شبکه اقتصادی آفتاب - نخستین افزایش نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ 12/9/2019 11:11:29 PM
Monday, December 9, 2019

آفتاب مارکتز

نخستین افزایش نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد

جروم پاول در اولین نشست خبری خود به عنوان رئیس جدید فدرال رزرو با اعلام افزایش نرخ بهره آمریکا به تشریح سیاست های مالی این کشور پرداخت

زمان انتشار: پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۱:۰۰


به گزارش آفتاب مارکتز ؛ساعتی قبل نخستین نشست خبری جروم پاول رئیس جدید فدرال رزرو برگزار شد .

این نشست از اهمیت خاصی برخوردار بود زیرا اولین کنفرانس خبری پاول در مسند ریاست فدرال رزرو بود و مسائل مطرح شده در آن میتواند چشم انداز روشن تری از وضعیت اقتصاد آمریکا برای کارشناسان و معامله گران داشته باشد .

 

طبق انتظار اکثر کارشناسان اولین مرحله افزایش نرخ بهره اتفاق افتاد براساس اعلام پاول نرخ بهره آمریکا با ۰.۲۵ افزایش از ۱.۵ درصد به ۱.۷۵ افزایش یافت .

پاول در ادامه سخنان خود با اطمینان از افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ طی سه مرحله خبر داد و آن را برای اقتصاد آمریکا مناسب ارزیابی کرد.

 او در ادامه تاکیدکرد که فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره به دنبال میانه روی است اما در صورت حفظ روند فعلی اقتصاد آمریکا افزایش نرخ بهره در ماه های آینده اتفاق خواهد افتاد و نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ با رشد بیشتری همراه خواهد بود .

از نکات مهم این نشست خبری صحبت پیرامون طرح کاهش مالیات ها بود . پاول اعلام کرد از نظر فدرال رزرو، کاهش نرخ مالیات ها و افزایش هزینه کرد دولت، به رشد اقتصادی امریکا کمک می کند و سرعت افزایش نرخ بهره در آینده را بیشتر خواهد کرد .

ریس بانک مرکزی آمریکا تاکید کرد نرخ تورم در ماه های آینده و طی سال ۲۰۱۸ به بیش از ۲ درصد خواهد رسید و در این محدوده تثبیت خواهد شد که این مسئله میتواند جان تازه ای به اقتصاد آمریکا دهد .

البته تورم و درآمدزایی به تدریج محقق خواهد شد و با اجرای این طرح نرخ بهره وری غيركشاورزى تقويت و نرخ توليد ناخالص داخلى آمریکا به ۳٪؜ خواهد رسید .

وی همچنین عنوان کرد روند رشد اقتصادی در  فصل گذشته مثبت و قوی بوده به طوری که در سال ۲۰۱۸ ( تا پایان ماه فوریه ) نرخ رشد اقتصادی آمریکا ۲.۷ درصد است که نسبت به ماه دسامبر افزایش ۰.۲ درصدی را تجربه کرده است .

پاول افزود وضعیت اشتغال مناسب تر از حد انتظار ما بوده و پیش بینی ما این است که این روند ادامه پیدا کند و نرخ بيكارى تا ماه فوريه كماكان كاهش خوبى را نشان ميدهد ؛ انتظار داريم بازار كار قوى باقى بماند و نرخ بیکاری تا سال ۲۰۲۰ کمتر از ۴ درصد باشد .

ریس فدرال رزرو گفت : نرخ مشاركت نيروى كار با وجود تغييرات جمعيت با ثبات مانده و این موضوع برای بازار کار آمریکا نکته مثبت و امیدوار کننده ای است .

پاول همچنین نظرات بلندمدت تا سال ۲۰۲۰ بی اهمیت خواند و گفت آنها آن قدر بلندمدت هستند که نمیتوان تحلیلی مطمینی بر آن داشت .

در بخش دیگری از سخنان پاول اشاره ای به جنگ تجاری این کشور با چین و اروپا شد اما پاول عنوان کرد فکر نمیکند تغییر سیاست های تجاری تاثیری در سیاست های پولی آمریکا داشته باشد . این اظهار نظر با لحن قاطعانه و همیشگی جروم پاول در تناقض است و نشان میدهد آغاز این جنگ تجاری برای آمریکا بدون هزینه نخواهد بود .

دیدگاه ها و نظرات :