شبکه اقتصادی آفتاب - پیش بینی بانک جهانی از قیمت فلزات و مواد معدنی
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ 9/16/2019 5:10:51 AM
Monday, September 16, 2019

آفتاب مارکتس

پیش بینی بانک جهانی از قیمت فلزات و مواد معدنی

زمان انتشار: شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۳:۵۰


شاخص قیمت فلزات و مواد معدنی در فصل اول سال 2018 معادل 4 درصد رشد را تجربه نمود که در ادامه رشد 24 درصدی قیمت‌ها در سال 2017 بوده است. علت این رشد تقاضای قوی جهانی و عوامل تاثیرگذار در عرضه بوده است. پس از اوج قیمت در ماه فوریه، در ماه مارس به دلیل افزایش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، افزایش موجودی ذخایر و تقاضای ضعیف چین قیمت‌ها کاهش یافت.

قیمت آلومینیوم پس از اعمال تحریم آمریکا بر دومین شرکت بزرگ تولیدکننده آلومینیوم جهان یعنی روسال رشد خوبی را تجربه نمود، اما به دلیل تاخیر در اعمال تحریم‌ها مجددا فروکش نمود.

قیمت نیکل نیز از ترس اینکه احتمال این وجود دارد که تحریم‌ها روی شرکت نوریلسک (تامین کننده 9 درصد از عرضه جهانی نیکل) افزایش یافت.

شرکت روسال تامین کننده 6 درصد از آلومینیوم جهان بوده که بیشتر این تولیدات صادر می‌شود. بیش از دو سوم آلومینای مورد نیاز خود را خارج از روسیه بازیافت می‌کند و دارای کارخانه تولید آلومینا در ایرلند می‌باشد. تغییر ساختار مالکیت دارایی‌های این شرکت می‌تواند باعث ادامه تولید و صادرات و در نتیجه واردات مواد اولیه این شرکت شود.

با نگاهی به روند آتی انتظار می‌رود که چین همچنان بازیگر اصلی بازار فلزات باشد و همچنان بیش از 50 درصد از مصرف جهان را تسخیر نماید. انتظار می‌رود این کشور بخش معدن خود را اصلاح کند و پیش بینی می شود که رشد اقتصادی به تقاضای فلزات در یک اقتصاد مبتنی بر مصرف کمک کند.

 

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن متاثر از افزایش تولیدات فولاد در چین معادل 13 درصد رشد را تجربه نمود. تولیدکننده های اصلی سنگ آهن همچنان به مدیریت تعادل در عرضه بازار ادامه دادند و از طرفی نابسامانی های آب و هوا در برزیل نیز وجود داشت. قیمت‌ها در ماه مارس به شدت کاهش یافت که به دلیل ترس از جنگ تجاری و کاهش مصرف چین بود.

روی

قیمت روی 6 درصد رشد افزایش یافت تا قیمت‌ها دوبرابر قیمت ژانویه 2016 شود. این رشد در قیمت ناشی از رشد تقاضای فولاد گالوانیزه بوده است. از عواملی که باعث شد ذخایر موجودی‌ها تا سطح بحرانی پایین برود، تعطیلی معادن اسرالیا و ایرلند به دلیل مشکلات تولیدی و همچنین کاهش داوطلبانه برخی معادن استرالیا و ایالات متحده بوده است.

همچنین به دلیل سختتر شدن تنظیمات قانونی محیط زیستی سال 2017 در چین میزان تولیدات محدود شد، اما افزایش تولیدات در فصل اول امسال بیانگر این بود که واحدهای ذوب سازی خودشان را با قوانین جدید محیط زیستی مطابقت داده‌اند. ظرفیت های جدید تولیدی، تا اواسط سال جاری، از جمله Dugald River در استرالیا و Gamsburg در آمریکای جنوبی افزایش خواهد یافت.

آلومینیوم

قیمت آلومینیوم در فصل اول 2018 به دلیل تلاش چین برای کاهش ظرفیت واحدهای ذوب سازی در طول زمستان و تقاضای قوی افزایش یافت. قیمت آلومینیوم نیز همانند سایر فلزات در طول ماه مارس کاهش یافت که در نتیجه افزایش بیش از انتظار تولیدات چین در طول زمستان علی رغم اعمال تعرفه 10 درصدی روی واردات آلومینیوم توسط آمریکا بود. بعضی از کشورها همانند کانادا که یک سوم واردات به آمریکا را بر عهده دارد شامل تعرفه واردات نشدند. قیمت‌های در ماه آپریل پس از اعمال تحریم‌ها بر شرکت روسال افزایش یافت.

مس

قیمت مس نیز در فصل اول 2 درصد رشد داشت، ولی در ماه مارس کاهش ارزش را تجربه نمود. این کاهش قیمت در ماه مارس به دلیل فصل تضعیف تقاضا به طور سنتی و نگرانی پیرامون رشد بخش املاک چین بوده است. امسال انتظار افزایش تولید وجود دارد چرا که ظرفیت‌های جدید در راه است. قراردادهای جدید در مناطق پرو و چیلی احتمال این را دارند که حجم تولیدات کل را تحت تاثیر قرار دهند.

سرب

قیمت سرب نیز در فصل اول 1 درصد رشد داشت که به دلیل کاهش ذخایر، رشد تقاضا و کاهش تولید پس از بسته شدن معادن روی به علت نقصان در تولید (سرب اغلب یک محصول جانبی در معدن روی است) بوده است. میزان رشد تولیدات امسال میزان افزایش تقاضای باتری را پوشش خواهد داد. در بلند مدت به دلیل محدودیت‌های محیط زیستی تولیدات این صنعت با خطر رو به روست در حالی که از طرف تقاضا با حمایت قوی از سوی تقاضای باتری مواجه است.

پیش بینی بانک جهانی از قیمت فلزات

پیش بینی می‌شود قیمت فلزات در سال 2018 معادل 9 درصد رشد یابد. قیمت سنگ آهن به دلیل مازاد عرضه 11 درصد افت خواهد داشت.

 

دیدگاه ها و نظرات :