شبکه اقتصادی آفتاب - بررسی تصمیم دولت مبنی بر تغییر ارز مبنا | از دلار به یورو و تبعات آن
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 9:39:45 AM
Sunday, October 20, 2019

آفتاب مارکتز

بررسی تصمیم دولت مبنی بر تغییر ارز مبنا | از دلار به یورو و تبعات آن

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴:۰۷


ایران، ونزوئلای بعدی  ؟!

دولت ایران به تازگی تصمیم خود مبنی بر تغییر ارز مبنا از دلار به یورو را اعلام نموده است. اما پیامدهای این اقدام چیست؟ تغییر ارز مبنا چه تغییری در اقتصاد کلان ایران ایجاد خواهد کرد؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که تغییر ارز مبنا از دلار به یورو نه به منابع آمریکا اضافه می‌کند و نه منابع ایران! خیلی سادست! تصور کنید که منابع ارزی اندازه قد یک انسان است. این انسان یک متر و هفتاد سانتی متر قد دارد، حال اگر معیار سنجش را از سانتی متر به اینچ تبدیل کنیم آیا به قد فرد افزوده می‌شود؟!

تغییر ارز مبنا از دلار به یورو باعث محدود شدن تورم نخواهد شد. در حال حاضر پیش بینی‌های تورم بسیار بالا برای وضعیت کنونی ایران وجود دارد و روزنامه فورب پیش بینی می‌کند تورم ایران به 60 درصد و نرخ بیکاری به 24.4 درصد برسد.

مزایای مبادله با دلار

منبع اصلی ارزی ایران از فروش نفت حاصل می‌شود. بیشتر کشورهای بزرگی که دارای ذخایر نفت هستند تمام تلاش خود را می‌کنند تا درآمد حاصل از فروش نفت به دلار دریافت نمایند. اما چرا؟ جواب این سوال بسیار راحت است:

دلار نوسانات قیمت نفت را تعدیل می‌بخشد.

ارزش دلار و قیمت نفت دارای همبستگی بالا (حدود 80 تا 90 درصد) هستند. زمانی که ارزش دلار بالا می‌رود، هزینه هر بشکه نفت روندی نزولی به خود می‌گیرد. این بدین معنی است که هنگامی که درآمد حاصل از فروش نفت کاهش می‌یابد، دلار حاصل از فروش نفت توانایی خرید بالاتری نسبت به قبل پیدا می‌کند.

وقتی ارزش دلار پایین می‌آید، قیمت نفت تمایل به رشد پیدا می‌کند. البته گرچه میزان دلار بابت فروش نفت افزایش پیدا می‌کند اما کشورهای خریدار به همان میزان قبلی تقاضا نخواهند کرد.  در حقیقت هر دو طرف موضوع همدیگر را پوشش می‌دهند.

مبادلات با یورو بر نوسانات سیکل‌های بازار نفت دامن می‌زند

وقتی یورو مبنای مبادلات باشد، نه تنها تاثیر افول‌ها و صعودهای سیکل‌های نفت تعدیل نمی‌شود بلکه آنرا تشدید می‌کند. زمانی که قیمت نفت بالا می‌رود، ارزش یورو نیز افزایش می‌باید و این موضوع باعث تشدید رونق اقتصادی می‌شود. اما حالت عکس نیز صادق است و کاهش قیمت نفت کاهش ارزش یورو را به همراه خواهد داشت. در نتیجه رکود اقتصادی تشدید خواهد شد و اقتصاد ایران نیز از این موضوع مستثنی نخواهد بود.

دیدگاه ها و نظرات :