معکوس به این معنی است که نرخ بهره  اوراق با سررسید کوتاه‌مدت بالاتر از نرخ‌های اوراق با سررسید بلند مدت است. این وضعیت نشان دهنده شروع وضعیت اقتصادی بد در یک کشور باشد. 

تصویر زیر نشان دهنده منحنی معکوس است.

 

منحنی خطی: در شرایط نرمال تفاضل بازدهی اوراق بلندمدت و کوتاه‌مدت باید بین ۲ تا ۳ درصد باشد، اما کم شدن این تفاضل علامتی است به معنای روند خطی شدن منحنی بازدهی. این خطی شدن نشان دهنده تغییر جهت اقتصاد است. چرخش یک اقتصاد بد به سمت رشد و یا برعکس. منحنی خطی به طور معمول نشان‌دهنده  این موضوع است که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در مورد چشم‌انداز اقتصاد کلان نگران هستند. یکی از این نگرانی این است که فعالان در بازار ممکن است انتظار داشته باشند تورم کاهش یابد و یا فدرال رزرو نرخ  بهره را در کوتاه مدت افزایش دهد.

 

Yield Spread

اسپرد بازدهی، همان تفاوت بین بازدهی در اوراق مختلف بدهی و با سرسیدهای متفاوت است.. برای مثال، اوراق قرضه  با سررسید پنج ساله و نرخ بازده  5٪ و اوراق قرضه با سررسید 30 ساله  و نرخ بازده 6٪ را در نظر بگیرید. اسپرد بازدهی این اوراق یک درصد است. بنابراین با توجه به این ‌که اوراق قرضه 30 ساله در محدوده نرخ 6% در حال معامله است، پس نرخ یک درصد برای اوراق 5 ساله از نرخ 6% جذاب تر است.

با توجه به اینکه نرخ اوارق قرضه مرتب در حال تغییر است، این امر باعث می شود که گاهی اسپرد بین دو اوراق افزایش و گاهی کاهش داشته باشد. در حالتی که اسپرد زیاد می شود، یعنی یکی از اوراق دارای عملکرد بهتری است و هنگامی که این اسپرد کاهش پیدا می‌کند و به کمترین حد خود می‌رسد یعنی عملکرد یکی از اوراق بیش از حد ضعیف بوده است.

افزایش اسپرد باعث به‌وجود آمدن منحنی نرمال می‌شود و نشان از شرایط خوب اقتصادی است. برعکس هنگامی که اسپرد رو به کاهش می‌گذارد نشان دهنده ترس در سرمایه‌گذاران و نیز به‌وجود آمدن شرایط بد اقتصادی است.

نمودار زیر نشان دهنده اسپرد اوراق قرضه 2 و 10 ساله است. همانطور که مشاهده می کنید عدد این شاخص به کمترین مقدار خود از سال 2014 تا کنون رسیده است که این خود نشان از اوضاع بد اقتصادی دارد. در این حالت می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران در این اوضاع نابسمان تمایل چندانی به خرید اوراق با سررسید طولانی ندارند و به همین دلیل این اوراق دچار بازدهی ضعیفی شده که در نهایت باعث کاهش اسپرد اوراق 10 و 2 ساله شده است.

 

 

بیشتر بخوانید:

تحلیل بازار نفت

شاخص دلار در محدوده مقاومتی

احتمال کاهش قیمت نفت برنت به دلایل تکنیکی

 

دیدگاه ها و نظرات :