شبکه اقتصادی آفتاب - تحلیل بازار نفت
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ 9/22/2019 9:40:51 AM
Sunday, September 22, 2019

اختصاصی تیم تحلیل آفتاب مارکتس

تحلیل بازار نفت

پس از رشد ۲۴ درصدی قیمت نفت در سال ۲۰۱۷، قیمت طلای سیاه در فصل اول سال ۲۰۱۸ معادل ۱۰ درصد افزایش یافته است. علت این رشد....

زمان انتشار: دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱:۱۷


پس از رشد 24 درصدی قیمت نفت در سال 2017، قیمت طلای سیاه در فصل اول سال 2018 معادل 10 درصد افزایش یافته است. علت این رشد، افزایش بیشتر از انتظار تنش‌های ژئوپلتیکی در کشورهای اپک و غیر اپکی می‌باشد. احتمال تحریم مجدد آمریکا علیه ایران، مسائل نظامی میان آمریکا و سوریه و همچنین تنش‌های میان عربستان صعودی و ایران از مهمترین تنش‌های ژئوپلتیکی منطقه به شمار می‌آیند.

· میزان موجودی ذخایر نفت در حال حاضر به 30 میلیون بشکه بالای میانگین 5 ساله خود رسیده است یعنی مقدار ذخیره‌ای که کشورهای اپک در توافق فریز کردن تولیدات نفت خود در نظر داشتند.

در کوتاه مدت:

·تولیدات نفت شیل آمریکا علی رغم رشد هزینه کارمزد و تجهیزات افزایش یافته است. همزمان با رشد قیمت نفت در کوتاه مدت -علی رغم رشد ساخت چاه‌های نفتی جدید در آمریکا- افزایش تولید برای این شرکت سودساز خواهد بود.

·در صورت تحریم ایران، معادل یک میلیون بشکه در روز از میزان تولیدات نفت کاهش یافته و از طرفی جنگ تجاری نیز تقاضای سوخت بالخصوص نفت خام را بالا خواهد برد.

مصرف کل نفت خام

·مصرف جهانی نفت در سال 2017 معادل 1.6 درصد رشد داشت. جالب اینجاست که رشد فصل اول امسال نیز معادل 1.6 درصد می‌باشد. رشد مصرف کشورهای غیر OECD ناشی از افزایش سرما (در فصل اول امسال 1.8 درصد رشد) و رشد مصرف چین علی رغم قوانین محیط زیستی برای کاهش تولیدات بوده است.

·پیش بینی می‌شود رشد مصرف سال 2018 به 1.5 کاهش یابد. سازمان IEA پیش بینی می‌کند که مصرف کشورهای OECD به دلیل سیاست‌های محیط زیستی کاهش یابد. کشورهای غیر OECD نیز به دلیل سیاست‌های هوای پاک شهرهای کلان مصرف خود را کاهش خواهند داد. علاوه بر این مهم اینجاست که برخی از کشورها در حال کاهش سوبسیدهای خود برای بخش انرژی هستند که عاملی برای کاهش مصرف خواهد بود.

تولید کل نفت خام

·تولید جهانی نفت خام در سال 2017 تقریبا بدون رشد نسبت به 2016 و کمی پایین‌تر از میانگین تولید در سال های 1010 تا 2015 بود. کاهش تولید اپک توسط افزایش تولید کشورهای غیر OECD پوشش داده شد.

برای سال 2018 انتظار می‌رود تولیدات کشورهای غیر  ۱.۸OECD  میلیون بشکه در روز افزایش یابد که بیشتر این افزایش ناشی از افزایش تولید آمریکا خواهد بود.

پیش بینی قیمت و ریسک های آتی بازار نفت

. بانک جهانی تخمین می‌زند که میانگین قیمت نفت برای سال 2018 و 2019 معادل 65 دلار به ازای هر بشکه باشد. از علل این تخمین کاهش سطح تولیدات اپک در راستای حمایت از قیمت و افزایش تولیدات شیل و کاهش مصرف جهانی در راستای فشار بر روی قیمت برشمرده می‌شود.

از ریسک‌های برشمرده برای شکست این قیمت تحلیلی موارد زیر هستند: اول اینکه احتمال این وجود دارد که این میزان افزایش تولید شیل با موانع حمل و نقل مواجه شود و در بحث تحویل با مشکل مواجه شود. دوم اینکه مسائل ژئوپلیتیکی بسیاری میزان صادرات کشورهای عراق، لیبی، نیجریه و ونزوئلا را تهدید می‌کند. سوم اینکه احتمال این وجود دارد که آمریکا در روز 12 می تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نکند و تولیدات ایران کاهش نیابد. در آخر اینکه کاهش سطح تولیدات اپک بیشتر از مقدار توافق شده و یا تمدید و اضافه شدن مدت این توافق می‌تواند فشار بیشتری بر سمت عرضه بازار نفت جهانی وارد سازد.

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات :