شبکه اقتصادی آفتاب - بنچ مارک نفتی شانگهای آغاز شد
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ 9/22/2019 9:10:46 AM
Sunday, September 22, 2019

آفتاب مارکتز

بنچ مارک نفتی شانگهای آغاز شد

نفت شانگهای ! رویای چین به حقیقت پیوست

زمان انتشار: سه شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵:۰۰


بنچ مارک نفتی چین چیست ؟

به گزارش آفتاب مارکتز - برای سال های بسیار طولانی در بازار نفت معیار و مرجع قیمت گذاری در سطح جهانی ، نفت برنت و نفت وست تگزاس بوده و هست

برنت یک سبد نفتی شامل نفت خام برداشت ‌شده از چهار چاه نفت بریتانیایی و نروژی در دریای  شمال می‌شود و نفت وست تگزاس آمریکا نیز به سبد نفتی برداشت شده از چاه های نفتی غرب ایالت تگزاس در آمریکا میگویند .

میتوان به جرات گفت مرجع و معیار قیمت گذاری نفت خام در تمام جهان برنت و وست تگزاس است .

سازمان اوپک نیز از مراجع قیمت گذاری است اما در مقاطع مختلف زمانی به علت اختلاف اعضای آن قدرت و نفوذ جهانی اوپک رو به کاهش است .

در آخرین آمارهای منتشر شده از بازار نفت میزان نفت معامله شده در سطح جهان را به طور متوسط بالغ بر 90 تا 95 میلیون بشکه در روز به صورت فیزیکی اعلام کرده اند  .

اما این مقدار در بازار های مالی و غیرفیزیکی بیش از 500 میلیون بشکه در روز است.

به بیان دیگر معامله گران در بازار های مالی غیرفیزیکی اهرم قیمت گذاری نفت هستند .

چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مواد خام در دنیا و نخسین کشور از نظر واردات نفت خام در سال 2017 به طور میانگین روزانه 8 میلیون و 400 هزار بشکه نفت خام وارد کرده است و آمریکا را با 7 میلیون و 900 هزار بشکه در روز پشت سر گذاشته است و بزرگترین وارد کننده نفت در جهان لقب گرفته است.

 

چین در سالهای گذشته تلاش زیادی برای اثبات جایگاه خود در بازار نفت کرده است گام بزرگ چین در ورود به عرصه قیمت گذاری نفت فصلی تازه برای تجارت این کشور محسوب میشود .

اما این ورود بدون برنامه ریزی صورت نگرفته است چین در سال 1990 نیز در بورس شانگهای نفت را بر پایه دلار عرضه کرد اما از سال 2012 تلاش گسترده خود را برای  معامله نفت بر پایه یوآن نیز آغاز کرد .

مسئله نفت چینی تنها یک موضوع تجاری و اقتصادی نیست نفت همواره اهرم فشار آمریکا به کشورهایی بوده است که با آنها اختلافات سیاسی داشته است .

فاجعه تورمی در ونزوئلا ، تحریم های شدید اقتصادی ایران و...  به دلیل وابستگی اقتصاد آنها به نفت و دلار بوده است .

پس در چنین حالتی قدرت اقتصادی بزرگی مانند چین میتواند از فرصت استفاده کرده و با پول ملی خود ینی یوآن گام در تصاحب بازار نفت بردارد .

در ماه های گذشته ابتدا ایران و سپس روسیه و برخی کشور ها همچون عربستان که تامین کنندگان برزگ نفت خام چین بودند ابراز تمایل خود را برای دریافت یوآن در ازای فروش نفت به چین اعلام کردند .

اما این پایان رویای چینی ها نبود آنها قصد ایجاد یک معیار چینی برای معاملات نفتی جهان بر مبنای یوآن داشتند .

سرانجام در روز دوشنبه در بورس شانگهای چین معاملات نفتی آغاز شد و با استقبال گسترده تاجران و معامله گران بیش از 20 میلیون بشکه نفت خام برای تحویل در ماه دسامبر به قیمت هر بشکه نفت ۴۱۶ یوان معادل ۶۵ و هشت دهم دلار فروش رفت.

حال نفت چین برای به چالش کشیدن نفت برنت و نفت وست تگزاس و قدرت اقتصادی آنها در حالی پای بر عرصه گذاشت که ترامپ هفته های گذشته رسما جنگ تجاری را بر علیه چین و تجارت این کشور آغاز کرده است .

شاید با اطمینان بتوان گفت چین حریف ساده ای در عرصه تجارت با آمریکا نخواهد بود و این احتمال وجود دارد ادامه درگیری های تجاری دو کشور در پشت میز مذاکره حل و فصل شود .

دیدگاه ها و نظرات :