شبکه اقتصادی آفتاب - عوامل ثبت رکوردهای تاریخی بورس کالا در سال ٩٦
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ 10/20/2019 9:14:09 AM
Sunday, October 20, 2019

سنا-اخبار بورس

عوامل ثبت رکوردهای تاریخی بورس کالا در سال ٩٦

رشد ارزش معاملات بورس کالا به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گرچه به افزایش نرخ کالاها نیز مربوط می شود، اما از مهم ترین دلایل آن افزایش حجم معاملات بازار فیزیکی و مالی تحت تاثیر افزایش تنوع در کالاهای عرضه شده در بورس بوده که بر رشد معاملات از نظر ریالی نیز اثر مثبت اعمال کرده است.

زمان انتشار: شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴:۰۰عبور ارزش معاملات بورس کالای ایران از مرز ۱۰۰ هزار میلیارد تومان طی یازده ماهه سال ۹۶ و اختصاص نیمی از ارزش معاملات بازار سرمایه به بورس کالا از مواردی است که کارشناسان، ٩٦ را سال طلایی تالار نقره ای قلمداد می کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در همین ارتباط، مدیرعامل یک شرکت کارگزاری در بیان دلایل دستیابی بورس کالا به رکوردهای تاریخی و افزایش حجم و ارزش معاملات در این بورس در گفتگو با  کالا خبر، اظهار کرد: رشد ارزش معاملات بورس کالا به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گرچه به افزایش نرخ کالاها نیز مربوط می شود، اما از مهم ترین دلایل آن افزایش حجم معاملات بازار فیزیکی و مالی تحت تاثیر افزایش تنوع در کالاهای عرضه شده در بورس بوده که بر رشد معاملات از نظر ریالی نیز اثر مثبت اعمال کرده است.

حسنعلی بشارت احسانی افزود: در بین رینگ های مختلف بورس کالا، روند توسعه در رینگ کشاورزی بیش از سایر بازارها بوده است؛ زیرا رینگ صنعتی و پتروشیمی از ابتدای فعالیت با ورود فعالان این بازارها و معاملات پرحجم روبه رو بوده که طی چند سال اخیر تلاش های زیادی در حوزه عرضه متنوع محصولات کشاورزی در بورس کالا انجام شد که امروز نتیجه آن تلاش ها را مشاهده می کنیم.

وی افزود: بورس محلی است با شفافیت حداکثری، ضمن اینکه در این بازار کشف قیمت منصفانه و واقعی برمبنای نظام عرضه و تقاضا انجام می شود؛ آن هم در شرایط اقتصاد فعلی که در بازارهای سنتی واسطه ها حضور دارند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص حذف واسطه ها و آثار ناشی از آن از طریق عرضه کالاها در بورس کالا گفت: یکی از مزایای مهم عرضه محصولات مختلف در بورس کالا این است که موجب حذف واسطه ها در بازارها می شود و این امر تخصیص بهتر مواد به مصرف کنندگان را در پی دارد. طبیعی است که با این اقدام هزینه های تولیدکننده تا حد زیادی کاهش یافته و بهای تمام شده کالای معامله شده در بورس نیز به مراتب کمتر می شود. زیرا عرضه در بورس مانع از چرخش یک کالا در بین چند واسطه می شود و به صورت مستقیم در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و این نتیجه از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

بشارت احسانی، توسعه بورس کالا در حوزه معاملات ابزارهای نوین و خدمات مالی به ویژه ابزارهای مشتقه را یکی از اقدامات توسعه ای این بازار دانست و گفت: برای توسعه این بازار می توان در حوزه راه اندازی قراردادهای آتی روی کالاهای استاندارد حوزه کشاورزی و نیز پتروشیمی اقدام کرد که تحقق این امر می تواند در توسعه هر چه بیشتر بورس کالا و افزایش امکان برنامه ریزی اقتصادی به ویژه برای تولیدکننده و مصرف کننده مفید باشد.

مهم ترین عوامل در توسعه بورس کالا

محمد امیری، مدیر واحد کالا و انرژی یک شرکت کارگزاری نیز در خصوص دلایل ثبت رکوردهای معاملاتی جدید در بورس کالا به «کالاخبر»، گفت: بازار بورس کالا که متشکل از تالار صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی است، در سال های اخیر با رشد چشمگیری  رو به رو بوده است به ویژه در تعامل با عرضه کنندگان و مصرف کنندگان در هر سه حوزه به خصوص در بخش کشاورزی اقدامات گسترده ای انجام شد که همین امر باعث بزرگ شدن ارزش کل معاملات این بازار شده است.

 امیری افزود: در معاملات بخش کشاورزی، اجرای سیاست قیمت تضمینی محصولات مختلف به ویژه معامله گندم در بورس کالا و انتشار گواهی سپرده کالایی در این رشد بسیار موثر بوده است.

وی در خصوص اعتماد صنایع به بورس کالا و تمایل آنها به استفاده از ظرفیت های این بازار اظهار کرد: طی سال های اخیر فعالان صنایع مختلف هم نسبت به این بازار اعتماد بیشتری پیدا کرده اند؛ بطوریکه در بازار پتروشیمی نیز شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات محصولات این صنعت هستیم که نشان دهنده اعتماد فعالان این حوزه به بورس است.

این کارگزار واحد کالایی به انتشار اوراق گواهی سپرده کالایی نیز اشاره کرد و گفت: واقعیت امر این است که بررسی و طراحی شیوه های معاملاتی نوین مثل گواهی سپرده کالایی و البته قراردادهای مشتقه باعث شده فعالان صنایع اعتماد بیشتری به این بازار داشته باشند، بطوریکه حجم معاملات کل بورس کالا از محل معاملات این ابزار جدید افزایش یافته است.

امیری در خصوص توسعه بازار ابزارهای نوین مالی در بورس کالا و پیشی گرفتن آن از معاملات بازار فیزیکی اظهار کرد: معاملات سپرده کالایی از ابتدا برای محصول ذرت استان خوزستان آغاز شد و ۱۹۰ هزار تن محصول با استفاده از این ابزار مورد معامله قرار گرفت تا مشخص شود آیا طرح پایلوت موفق بوده یا خیر.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: طبق بررسی های به عمل آمده در آن زمان، مشخص شد که همه از این ابزار رضایت داشتند و این امر موجب شد علاوه بر معامله کل ذرت تولیدی در کشور در بستر بورس کالا، معاملات جو نیز در این بازار آغاز شود.

وی در خصوص مزیت بازار ابزارهای مالی نسبت به بازار معاملات فیزیکی اظهار کرد: در بازار فیزیکی، امکان انجام معاملات پیوسته وجود ندارد؛ این در حالی است که در بازار ابزارهای نوین مالی همچون سپرده کالایی قابلیت انجام مستمر معاملات روی انواع محصولات وجود دارد.

این کارگزار کالایی به راه اندازی معاملات پیوسته روی محصولات حوزه کشاورزی همچون پسته و زعفران به عنوان محصولات کشاورزی ارزآور در کشور با استفاده از انتشار اوراق گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: با انتقال معاملات این محصولات به بورس می توان شاهد بود که فضای دلالی حاکم بر معاملات بازارهای سنتی آنها مرتفع شده است. ضمن اینکه وجود این ظرفیت ها بیان گر این موضوع است که می توان گواهی سپرده کالایی را برای ایجاد بازاری مستمر و انجام معاملات پیوسته، در رینگ های دیگر نیز مورد استفاده قرار داد

وی افزود: در اسفند ماه جاری شاهد عرضه و معامله اولین اوراق گواهی سپرده کالایی در صنعت پتروشیمی برای محصول پلی اتیلن سنگین بادی تولیدی پتروشیمی جم بودیم که این موضوع نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بیشتر است تا کارکردهای آن به فعالان حوزه صنایع معرفی شود. بر این اساس، این قابلیت وجود دارد که تولیدکنندگان بزرگ در صنایع مختلف نیز گواهی سپرده کالایی را برای فروش محصولات خود استفاده کنند.

وی از  امکان راه اندازی معاملات آنلاین گواهی سپرده کالایی برای خریداران و فروشندگان در بورس کالا سخن گفت و افزود: این ابزار مالی امکان استفاده به عنوان تضمین و وثیقه در دریافت تسهیلات را برای تولیدکننده فراهم می آورد و بازار خرده فروشی نیز می تواند به این معاملات اضافه شود.

امیری در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: به نظر می رسد سیاست  های بورس کالا نیز در این راستا قرار دارد تا با کمک این ابزار، بازار خرده فروشی را نیز توسعه دهد. همچنین اتفاقی که بیشتر در بورس های دنیا مشاهده می شود این است که بیشتر معاملات در بورس های کالایی به جای معاملات فیزیکی مبتنی بر کامودیتی ها، برمبنای معاملات کاغذی و در قالب اوراق و ابزارهای نوین مالی است. از این رو، به نظر می رسد طی سال های آتی بورس کالای ایران نیز با اقدامات انجام شده بیشتر به این سمت حرکت کند.

 

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :